Dambovita amonte de Lacul Morii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Dambovita amonte de Lacul Morii

Mesaj de feugen » 02 Iun 2010, 08:28

A mai fost cineva amonte de acest lac? Cum se prezinta "peisajul" (ma refer la PET-uri, gunoaie)? Peste mai este? Odinioara se prindea clean si mreana "bine crescuta".
Bucuresti

nightfishing01
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 288
Membru din: 20 Noi 2008, 22:08

Mesaj de nightfishing01 » 02 Iun 2010, 20:06

salut eugen desi nu am mai fost de anu trecut pot sa afirm urmatoarele-
caras la bat stuf imens de mult si in stuf cand se bate stiuca niste exemplarede 1 -1,5m lungime dar foarte greu de pacalit la metode ortodoxe plus romanesc oblete si bibanus ,
asta dupa ce treci de "oala'in amonte
de la pod la rosu pana in oala-bibi oblete ,caras etc
sunt zile cand salaii si stiucile din lac intra pe canal dartrebuie sa te nimeresti acolo cand se intampla migratiile
nici bibanii nu sunt de neglijat cand intra pe canal sunt exemplare frumoase fata de cei care stau pe canal zi de zi

sherbamont
veteran
veteran
Mesaje: 556
Membru din: 03 Noi 2009, 11:21
Localitate: bucuresti

Mesaj de sherbamont » 04 Iun 2010, 20:31

nightfishing01 scrie:salut eugen desi nu am mai fost de anu trecut pot sa afirm urmatoarele-
caras la bat stuf imens de mult si in stuf cand se bate stiuca niste exemplarede 1 -1,5m lungime dar foarte greu de pacalit la metode ortodoxe plus romanesc oblete si bibanus ,
asta dupa ce treci de "oala'in amonte
de la pod la rosu pana in oala-bibi oblete ,caras etc
sunt zile cand salaii si stiucile din lac intra pe canal dartrebuie sa te nimeresti acolo cand se intampla migratiile
nici bibanii nu sunt de neglijat cand intra pe canal sunt exemplare frumoase fata de cei care stau pe canal zi de zi
azi am fost in zona ,te rog spune-mi care este oala la care te referi?
eu am fost ,venind dinspre rosu,am trecut podul si la stanga ,dupa ce face canalul o curba panaam ajuns la o padurice in mijlocul apei.Asta in dreptul padurii de la rosu( se vedea pe malul celalat).

nightfishing01
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 288
Membru din: 20 Noi 2008, 22:08

Mesaj de nightfishing01 » 04 Iun 2010, 21:04

salut cum ai facut la stanga mergi pana incepe canalul sa se largeasca
cum incepe canalulsa se largeascasi pana la digul de beton care odata era folosit si pt trcerea masinilor se cheama 'oala '
'oala" tine -caras,crap stiuca,salau oblete,rosioara,balos ,biban,ghibort
dar destul de greu de prins
daca iti place stationarul cu o nada buna poti sa te distrezi mai bine decat crezi
obletele poti prinde si la musca cu buldo
dincolo de digul de beton este mai greu de pescuit dar daca esti f priceput cine stie
an de an cand iese stiuca la bataie ma duc cel putin 2-3 zile dincolo de dig numai si numai pt a privi un spectacol pe cinste ,este ceva la care se furnica pielea pe tine sa vezi exemplare de 1-1,5 m cum se dragostesc
am dus acasa de acolo si credema pe cuvant ca si in ziua de azi imi pare rau o femela care avea 11,800kg :oops: :oops:
la momentul respectiv ma credeam super tare dar am facut mai mult rau
decat am crezut consecintele asupra potentialului locului sau vazut in anul urmator braconieri jepcari etc
concluzia driluieste si elibereraza fara sa te vada nimeni

sherbamont
veteran
veteran
Mesaje: 556
Membru din: 03 Noi 2009, 11:21
Localitate: bucuresti

Mesaj de sherbamont » 04 Iun 2010, 21:08

nightfishing01 scrie:salut cum ai facut la stanga mergi pana incepe canalul sa se largeasca
cum incepe canalulsa se largeascasi pana la digul de beton care odata era folosit si pt trcerea masinilor se cheama 'oala '
'oala" tine -caras,crap stiuca,salau oblete,rosioara,balos ,biban,ghibort
dar destul de greu de prins
daca iti place stationarul cu o nada buna poti sa te distrezi mai bine decat crezi
obletele poti prinde si la musca cu buldo
dincolo de digul de beton este mai greu de pescuit dar daca esti f priceput cine stie
an de an cand iese stiuca la bataie ma duc cel putin 2-3 zile dincolo de dig numai si numai pt a privi un spectacol pe cinste ,este ceva la care se furnica pielea pe tine sa vezi exemplare de 1-1,5 m cum se dragostesc
am dus acasa de acolo si credema pe cuvant ca si in ziua de azi imi pare rau o femela care avea 11,800kg :oops: :oops:
la momentul respectiv ma credeam super tare dar am facut mai mult rau
decat am crezut consecintele asupra potentialului locului sau vazut in anul urmator braconieri jepcari etc
concluzia driluieste si elibereraza fara sa te vada nimeni
multumesc de raspuns,
am fost dupa salau si stiuca,dar nimic nici o miscare.daca vreau sa mananc ma duc la carrefour.Pacat ca sunt multi braconieri.Oricum sunt incepator(la inceput se fac multe greseli)

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Dambovita amonte de Lacul Morii

Mesaj de RAFYYY91 » 21 Dec 2014, 18:56

prin dreptul localitatilor Contesti, Boteni, Savesti, Salcioara stie cineva daca se prinde clean si merita drumul pana acolo? pe google earth am gasit o gramada de zone impadurite in jurul Dambovitei de pe acolo si pare o zona interesanta pentru o tura de cateva zile cu cortul, daca exista si peste bineinteles :)

Imagine

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Dambovita amonte de Lacul Morii

Mesaj de DEM » 22 Dec 2014, 09:36

doar bushcraft :mrgreen:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Dambovita amonte de Lacul Morii

Mesaj de RAFYYY91 » 10 Ian 2015, 14:13

chiar si asa, tot pare o zona interesanta si neumblata, o sa fac la vara o expeditie pe acolo, iau si un ultralight dupa mine, cine stie :)

gims
junior
junior
Mesaje: 70
Membru din: 13 Ian 2011, 19:35

Re: Dambovita amonte de Lacul Morii

Mesaj de gims » 12 Ian 2015, 10:00

rafyyy mai aproape de tine este argesul cu niste locuri de exceptie pe la hotarele
la pod in jos spre budesti

Avatar utilizator
RAFYYY91
veteran
veteran
Mesaje: 549
Membru din: 16 Ian 2008, 12:16
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: Dambovita amonte de Lacul Morii

Mesaj de RAFYYY91 » 12 Ian 2015, 13:37

thx :respekt: , m-am uitat pe google earth si pare interesanta zona si pe acolo, o sa tin minte pe viitor :)

Scrie răspuns