Canalul Colector de la Tamasda

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Canalul Colector de la Tamasda

Mesaj de gabii » 17 Iun 2005, 06:42

Salutare!

Baieti, asa ca si bonus ca am avut curajul sa ma insor, mi-am propus ca in seara asta sa merg pe canal la Tamasda... Adica cum vii dinspre Arad spre Oradea, exact la intrare in judetul Bihor se face un drum la dreapta... si pe acolo se ajunge cam in 20 de minute (daca ai utilaj :lol: ) daca mergi repede, sau in 40-45 de minute (daca tii la utilajul tau) daca meri mai incet.
Am fost luni sa vad si io canalul pt prima data, e un loc feeric, seamana cu un canal din delta... Mi-am luat ceva scule noi, cortul, lemne de foc, o lada din aia cu 24 de beri, carnaciori de bere, in fine, cam tot ce pot sa car dupa mine pt 3 zile d pescuit si relaxare.
Luni am pescuit cam juma de ora... la vobler nu am agatat decat niste iarba pe fundul canalului (am dat la adancime), iar la pluta am luat cativa somni pitici...

Acum, io intentionez sa dau la somn noaptea (adica sa pescuiesc, nu sa dorm :lol: ) iar ziua, sa incerc la rapitor la pestisor mic.

1 ) Vreau sa stiu daca a mai fost cineva de curand pe acest canal.
2 ) Vreau sa stiu daca e sigur sa dormi de unul singur acolo (adica ca sa ajungi la canal trebe trecut printr-un sat de bortosi si cioroi de-aia cu lanturi de gat :evil: ). Adica sa nu ma trezesc ca imi fura aia si masina si sculele si chilotii de pe mine si ma mai arunca si in canal :shock: .

Permisul l-am vizat, adica marti l-am trimis cu Cargus-ul la Oradea, am platit 1 milion pe tot anul, mi l-a vizat AJVPS-ul si miercuri l-am avut acasa in arad.

Numai bine!

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 17 Iun 2005, 13:39

Sub baraj, acolo unde intra canalul in Crish este un loc fain de shtiuca. Sus pe canal trebuie sa te plimbi mult dar ai shanse la shtiuca. Cea mai tare distractzie in zona e pescuitul la twister mic la somn pitic. Am facut festival la somn pitic intr-o balta (balta in sensul propriu al cuvantului) de pe partea cealalta a drumului fatza de canal. Shi chiar sub baraj e plin ce ei . In Crish este shalau , avat shi shtiuca frumoasa. Chiar la confluentza canal, Crish este loc fain de campat.
Fir intins!

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 17 Iun 2005, 17:23

Pai vezi k nu tre neaparat s-o iei prin sat k sa ajungi la canal. O poti lua si pe digul Crisului, de la Zerind in sus. Kiar malul dinspre arad si mai incolo treci peste un pod cu masina si de acolo drept inainte pana dai de canal.
Mai multe info nu pot sa-ti dau de atat. Am fo si eu o singura data si asta era iarna, mai mult sa vad cum e locul. De atunci n-am mai apucat, da apuc eu si pe acolo. :wink:

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 18 Iun 2005, 10:37

Canalul de la Tamasda era raiul pescarilor pe cand eram acasa.Acum dupa cate am auzit,aradenii ,mai mult decat bihorenii l-au golit cu setcile si cu tot ce au putut.
Sub baraj pana la CRIS se prindea bine salau si stiuca.
Mie imi placea f. mult sa pescuiesc la platica la pluta(de la Tulca in jos pana la barajul din vecinatatea Crisului).

Jean Scurtu

Avatar utilizator
DjBeju
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 138
Membru din: 09 Ian 2005, 11:07
Localitate: Arad

Mesaj de DjBeju » 18 Iun 2005, 12:20

Este adevarat ce spune Jean. Acel canal este renumit prin exemplarele de platica pe care le gazduieste. Eu nu am mai fost de multi ani acolo dar in ce aud in stanga si in dreapta, la stationar ai putea face partide de neuitat la platica si la crap. La rapitor se spune ca stiuca domina zona. Referitor la siguranta te cred ca poti sa mergi linistit peste noapte, si eu am fost si nu am avut probleme. Nu stiu ca cineva sa fi avut probleme de acest gen. Accesul se face prin loc. Boiu, eu pe acolo am fost. Sper sa te descurci.
Fir intins!
C&R, please!

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 27 Iun 2005, 07:40

Salutare!

