Delta Dunarii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Delta Dunarii

Mesaj de shimano » 21 Feb 2011, 13:56

Mi-am planificat sa merg in Delta, alaturi de nevasta si alti prieteni, la sfarsitul lui August, inceputul lui Septembrie. Ar fi PRIMA MEA iesire in Delta (nu radeti), deci habar nu am ce si cand, unde si de ce...I need help!
Rog cunoscatorii sa-mi dea sfaturi utile: unde sa mergem pentru ca si femeile (care urasc pescuitul) sa se simta ok, sa stea la plaja, mai o piscina, mai ceva de facut si pentru ele, si-n acelasi timp si noi baietii s-avem parte de locuri ca lumea, stiuci pe masura si amintiri de neuitat (pozitive, nu negative). In acelasi timp sa fie si la un pret cat de cat ok...sa nu fim jecmaniti prea tare. Deci asa, la raport pret-calitate-aventuri... cam unde ne-am incadra? La ce sa ne pregatim, d.p.d.v. financiar? Cum sunt hotelurile/motelurile? Cum e mancarea? Cat de disperati sunt tzantzarii? Etc etc... :roll:

Ovidiu MS
junior
junior
Mesaje: 58
Membru din: 20 Feb 2009, 19:44
Localitate: Sighisoara MS

Mesaj de Ovidiu MS » 21 Feb 2011, 14:06


Avatar utilizator
Adriann
veteran
veteran
Mesaje: 810
Membru din: 14 Sep 2008, 17:13
Localitate: Oradea

Mesaj de Adriann » 21 Feb 2011, 14:23

In luna august nu stiu daca e o idee prea buna sa mergeti.In primul rand este foarte cald si sanse la stiuca sunt destul de mici.Apa fiind foarte foarte calda.Iti zic din propria mea experienta din 2010.Daca aveti barca ar fi indicat sa o puneti cu voi.La barca cheltui foarte mult daca e sa o inchiriati de la cei de acolo .Cazarea unde am fost eu in Murighiol a fost 100 roni pe noapte camera cu pat matrimonial.O masa pentru 2 pers 50 de roni.Ideal ar fi sa va cumparati voi mancarea si sa gatiti.Au gratare pe acolo deci nu ar fi o pb.Si daca aveti parte de o gazda buna va poate pune si bucataria la dispozitie.Consulta bine piata si mare atentie.Nu va iarta de nici un leu.Totul e foarte scump acolo.Succes!
Imagine

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 21 Feb 2011, 14:47

Bune sugestiile, daca nu ai ce face cu banii :lol:

Eu iti recomand, http://www.mila35.ro/ cu preturi cat de cat decente. Am fost acolo acum 2 ani, in grup de vreo 20 de persoane si a fost fantastic.
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 21 Feb 2011, 16:23

Nu e vorba de august...mai degraba septembrie. 29 August - 6 Sept, aprox...
Un grup de 10-15 people...barca nu am decat gonflabila...si nu pot sta in picioare in aia..

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 21 Feb 2011, 16:44

Daca mergeti la Sulina si sunt pe acolo in perioada aia pot lua cu mine 2 persoane in barca si impartim benzina pe coclauri. Ne ratacim, cadem in apa, tantari, urzici, soare, aventura. Peste nu promit ca anu trecut in 2 iesiri pe apa mare si vreme extrem de calda am prins doar bibani... :lol:
Preturi la cazare nu stiu, eu stau la niste prieteni. Da din experienta va spun ca in Dobrogea ca turist e foarte util sa vorbesti o romana fara accent sau daca se poate cu nuantele specifice sudului (pă in loc de pe, tigare in loc de tigara, decat in loc de doar etc..) :lol:

Ex: Am decat o tigare, daca vrei imi dai un vobler pă ea.

E foarte important sa nu ai ticuri verbale cu "frate" sa nu te suspecteze ca esti din Bucuresti. In Constanta de exemplu cuvantul care ii tine locul este "shau" (un shau, doi shai, fem. o shaica, doua shaice). Merg si "Coae", "coitza", "ba baiatule" ...
Pe litoral nu e de preferat sa fii excesiv de politicos. Excesiv de politicos pe litoral inseamna obisnuit de politicos in Ardeal. Daca totusi tineti la politete, tonul trebuie sa fie intr-un fel vesel- agresiv ca la piata,

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Mesaj de vipificator III » 21 Feb 2011, 17:13

Baietii pe Merhei/Lungulet iar femeile la Wiena la Shoping City! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

delta

Mesaj de stradic » 21 Feb 2011, 19:29

Cu banii care vrei sa i cheltui in Delta mai bine mergi undeva dincolo de granite si ai si pesti mai multi si conditii care nu se compara cu nimic de la noi!!! :idea: :idea: :crazy1:
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 21 Feb 2011, 19:58

Eu inteleg ca dincolo-i mai bine, dar nu mai pot trai cu rusinea sa nu fi fost niciodata in Delta, si traiesc in Romania de 28 de ani, puii mei...
Chiar daca nu prind nimic, iar excursia va fi mai mult decat nasoala, macar pot sa-mi dau cu parerea legat de Delta, si sa stau relaxat ca "am fost acolo". Cam asta e problema mea. In rest, umblu des prin Ungaria, am prins niste balti calumea acolo, unde prinzi en-gros pana faci febra musculara...deci stiu ce-i pe-acolo. In Suedia la fel, am vazut locuri extraordinare. Dar nu cunosc Romania!!!! In afara de Ardeal,nu prea am umblat, doar pe Dunare, la Capidava, unde am stat 2 sapt la sapaturi arheologice & pescuit. Acolo a fost minunat. Urmeaza Delta, asa cum o fi ea...
Am accent de ardelean...si vorbesc lent si la volum redus. :roll: E o problema? Voi fi violat? :shock:

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 21 Feb 2011, 20:11

Eu cu asta ma ocup
www.wilddanube.ro
Daca esti interesat da-mi un telefon - Cristi 0722 680 402
www.wilddanube.ro

Scrie răspuns