Bucuresti balti stiuca

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
mitucatalin
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 31 Dec 2007, 11:33
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de mitucatalin » 27 Sep 2009, 16:22

feugen scrie:
ANDREI RIGA scrie:salutare,
cu barcuta ta proprie si personala pe unde poti da la stiuca pe o raza de , sa zicem 100km in jurul Bucurestiului ???
Multam
La Valea Vlasiei este permis si pescuitul din barca ta, taxa fiind de 20 lei in situatia asta.
si unde mai pui ca la valea vlasiei ...inca...mai poti lua si cate o marlita mai rasarita

fir intins

osiris
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 17 Iun 2005, 10:38
Contact:

Mesaj de osiris » 27 Sep 2009, 19:15

o mai gasim pe arges la Teghes, e o balta cu taxa de 20 lei care tine marlita.
stefan

Avatar utilizator
mitucatalin
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 31 Dec 2007, 11:33
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de mitucatalin » 28 Sep 2009, 10:08

osiris scrie:o mai gasim pe arges la Teghes, e o balta cu taxa de 20 lei care tine marlita.
ai fost tu acolo?

de la intrarea in teghes unde exact e balta asta?

ms :) :D

Avatar utilizator
mitucatalin
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 31 Dec 2007, 11:33
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de mitucatalin » 28 Sep 2009, 10:09

osiris scrie:o mai gasim pe arges la Teghes, e o balta cu taxa de 20 lei care tine marlita.
ai fost tu acolo?

de la intrarea in teghes unde exact e balta asta?

ms :) :D

radu_p
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 03 Mar 2009, 15:05

Mesaj de radu_p » 28 Sep 2009, 11:54

Pt. cine cunoaste: La Valea Vlasiei daca vii cu barca ta pe unde o poti da la apa ?

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 28 Sep 2009, 16:15

Singura balta in teghes,este peste arges(dupa podul de fier),in stinga.O balta facuta dintr o fosta balastiera 1-1,5 h,apoi in continuarea drumului este buturugeni,care este la fel.La iesirea din teghes se urca pe dig,dreapta dupa cca.200 m stinga, podul(daca poate fi numit asa..)de fier..stinga...ea e...nu am fost de cind este "privat"..inainte nu avea stiuca..

Avatar utilizator
crystianoo
veteran
veteran
Mesaje: 730
Membru din: 04 Noi 2008, 00:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de crystianoo » 28 Sep 2009, 16:31

Balta de care vorbiti voi se numeste "La Florin" aderat avea inainte stiuca insa acum nici marla nu mai este,taxa era 20 ron anul trecut am fost de vreo doua ori in toamna insa nici macar un atac deasta nici nu ti-am mai trecuto pe lista...
Am inca o informatie calda si probata de mine personal,la giurgiu pe canalul plantelor se i-a stiuca pana intr-un kil,adevarat este multa mica inse se i-a,daca vreti ceva distractie si ceva atacuri(insa va rog mult eliberatile ca sunt micute majoritatea)duceti-va pe canalul plantelor,o sa vedeti dupa ce iese soarele atacuri....eu unul am fost vineri cu treaba la giurgiu si am fost sa ma uit erau destul de multi care dadeau dupa stiuca insa se lua numai marla de maxim 500 grame...pe care bineinteles fomistii o bagau in sacosa...Asta este ne meritam soarta... :x

feugen
veteran
veteran
Mesaje: 2972
Membru din: 21 Oct 2007, 20:46
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de feugen » 28 Sep 2009, 22:49

radu_p scrie:Pt. cine cunoaste: La Valea Vlasiei daca vii cu barca ta pe unde o poti da la apa ?
O poti da la apa pe oriunde. Cel mai comod este la cabana unde este si ponton. Problema este ca bradisul nu s-a lasat si este padure de des. Acum pentru a prinde trebuie sa mergi pe popper sau pe marginea din dreapta baltii (cum stai cu spatele la pod) cu orice insa acolo au mai ramas bucatele de plaur si se intampla sa agate daca dai pe fund... nu frecvent... insa mai si agata. Mentionez ca nu am mai fost sa pescuiesc aici de vreo luna si ceva insa sunt prieten cu patronul si mi-a zis ca merge stiuca dar nu la modul formidabil (este loc de mult mai bine). Pentru a avea sanse ceva mai mari trebuie sa prinzi o zi insorita si deosebit de calma (fara vant). Eu aproape intodeauna am avut rezultatele cele mai bune din aprilie si pana in august. Stiucile frumoase se prind de obicei in zona cu bradis lansand la distanta cat mai mare peste ochiurile de bradis (acolo atatca dintoasa) asa cum am spus la popper. Din experienta proprie iti spun ca popperul trebuie sa aiba fulgi albi la ancora din spate.
Ma "gadila" si pe mine sa fac o iesire acolo intr-o zi lucratoare peste vreo 2 saptamani. Poate ne brodim si mergem impreuna. Vorbim in prealabil pe MP.

P.S. Daca nu prinzi... sa nu ma injuri prea rau... te rog. :lol:

radu_p
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 03 Mar 2009, 15:05

Mesaj de radu_p » 29 Sep 2009, 11:57

Merci pt raspuns. Am mers acum 2 saptamani. N-am dat la popper, insa am incercat cu walking the dog, m-am gandit ca e cam acelasi lucru doar un pic mai discret ca prezentare. Am pacalit doua pe la pod, insa la oscilanta trasa relativ repede (ca sa nu se incarce cu bradis), motiv pentru care nu se prea intepau bine. Ce-i drept, vantul vanturilor, nu reuseam sa stau in "ancora" :lol: stii tu cred despre ce e vorba :lol: si nici sa i-o prezint ca lumea.
In zile lucratoare mai greu, da' cine stie ! vorbim

Scrie răspuns