Cincis,Ostrov si Runc -Hunedoara

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DiViNiTi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 156
Membru din: 06 Mai 2008, 08:46
Localitate: Hunedoara

Cincis,Ostrov si Runc -Hunedoara

Mesaj de DiViNiTi » 07 Mai 2008, 21:25

Cat si ce peste se mai gaseste prin aceste ape sper sa aflu de la voi, cat si cea mai buna locatie de dat cu batzu ;)

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 07 Mai 2008, 21:49

Pai eu speram sa-mi spui tu mie!Ca eu am plecat cam de mult de acolo...Dar merg de cateva ori pe an la parinti...Cica in Cincis este rapitor putin ,dar mare! Ce am observat eu (cu scuzele de rigoare daca gresesc) ca hunedorenii nu prea se omoara cu rapitorul...Poate li se pare complicat?
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
shaddow11
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 115
Membru din: 05 Mar 2008, 17:12
Localitate: hunedoara

Mesaj de shaddow11 » 07 Mai 2008, 22:13

ai dreptate zamfi...nu sunt atat de multi pescari de spinning pe aici...eu merg destul de des pe Cincis si pot sa spun ca sunt cat de cat satisfacut.Inainte de inchiderea sezonului am prins salai frumusei, acum sper sa lovesc niste stiuculitze.Am fost sambata cu barca pe cincis dar dupa multe ore de plimbat naluka prin apa fara nici un rezultat m-am decis sa merg acasa.cand m-am apropiat de mal...un copil de vreo 13 ani tocmai prinsese o styuca de vreo 1,5kg...am dat si eu putin de pe mal si cand am ajuns langa el am constatat ca avea 2 styuci si 2 salai prinsi la un vobler de la rusi :)) deci inca mai e ceva rapitor dar trebuie insistat mult si trebuie sa sti locurile cu potential ;)

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Mesaj de costi » 07 Mai 2008, 22:38

Adevarul ca pescarii care i cunosc si eu din Hunedoara sunt toti inebuniti dupa stationar. In schimb in Deva sunt destul de multi pescari de spin, da cam toti sunt fanatici cu Muresul, nu i-ai putea duce pe o balta sau in alta parte la peste :lol: :lol: :lol:

Cat despre Cincis vineri vreau sa urc cu barca, asta daca o sa pot de Raliu, si nu o sa fie inchisa circulatia inca de dimineata.

A mai fost cineva pe acolo zilele astea, cam cat de crescut este?? sau cum e apa??
Imagine

Avatar utilizator
shaddow11
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 115
Membru din: 05 Mar 2008, 17:12
Localitate: hunedoara

Mesaj de shaddow11 » 08 Mai 2008, 08:10

nu e chiar asa de crescut...de duminica trecuta cred ca a mai si scazut...si apa era ok cand am fost eu

Avatar utilizator
SorinM13
senior
senior
Mesaje: 477
Membru din: 13 Feb 2007, 13:18
Localitate: Sibiu

Mesaj de SorinM13 » 08 Mai 2008, 08:55

parca nu era voie cu ambarcatiuni pe cincis. asta ultima oara cand am fost eu (acum un an) iar pe marginea drumului era plin de panouri care interziceau accesul cu ambarcatiuni cu motor si faceau trimitere la nustiuce lege . stiti ceva in sensul asta?

costi , pentru planul orar al raliului uite-te pe veveve punct autorally punct ro......prima masina ia startul la 15:48 - circulatia se inchide cam cu 2 ore inainte de prima masina. Sambata nu e proba pe cicis , doar hasdat, tustea, hagatel, silvas

Avatar utilizator
DiViNiTi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 156
Membru din: 06 Mai 2008, 08:46
Localitate: Hunedoara

Mesaj de DiViNiTi » 08 Mai 2008, 09:28

...si cum raliu nu e sambata pe circuitul de la cincis si prognoza meteo ne promite timp frumos nu ramane decat sa dam o vizita pe la rusi si sa achizitionam ceva voblere, mai mai o sa prindem ceva stiuci, pe care sa le postam pe forum, ba chiar imi trece prin cap sa premiez cea mai buna captura :), cat despre ambarcatiuni sunt permise cele cu "un om putere" gonflabile si pentru care inca mai studiez piata in vederea achizitionarii uneia.
E mult adevar si la faza cum ca pescari din hunedoara nu prea spinuiesc, poate din cauza rezultatelor slabe sau poate doar de dragul distractiei cu pestii brichetari pe care au satisfactia sa ii prinda la pluta.
Am citit acu ceva luni intr-un articol din Hunedoreanul despre pestii fitofagi de zeci de kilograme scosi la hatza din lacul cincis, iar cei care i-au prin nu au putut fi acuzati de braconaj din cauza ca nu au fost prinsi in flagrant.Daca cineva stie articolu e rugat sa ma anunte cu un link stiu ca erau si poze in ziar....acum tre sa o tai...la servici dar o sa revin in discutie

Avatar utilizator
Teoo
senior
senior
Mesaje: 449
Membru din: 09 Apr 2005, 12:04
Localitate: Alba Iulia
Contact:

Mesaj de Teoo » 08 Mai 2008, 09:42

Am fost eu pe Ostrov in weekend.
Pastravul nu a vrut ,
Cleanul in schimb da.
S-a prins putin in 3 zile ...maxim 10 pescari , doar eu cu barca.
Eu am eliberat clenii , dar altii din pacate nu .
Jandarmii au fost sambata si dum de cate 2 ori pe zi.
Pare un lac care e pazit bine .
Cel putin nu se braconeaza.....

Am fost cu rulota la coada lacului.
A fost o vreme superba , doar sambata a plouat o ora , dar in rest a fost soare

Mos Martin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 10 Ian 2007, 15:04
Localitate: JUD.HUNEDOARA
Contact:

Mesaj de Mos Martin » 08 Mai 2008, 10:44

costi scrie:in Deva sunt destul de multi pescari de spin, da cam toti sunt fanatici cu Muresul, nu i-ai putea duce pe o balta sau in alta parte la peste :lol: :lol: :lol:


??
Sunt multi fanatici cu Muresul din cauza somnilor care se prind la oscilante din cuzineti.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Mesaj de costi » 08 Mai 2008, 13:22

@Mos Martin - cunosc faza cu somnii si lingurile de compozit, am si eu cateva kile de ele :))

Da sunt perioade cand somnul nu merge, si parca ar mai merge incercate si alte specii :lol: :lol: si alte locatii..... ca pana la urma cei prea mult strica :) si eu sunt fan de Mures, insa mai bag cate o tura pe balti, Cincis, Strei.... si orice alta locatie.

@Kingfischer - eu vineri vreu sa merg pe Cincis nu sambata, si din ce stiu eu, vieneri e etapa... da probabil ca nu se inchide circulatia chiar de dimineata.

@DiViNiTi - daca te intereseaza articolul ala vechi cu chinezii de pe Cincis poate te pot ajuta, ca imi cam ocup timpul pe la ziarul cu pricina....
De fapt poti gasi articolul pe pagina veche a ziarului:
http://old.hunedoreanul.ro/index.php?id ... &conf_uid=
Imagine

Scrie răspuns