Darvari

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Darvari

Mesaj de stefanflorin » 27 Feb 2014, 10:56

Ma baieti peste este acolo, bibani frumosi si salai, chiar daca majoritatea sunt strapi (sub kil) tot ai parte de distractie. Singura parte naspa e taxa, prohibitiva as zice eu, aici clar ar fi loc mult si de mai bine, dar cu siguranta taxa aia e pusa intr-un anume scop, ownerul probabil stie mai bine.
Urasc atarnatorii!

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Darvari

Mesaj de feugen » 27 Feb 2014, 11:28

stefanflorin scrie:Ma baieti peste este acolo, bibani frumosi si salai, chiar daca majoritatea sunt strapi (sub kil) tot ai parte de distractie. Singura parte naspa e taxa, prohibitiva as zice eu, aici clar ar fi loc mult si de mai bine, dar cu siguranta taxa aia e pusa intr-un anume scop, ownerul probabil stie mai bine.
Scopul, cred eu. este sa descurajeze traistarii. Este cat se poate de clar ca unui "materialist" nu convine sa platesca 100 lei + nalici + benzina pentru 2 strapi si ceva biban. Mie mi se pare o taxa corecta in conditiile in care ai avea un drill la fiecare jumatate de ora macar, dar cum nicio zi nu seamana cu alta... parca este mult 100 lei. Oare la Milotina, pe vremea cand "chiar" era Milotiona, cat costa o partida si care erau conditiile? Drept este ca nu este obligatoriu sa existe vreo similitudine intre cele 2 lacuri. Fiecare administrator (patron) isi organizeaza afacerea asa cum crede el de cuviinta, ca doar ete economie de paiata (scuze, am vrut sa scriu piata). :respekt:
Bucuresti

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Darvari

Mesaj de crapmaniacul » 27 Feb 2014, 11:30

stefanflorin scrie:Ma baieti peste este acolo, bibani frumosi si salai, chiar daca majoritatea sunt strapi (sub kil) tot ai parte de distractie. Singura parte naspa e taxa, prohibitiva as zice eu, aici clar ar fi loc mult si de mai bine, dar cu siguranta taxa aia e pusa intr-un anume scop, ownerul probabil stie mai bine.
Pai nu zice nimeni in mod ferm ca n-ar mai fi peste acolo, or mai fi ramas ceva baboi. Tot cam de strapi o stiam si eu, or mai fi si crescut cine stie , dar am comentat doar vis-a-vis de taxa care nu e nicidecum modica sau in concordanta cu alte balti din zona care au conditii similare. Si ca efectul de atractie sa fie maxim, taxa cea modica e corelata direct cu politica de retinere care incepe cu aia nu, aia nu, aia pe dincolo ...

Intre noi fie vorba si fara sa ne dam pe dupa cuvinte precum dupa cires, taxa aia de 100 Ron pe praful asta e pentru o balta cu mai multe pretentii in materie de capturi si aici intram pe un teren alunecos ptr ca vor aparea zvonuri „credibile” despre balaurii din lac gen Nessie din Loch Ness din Scotia ca sa si glumim putin ...
Chestiunea e simpla, nu e prea mult de discutat dupa mine, e de genul take it or leave it.
Dar poate in urma feed-back-urilor cat mai multor pescari de pe aici si nu numai, vom fi placut surprinsi si patronul o sa reconsidere situatia in favoarea noastra pentru a beneficia de mai multi pescari pe balta.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Darvari

Mesaj de stefanflorin » 27 Feb 2014, 12:53

crapmaniacul scrie: Dar poate in urma feed-back-urilor cat mai multor pescari de pe aici si nu numai, vom fi placut surprinsi si patronul o sa reconsidere situatia in favoarea noastra pentru a beneficia de mai multi pescari pe balta.
sau poate nu :D
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Darvari

Mesaj de crapmaniacul » 27 Feb 2014, 13:51

stefanflorin scrie:
crapmaniacul scrie: Dar poate in urma feed-back-urilor cat mai multor pescari de pe aici si nu numai, vom fi placut surprinsi si patronul o sa reconsidere situatia in favoarea noastra pentru a beneficia de mai multi pescari pe balta.
sau poate nu :D
Trebuie sa incercam sa fim pozitivi, macar putin asa 8)

