Bodensee

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Bodensee

Mesaj de adrianc » 01 Iun 2016, 11:41

O sa fiu vreo 2 saptamani in Friedrichshafen si de data asta fac pe dracu-n 4 si dau la peste in lac :)
O sa-mi iau permis de turist si voi pescui exclusiv de pe maluri (inca nu m-am lamurit in care locuri e voie si in care nu). Pescuitul din barca/cu ghid iese din schema din cauza preturilor.

Daca mai e cineva prin zona si care stie mai bine cum sta treaba / vrea sa mergem la peste, dati de stire. Daca nu, o sa ma duc oricum singur si-o sa postez aici ce-am reusit :)

am uitat sa zic: vizez stiuca, salaul si poate cleanul (am vazut de multe ori niste carduri de cleni pe rauletul Leiblach...bai baiatule, nu stii sigur daca-s leni sau cteno :)

giovany
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 12 Noi 2013, 10:04

Re: Bodensee

Mesaj de giovany » 02 Iun 2016, 02:42

am fost exact in friedrichshafen miam facut permis de turis dar e rau cu pescuit de pe mal ai anumite zone mici unde poti pescui in oras cel mai bine ar fi la turn acolo se prindea biban dar pe montura ciudata apa e adanca pescari de acolo foloseau carlig simplu pe care puneau o gumita mica si deasupra cam la un metru aveau opritor sau agrafa si deasupra plumb de cam 15 sau 20 de grame culisant lansau si recuperau inecet si scuturau de varful batului asa prindeau biban daca vrei sa dai la biban iti trebe gume mici jiguri mici dar greutate mare cam 14 grame ca e adanca rau apa catre 10 metri exact pe langa turn trece ferribotu ce merge in elvetia permisu il faci la posta 22 de euro si gasesti filmulete multe pe youtube prind stiuci mari la trena https://www.youtube.com/watch?v=zR0yjJ-dZ_I

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Bodensee

Mesaj de adrianc » 02 Iun 2016, 16:47

Da, i-am vazut si eu pe aia de la turn, intr-adevar ciudata montura dar prindeau niste bibani frumosi. Nu mi s-au parut prea meseriasi dupa cum manuiau lanseta (poate gresesc). Oricum, clar voi bate locul ala cu niste reins-uri si alte chestii verificate la biban.

Alte locuri in care e permis pescuitul de pe mal ai mai incercat? Cum le identifici? Sunt semne? Iti poate arata cineva?
Am vazut pesti mari in zonele de port, atat in Friedrichshafen cat si Lindau, Bregenz etc. Pastravi de-aia d-ai lor de lac, crapi, puzderie de marle si bibani in golfulete. Beleaua e ca probabil trebuie si permis de turist austriac, o sa-ntreb :)

Din putinele informatii pe care le-am strans de la colegi nemti, apa e foarte mica la mal cam pe tot cuprinsul lacului. Pe la cateva zeci de metri in larg probabil cade brusc, acolo ar fi actiunea dar din pacate nu ajungi fara barca. Raman gurile de varsare ale rauletelor.

Stiu filmuletele cu aia la trena, din punctul meu de vedere nu e pescuit. Iar ca preturi propuse - The price for half day with one person is 280 € ( 4 hours) for pike, full day ( 8 hours) is 360 €. In this prices is everything included (guide, Boat, fishing Tackle), only the fishing license have to be payed extra wit 11€/day. :lol:

Raman recunoscator pentru orice alte informatii.

giovany
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 12 Noi 2013, 10:04

Re: Bodensee

Mesaj de giovany » 02 Iun 2016, 23:02

am mai fost in langenargen acolo intra raul argen in lac e destul de ok locul tot acolo sunt 2 golfuri mari unde parcheaja barcile toamna tarziu dupa ce se scot barcile afara pe mal am auzit ca se prinde stiuca acolo

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Bodensee

Mesaj de adrianc » 08 Iun 2016, 22:41

Nu reusesc deloc sa ma inteleg cu nemtii astia batuti in cap. La fiecare din cele 3 puncte de informare turistice unde am incercat sa iau amaratul de 'tourist fishing license' mi s-a zis altceva. Toti (mai bine zis toate) ridica din umeri, sincer sa fiu mi s-a cam luat de pescuit la astia :)

Vreau numa' sa platesc ce e de platit si sa-mi dea permisul ala obosit. Tu ai avut nevoie de traduceri si alde d-astea?

giovany
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 12 Noi 2013, 10:04

Re: Bodensee

Mesaj de giovany » 09 Iun 2016, 09:21

nam avut nevoie de nici o traducere am mers cu o prietena care vorbeste bine germana am mers la posta si acolo a platit 22 de euro si mi la dat pe loc dar intradevar aia de la posta habar naveau ca iei pot sa faca permis de pescuit de turist era o singura femeie care stia de treba asta si daca intrebi unde ai voie sa pescuiesti iei la posta habar nau dar iti scrie in permis ai si ceva harta pe acolo dar si in permis e foarte complicat nu se intelege multe merg in fiecare an in germania o singura data mia facut si am zis ca nu mai fac e complicat rau cu legile de la iei

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Bodensee

Mesaj de adrianc » 13 Iul 2016, 15:02

Din pacate confirm partea cu regulile si birocratia.
Cu toata incapatanarea si determinarea de a-mi lua rahatu' ala de permis, nu as fi avut nici o sansa de unul singur. Dupa 3 zile de incercari si trimis de colo-colo, am luat un coleg/prieten neamt si am urmat urmatorii pasi:

1. mers la primarie (rathaus) si obtinut permisul de baza, valabil pana la sfarsitul anului. Cost = 29 euro + vreo 10 euro poza de pasaport. Daca as fi avut una la mine scuteam astia 10 euro...oricum nemtii in obtuzitatea gandirii lor alterate voiau sa ma trimita la nush ce fotograf profesionist :))
2. mers dupa aia la prefectura (landratsamt) si cautat biroul care se ocupa de gestionarea apelor lacului Bodensee. Cumparat permisiunea de a pescui o luna pe lac, doar de pe mal si bineinteles doar in zonele marcate pe harta. Cost = 20 euro pe care nu-i poti plati acolo, trebuie transferati in nush ce cont (al trezoreriei?). Din nou, noroc cu amicul rezident german care a facut plata in numele meu.

Toate interactiunile astea au fost in germana. Permisu, hartile, instructiunile si toate **** - desi sunt pentru un turist - sunt 100% in germana. Ele sunt valabile doar in Baden-Wurttemberg.
Engleza stiu tantile de la punctele de informare turistice, dar degeaba ca habar n-au cum e cu pescuitul si permisul :)

Dupa toata epopeea asta am iesit pe balta si-am constatat ca e cam teapa :) Locurile in care ai voie sa pescuiesti de pe mal sunt putine si in general proaste, nu ai loc de porturi/proprietati private/fonduri de pescuit private/arii protejate/etc.
Am prins doar vreo cativa bibano-strapi printre oamenii care se plimbau seara.
Concluzia: data viitoare ma lipsesc.

Scrie răspuns