Clujeni rapitori

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Clujeni rapitori

Mesaj de lucutabogdan » 30 Sep 2011, 19:19

Salut,

Topic destinat PESCARILOR si nu fomistilor.
Deschid un topic doar pentru cei interesati si dornici sa dezbata pescuitul la rapitori in judetul Cluj. Sper ca nu mai exista vreun topic pe aceasta idee.
Deci, fiecare poate sa spuna intamplari sau metode de pescuit fie ca este vorba de rau sau lac, locul unde a pescuit important este sa fie in judetul cluj, trebuie specificat pestele vizat si momeala folosita.
Sper sa fie util acest topic, sa ne ajute sa avem rezultate mai bune si nu sa ingreunam portbagajul masinii cu peste carat acasa.


Fir Intins !

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 30 Sep 2011, 19:23

Mai erau ceva discutii si pe aici, dar nu strict Cluj...
http://www.rapitori.ro/forum/viewtopic. ... scuit+cluj

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 30 Sep 2011, 20:09

"sorinB"
Salut,
Sunt interesat de activitatea pescarilor din Jud Cluj si in locurile din judet.
Eu prefer clean si pastrav (daca mai este) , maine am sa incerc un pescuit pe rau in zona Campia Turzii , o sa postez si rezultatul.

Fir Intins !

Avatar utilizator
Radu_
veteran
veteran
Mesaje: 1177
Membru din: 23 Feb 2007, 22:02
Localitate: cluj

Mesaj de Radu_ » 30 Sep 2011, 20:17

rapitorul in jud. cluj e pe cale de disparitie, exceptand cleanul si bibanul. eu anul asta am pescuit cel mai mult pe somes cu rezultate foarte bune, peste 500 de cleni si bibani "fara numar", toti pestii eliberati, tarnita si belisul le consider o mare dezamagire, pline de indivizi ce indeasa la tolba clenuti cat degetu si lasa bibaneii fara nici un rost la uscat pe mal sa faca muste. in rest mai sunt ceva strapazani pe lacurile cu taxa si stiuca mare pe lac la tibi, dar dupa ce incheie crapistii sezonul, sacalaia e terminata de fomisti. nu stiu alte judete cum se prezinta, dar clujul e jalnic din pdv al pescuitului de rapitor mare, in mare masura si datorita lingailor din ajps cluj.

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

CJ

Mesaj de stradic » 30 Sep 2011, 21:08

Sacalaia mai are ceva peste Radu......in rest aai cu lingaii ....total adevarata......sutin afirmatia...mai sunt de astia si la Scalaia....nu dau nume ii stii si tu cred... :wink:
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 01 Oct 2011, 14:44

Radu_ scrie:rapitorul in jud. cluj e pe cale de disparitie, exceptand cleanul si bibanul. eu anul asta am pescuit cel mai mult pe somes cu rezultate foarte bune, peste 500 de cleni si bibani "fara numar", toti pestii eliberati, tarnita si belisul le consider o mare dezamagire, pline de indivizi ce indeasa la tolba clenuti cat degetu si lasa bibaneii fara nici un rost la uscat pe mal sa faca muste. in rest mai sunt ceva strapazani pe lacurile cu taxa si stiuca mare pe lac la tibi, dar dupa ce incheie crapistii sezonul, sacalaia e terminata de fomisti. nu stiu alte judete cum se prezinta, dar clujul e jalnic din pdv al pescuitului de rapitor mare, in mare masura si datorita lingailor din ajps cluj.
Salut,
In mare parte as fi deacord cu tine insa pentru Belis eu as zice ca ar mai fi o sansa, poate datorita dimensiunii lacului :); la ce ai prins 500 de cleni?
Azi am pescuit la Luna, spre Ludus si am reusit formidabila captura de UNU - clean de pe la 7:00 pana la 12:30 eliberat dupa "poza de grup" ;).
Am discutat cu un "pescar" localnic , care zicea ca ar fi prins clean de 2 si 3 kg acolo; sigur, pescuia la omida si clenii mari ii prindea la rama gigant.
Un alt pescar dadea cu rama in 1m de malul momit cu mamaliga si in 2-3 ore cred ca a prins vreo 30 de porcusori .
Halal stil de pescuit...
Am incercat la podul cu Rompetrol -Scania unde este un fel de cascada da nu o vrut jjmmecherii nimic din ce am avut desi activitate era destul de faina.
Am incercat cu vreo 7-8 voblere (Rapala, Salmo, Cozma de 2-3-4-7 precum si cu lingurite Meps 1-2 de diferite culori ) si asa ajung sa inteleg pe cei care au in dotare 20 de voblere si 20 lingurite.
Marti cred ca ma inscriu iar la un pescuit insa nu stiu pe unde sa merg sa am si succes cu voblere sau lingurite, ceva recomandari?

Fir Intins !

suru
junior
junior
Mesaje: 60
Membru din: 16 Dec 2006, 00:21

Mesaj de suru » 01 Oct 2011, 18:13

Salut,
dupa cum am mai scris si in alt topic imi pare foarte rau pt Sacalaia . Era foarte ok regimul" cath and release".Era stiuca multa luam 15-20 de bucatzi pe zi,am auzit si de 40 bucatzi pe zi luate.Cei care urmareau exemplare capitale ,Shoco de exemplu chiar a luat stiuci faine atunci la zalturi mari.In plus mergeam doar noi pescarii,cei care baga la straitza ce prind nu prea veneau.Mai intrebam pe cate unul daca a mai fost pe la Sacalaia si spuneau ca la regim cath and release ei nu se duc ca ei trebuie sa manance peste daca platesc.Imi radea mustatza cand auzeam ca fomistii nu mai dau pe acolo.Cum padure fara uscaturi nu este erau care ascundeau stiucile prinse la locul de baie si dupa ce ieseau de pe lac le luat de acolo,in eventualitate ca erau controlati de domnul Florin la debarcader nu gasea pestele.
Eu in ultima vreme nu am mai fost pe la Sacalaia dar am auzit de la prieteni ca se prind marlitze si mai intra si cate un somn din cand in cand.
Lacul este mort dupa o perioada de glorie de vreo trei ani,anteriori anului 2010.
V-am salutat si Fir intins.

Avatar utilizator
serbanhbk!!
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Sep 2008, 17:21
Localitate: BISTRITA

Mesaj de serbanhbk!! » 01 Oct 2011, 18:39

pe Somes in zona Mica mai sunt ceva avati si stiuci,dar din pacate merg multi si dau cu rotative si retin avatei de 20-25 cm...

Avatar utilizator
lucutabogdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 23 Apr 2010, 17:25
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de lucutabogdan » 01 Oct 2011, 18:55

"serbanhbk!!"
Salut,
Unde este zona Mica?
Esti sigur ca sunt stiuci pe somes? Eu nu am avut ocazia sa vad sau sa vorbesc cu cineva care a prins stiuca pe somes...
Se pare ca este o zona cunoscuta de somalezi.... macar sa elibereze ce se prinde sub dimensiunea legala de retinere daca tot le este foame.

Fir Intins !

coscal
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 27 Noi 2007, 17:55
Localitate: gherla

Mesaj de coscal » 01 Oct 2011, 18:58

in ce zona gasesc salau pe somes ?

Scrie răspuns