Ok, am fost, am dormit, sunt viu si nevatamat :lol:
E un loc frumos, pacat ca nu am prins nimic.
De fapt nu numai io n-am prins mare lucru, ci mai nici unul dintre cei care au fost acolo cand am mers io... Adica 99% erau dezamagiti si plictisitit. S-a umblat mult de tot la nivelul apei, cand scadea si curgea la stanga, adunand buruienile si bradisul, pt ca peste 2 ore sa curga apa in sens invers :evil: ...Mai mult, vantul batea cu putere, incercam sa lansez si imi culegeam de multe ori firul din copaci, sau dintre balarii... In fine, am prins o gramada d esomni pitici, i-am eliberat pe toti. Am mai prins un biban pe al 250 de grame, niste Reginita cat palma :shock: ... Apoi ma schimbat nitel tactica si m-am distrat de minune la rosioara, am prins intr-o veselie una dupa alta.
Apoi au venit paznicii... Io am permis emis in 2003 la Arad, in 2004 NU l-am vizat, iar acum in 2005 l-am vizat pt Jud. Bihor si Arad. Ei bine, au sosit ca trpele d ecomando, 4 baieti + seful lor, au cborat dintr-un Jeep si s-au luat de mine... ca cica ce mananc? - Peste ??? :shock:
- io le-am aratat ca mananc pateu de ficat... nu peste! Apoi vazand ei utilajele mele (adica un cort de trei persoane, + o jumatate de cort din ala care e doar pt umbra) nu m-au crezut ca sunt singur si au inceput sa se uite sa vada daca mai sunt cu cineva...
Apoi cand a vazut scarnavia aia de "sef" de paznic permisul emis in Arad a inceput distractia... Ca cica de ce nu l-am vizat anul trecut... I-am spus bolovanului ca nu am mers la pescuit anul trecut, din lipsa de timp... El nimic, ca nu ma crede :shock: . Parca era tampit la cap! Avea el chef sa se ia de mine. Ceilalti patru baieti (toti cu pistoalele la vedere, la cingatoare) schimbau intre ei fete-fete, vedeau ca seful lor exagereaza... si mi-au facut semn ca "asta e, ei nu au ce sa zica..."
Circul a continuat, mi-a luat scarnavia permisul si a cunat...LA ORADEA; LA FILIALA... Ca cica are el in mana un permis vizat de cei de acolo (permisul fusese vizat cu 2 zile inainte, il trimisesem cu CARGUS-ul la Oradea..). Boul comenta ca cica dadusem 1 milion pt viza, da pt ca anul trecut nu il vizasem, cica trebuia sa dau 1,1 milioane... Hapciupaliticul nu observase ca permisul fusese emis de AJVPS Arad si ca asta cu suta de mii in plus nu se putea aplica (decat daca era emis de Bihor). A trebuit sa ii atrag atentia de 5 (CINCI) ori la bolovan ca permisul e emis de Arad si ca el mananca rahat degeaba! Abia cand colegii lui i-au atras atentia ca permisul meu e in ordine, abia atunci a lasat-o moale (dupa ce s-a certat 5 minute prin telefon cu ala de la filiala :evil: ).
Sunt total scarbit de atitudinea aluia. Adica vin si io la pescuit, sa ma recreez, sa ma simt bine, sa stau in mijlocul naturii, si vine al-de Gheorghe, de la coada vacii, om cu 4 clase sa se dea jmecher ca el e paznic si pistolaru' lu' Peste. Ai asta numai ca am numere de Arad la masina, si vezi-doamne, ei sunt bihoreni... Ce sa spun, a prins el braconierul din mine...
In fine, partea frumoasa e ca balta are potential. De braconat nu prea se poate, e foarte adanc, cred ca ar fi destul de dificil sa se braconeze.
P.S. Toti pestii prinsi au fost eliberati!

Numai bine!
Gabii

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Canalul Colector de la Tamasda

Mesaj de Pif. » 05 Iun 2014, 16:00

Va salut
As vrea sa merg la sfarsitul saptamani pe canal la un spinning,a m ai fost cineva recent in zona?
:respekt:

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Canalul Colector de la Tamasda

Mesaj de Pif. » 09 Iun 2014, 09:19

Se pare ca nu m ai merge nimeni la pescuit pe colector,a fost frumos .
Ganduri bune!

arny97
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 11 Sep 2016, 14:57

Re: Canalul Colector de la Tamasda

Mesaj de arny97 » 11 Sep 2016, 15:00

Salutare prieteni, as vrea sa va intreb daca a mai fost cineva la tamasda?? Merita sa merg la un spining?

Scrie răspuns