Cum arata Timisul astazi

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
ultralight
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 02 Ian 2013, 16:18
Localitate: Timisoara

Cum arata Timisul astazi

Mesaj de ultralight » 06 Mar 2013, 18:35

Avind in vedera ca afara este din ce in ce mai cald, si incepem sa iesim tot mai des la pescuit, vreau sa avem un topic unde sa putem afla cum este Timisul , daca apa creste, daca scade, cum este culoarea, tulbure, puscata, limpede .
Aici fiecarte ditre noi ( care pescuim pe timis ) cind ne intoarcem de la pescuit putem sa lasam informati de ultima ora despre cum arata timisul .
Mie unul miar fi de mare folos si sunt sigur ca nu doar mie .
In felul asta se pot evita situati de genul : merg 40 de km pina la Cruceni si cind ajung acolo vad ca timisul este de ne pescuit, sau mai unpic si iasa din matca ....

cristi andronie
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 28
Membru din: 27 Sep 2010, 18:24
Localitate: pecica-timisoara

Re: Cum arata Timisul astazi

Mesaj de cristi andronie » 12 Mar 2013, 12:15

Initiativa ta este buna, eu din pacate nu pescuiesc pe Timis dar cred ca ma voi apuca in curand. Daca te ajuta cu ceva pe forumul de la banatul este un topic deschis despre Timis poate acolo sunt mai activi banatenii, fir intins!

ultralight
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 02 Ian 2013, 16:18
Localitate: Timisoara

Re: Cum arata Timisul astazi

Mesaj de ultralight » 02 Apr 2013, 21:55

Am auzit ca anul asta timisul iarasi este impartit intre asociati, si cu permisul de la o singura asociatie nu ai voie sa pescuiesti pe tot riul, este adevarat ?

hanji12
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 09 Mar 2015, 13:09

Re: Cum arata Timisul astazi

Mesaj de hanji12 » 09 Mar 2015, 13:26

Initiativa ta este buna, eu din pacate nu pescuiesc pe Timis dar cred ca ma voi apuca in curand. Daca te ajuta cu ceva pe forumul de la banatul este un topic deschis despre Timis poate acolo sunt mai activi banatenii, fir intins!




______________________
watson

CTB76
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 28 Noi 2015, 22:35
Localitate: Timișoara

Re: Cum arata Timisul astazi

Mesaj de CTB76 » 08 Oct 2016, 18:54

Timișul de la Parța în jos până la ieșirea din țară l-au rezolvat cretinii de la Direcția Apelor Banat cînd au regularizat Timișul. Începând din 2010 s-a trecut la tăieri de sălcii de pe mal, la astuparea gropanelor, la eliminarea meandrelor și la îndreptarea malurilor. Spre exemplu la Parța, unde înainte exista o porțiune de peste 4 km de locuri superbe, a fost sistematizat complet, maluri verticale, nici un copac, sute de saci umpluți cu nisip aruncați în apă, plase de sîrmă pe mal. Vara apa are maximum 0,5m și fuge ca acceleratul. Înainte aici era un loc bun de crap, plătică, caras, somn și șalău cu adîncimi și de 3,5 m - 4 m. Acum urmare a schimbării biotopului miliarde de obleți, avați, 2-3 scobărei rahitici și cîțiva clenuți.

Scrie răspuns