Ce se mai stie despre Budeasa?

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Mesaj de spiridusul » 03 Iun 2009, 00:34

Salut,

S-a prins bine pe Budeasa pana ce a dat caldura. In aprilie-mai a fost perioada ok. Plin de plase si de braconieri. Balta tafnoasa, cu zile in care merge si zile in care nu merge, dar in perioada mentionata a fost o oarecare constanta. Pe platou in principal si la stalpi a mers bine, bucati mai mici decat anul trecut insa. Din pacate balta se deterioreaza vizibl de la an la an, multumita braconierilor. Insa in continuare ofera sanse (din ce in ce mai mici) sa ai in bat un trofeu.

Populare nu a dat inca semne de reusita, din ce am discutat cu prietenii localnici. Ar trebui facuta o populare masiva cu stiuca, dupa parerea mea, pentru a se reface potentialul piscicol al zonei, si eventual interzis pescuitul 2-3 ani, dupa care sa fie redeschis si foarte bine pazita. Cata vreme insa sunt apele AJVPS, mai greu.

Avatar utilizator
rookie4ever
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 07 Mai 2009, 07:16
Localitate: Bucuresti

Ce se mai stie despre Budeasa?

Mesaj de rookie4ever » 03 Iun 2009, 08:20

Saluatre!
Popularea lacului cu stiuca nu cred ca este prioritara. Mai repede ar da rezultate o paza serioasa, dar lacul mi se pare cam mare si nu cred ca ar investi cineva atati bani pt paza. Probabil o potera de pescari care sa sanctioneze plasele ar ajuta cel mai mult, dar din cate am auzit la noi in tara braconierii sunt paziti din banii publici... Probabil ca domnii care asigura respectarea legii considera ca apararea acestora (braconierilor) de furia pescarilor este mai importanta decat apararea proprietatii publice...
Din cate am inteles, stiuca a fost introdusa in 1985. Dupa revolutie s-a inmultit si nr pescarilor, dar si cel al rapitorilor din lac(cred ca multi au aflat destul de tarziu de stiuca) in detrimentul altor specii. Mai trebuie adaugate secarile si braconierii, dar si o invazie de raci (am auzit ca afost de fapt o populare cu raci prost gandita, care a necesitat o "otravire" desteapta). Din epoca racilor a rezultat lipsa catorva generatii si implicit a capturilor de anumite dimensiuni (se prideau stiuci de la 4-5 kg in sus sau doar de la 1kg in jos).
Daca gresesc cu scurtul istoric va rog sa ma corectati.

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Mesaj de spiridusul » 03 Iun 2009, 15:14

Racii au facut bine pentru stiuca, in burtile multor stiuci am gasit raci. Paza nu are cum sa fie pentru ca lacul nu este privat si nici nu va fi vreodata cata vreme asigura apa pentru oras. Doar AJVPS poate sa se implice, dar nu am vazut s-o faca. Cred ca popularea cu stiuca este esentiala, impreuna cu paza lacului. Se pot obtine beni buni din turism, fiind unul dintre putinele lacuri unde se poate prinde stiuca mare.

fratelecelmic
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 18 Apr 2005, 10:18
Localitate: Pitesti

Mesaj de fratelecelmic » 04 Iun 2009, 08:06

racii sunt absolut benefici. toate stiucile mari si f. mari au avut in stomac raci.
problema e ca nu mai exista generatii de marle si stiuci mici.

kauciuk
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Oct 2008, 15:50
Localitate: Pitesti

Mesaj de kauciuk » 15 Iun 2009, 19:35

spiridusul scrie:Racii au facut bine pentru stiuca, in burtile multor stiuci am gasit raci. Paza nu are cum sa fie pentru ca lacul nu este privat si nici nu va fi vreodata cata vreme asigura apa pentru oras. Doar AJVPS poate sa se implice, dar nu am vazut s-o faca. Cred ca popularea cu stiuca este esentiala, impreuna cu paza lacului. Se pot obtine beni buni din turism, fiind unul dintre putinele lacuri unde se poate prinde stiuca mare.
Prietenul meu spiridus, esti intr-o grava eroare!! Ajvps nu are cum sa se implice deoarece dupa cum si tu ai spus aceea este o apa PUBLICA! Cine poate si ar trebui sa se implice este ANPA prin inspectorii sai zonali care sunt mult prea putini. Fomisti si mafiotii aia de la Ajvps o sa mai aiba atributii in domeniul pescuitului sportiv poate doar prin secolul 24, de cand cu legislatia europeana care in sfarsit a inceput sa se aplice. Ei sa-si vada de vilele si masinile pe care le-au dobandit sprijinindu-i pe braconieri, ca mai mult de atat nici ca vor mai vedea. Numai bine!

Scrie răspuns