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Re: Darvari

Mesaj de pescarel » 27 Feb 2014, 13:57

Cred ca politica e foarte clar gandita. Cine poate si vrea pescuieste, cine nu - nu.
Balti care sa aiba conditii similare? Cine a pescuit mai mult la Darvari, stie ca nu are nicio legatura cu uriasa majoritate a apelor care mai tin ceva salau. Adica nu e o cada, o albie cu un prag (maxim 2, si alea mici) de-a lungul malului, ci e o balta cu destule zone cu structuri diverse, gropi adanci, zone cu substrat moale langa zone tari si invers, platou mare si, in general, o suprafata indeajuns de mare incat sa nu poti sa o acoperi la un pescuit-doua. In plus, volumul mare de apa dat de adancime e foarte propice unui mediu piscicol bogat. Acum - ca a fost braconata - nu poate sa fie un impediment, nu poti sa 'cureti' nici o balta mica, dar una ca Darvari...
Si nu in ultimul rand, balta e plina de stuf, peisajul e foarte frumos, divers si nealterat, iar pestele salbaticit. Pe deasupra si la 15 minute de Bucuresti, pe asfalt!!!
In final, evident ca ar fi binevenita o reducere a taxei. Chiar si cu 25%!

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Darvari

Mesaj de crapmaniacul » 27 Feb 2014, 21:19

@Pescarel , o fi Darvariul o balta frumoasa si bogata, ne bucuram pentru asta, dar o sa las pe altii sa se bucure si sa se infrupte din plin de toate frumusetile si salbaticiile baltii contra modicei sume de 100 Ron ptr 2 strapi. Ar fi bine sa fie taxa la 200 RON si 3 strapi ca sa facem Darvariul rezervatie naturala protejata si neantropizata patrimoniul Unesco si macar sa stim o treaba :lol:

Si asa maine poimaine masinile acolo parcate ca la Mall, raiul pescarilor nu alta, iar rezervarile doar cu 3-4 saptamani inainte ... e treaba cu ciunga in par aici ori salaii de la Darvari cand ies din icra au deja 1 kg si cresc ... ca din apa ... :roll:

Avatar utilizator
piktoru_84
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 266
Membru din: 03 Feb 2008, 12:54
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Darvari

Mesaj de piktoru_84 » 28 Feb 2014, 11:38

Fratilor eu unul personal in ultimii 8 ani de zile am pescuit pe toate baltile din jurul bucurestiului si pot spune cu regret ca peste este din ce in ce mai putin....si capturile capitale foarte rare.Asta e....patronii au tot dreptul sa faca ce vor iar noi sa ne orientam...la altceva.....adio balti!!!
born to xxx forced to work

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Darvari

Mesaj de crapmaniacul » 28 Feb 2014, 13:36

Cu totii am constatat cu mahnire faptul ca declinul economic din 2009 incoace a antrenat un declin si in modul de gestionare al baltilor, mod de gestionare care se reflecta in capturile prinse an de an. Nu ma duc mai in spate in timp ptr ca atunci comparatia ar fi mai trista.
Cu absolut oricine vorbesc si despre orice balta de rapitor (la ele ma voi referi), toti imi spun ca de la an la an a fost mai prost, mai mic, mai putin, mai rau. Marea majoritate a administratorilor au dorit sa-si maximizeze profiturile in ultimii ani si sa scoata bani si din piatra seaca, ceea ce au si facut si acum se gasesc in situatia de a avea baltile depopulate masiv si fara bani de investitii noi ...

Nimeni nu a mai venit cu bani de acasa, au incasat doar taxe si au mizat pe sporul natural de inmultire a speciei dar care nu poate face fata presiunii exercitate de pescarii sportivi. Sporul natural cel mult face ca specia sa nu dispara complet din balta respectiva dar nu asigura o populatie suficienta de peste pentru a asigura conditii bune de pescuit. Braconierii au mai dat si ei o mana de ajutor la subtierea potentialului piscicol, uneori mana in mana tocmai cu paznicii ...
E un cerc vicios greu de rupt asa cum se vede cu ochiul liber prin calitatea indoielnica a majoritatii baltilor pe care le avem la acest moment la dispozitie. De toate au ramas doar amintirile a ceea ce au fost odata ...

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Darvari

Mesaj de sosoktm » 28 Feb 2014, 15:33


Scrie răspuns