Bibaneala de Bucuresti

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de dumi_id » 26 Iun 2012, 08:59

Incercati si pe lacul Buftea.

StefanCatalin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 18
Membru din: 24 Aug 2012, 11:49

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de StefanCatalin » 03 Sep 2012, 18:55

filip_pescuitorul scrie:Saptamana trecuta (joi) am fost iar pe Tineretului si din nou nici o muscatura in 3 ore seara. Am dat cu naluci la stiuca si biban. E clar ca au plasuit lacul, doar am folosit pe rand cam toata trusa, daca mai era ceva rapitor sigur aveam macar un atac. Paznicul mi a luat taxa de 20 lei si se jura ca mai e destul rapitor. Dupa care m-a indemnat sa dau la...crap cu pluta si sheffield. Uite ca nu vreau, prefer marla si bibanul cat de rari ar fi!
Salutare,

Am fost pe Tineretului de 3 ori anul asta(din August incepand). Ultima oara am fost pe 02.09, incepand cu ora 16:00 si am stat pana la 20:00.
De fiecare data am prins marlite (2/zi...4-5 ore ziua de pescuit). Am dat pe zona cu mai putin bradis (cea dinspre Bvd. Tineretului ). Am prins la spinflex (http://www.xxx.ro/product_in ... d31916ed5a) cu grub galben fluo sau orange. Am prins si la twister alb. Paznicul mi-a zis ca albul este culoarea castigatoare.
Biban nu am prins.

Nu am vazut nimic spectaculos la alti pescari, indiferent de stilul de pescuit.
Nu am insistat pe zona de dincolo de pod unde este foarte mult bradis.

Totusi, cred ca nu au scos chiar tot din balta (deocamdata) si ca inca exista exemplare mai imbracate.
Voi reveni si in toamna

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de fanelul » 07 Sep 2012, 11:30

Marlele sunt prezente pe Tineretului, bibanasi (cat bricheta) am prins in "oala" la un micro spinnerbait.
RX6 & Daiwa SS owner!

Avatar utilizator
Adrian_Bucuresti
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 06 Sep 2012, 21:52
Localitate: Bucuresti

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de Adrian_Bucuresti » 20 Sep 2012, 21:50

Lacul Tineretului este pescuit cu plasa frecvent, o plasa considerabila ce sta in baraca paznicilor... Desigur ca este 20lei/zi dar stiuca este deja in juvelnicul paznicilor pana sa iesiti voi pe balta.. Din pacate anul asta prea putine trasaturi si capturi mult mai mici fata de anii precedenti.
Cat despre pestii mai mici sunt prada halaurilor ce sunt ascunse pe langa barcile celor care aduna bradisul.. sa nu mai spun de 4 lansete cu bomba in fiecare dimineata si noaptea ... pauza doar cand sunt pe lac la adunat de bradis..

De icre are grija Somnul African care a fost bagat cu cativa ani in urma si acum sunt peste tot..

Daca are cineva detalii despre administratorii lacului va rog postati sau pm. Multumesc
Ofera sfaturi nu jigniri!

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de Gogol » 21 Sep 2012, 09:08

Poate ai vrut sa zici de somnul pitic american, nu somnul african care e total alt peste.

catakate
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 03 Oct 2012, 10:41

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de catakate » 03 Oct 2012, 11:01

Am dat o tura inainte de pranz pe Pantelimon, stand foarte aproape, sa iau pulsul live de la pensionari. Pana si paznicul de la intrarea in parc stia ca lacul e plin de "somn african", de fapt fiind vorba de somn "pitic" sau "american", care mananca icrele speciilor indigene si a ramas cam singurul peste. Dupa cateva incercari am gasit un tataie cu condica la zi si chef de vorba, si situatia e cam albastra: in 4 ore prinsese un singur somotei. Mic, urat, calic si cu un gust care nu place tuturor. Nu mananca, lucru ciudat, ca saptamana trecuta a plecat numa' cu cate 4-5 kg. O fi de la vreme, de la presiune..?? Printre povesti despre capturi de somni 30 kg pe Dridu in vremuri apuse, aflu ca singurele barci ce se vad pe lac sunt ale unor flacai ce plasuiesc balta sistematic. Saptamana trecuta cica i-a vazut cand scoteau plasele pe malul stang, de la Lebada spre Cernica, si n-au scos decat somni miniaturali si cativa salai anemici. Mai umbla vorba pe mal ca s-a facut o populare cu specia asta, 25 tone de catre primarie.
In concluzie, daca omul care semneaza condica macar 3-4 zile pe saptamana, n-a vazut aripioara de caras sau crap de cativa ani... se chinuiesc ei bietii americani sa opreasca invazia crapului chinezesc si nu reusesc, ai nostri clar n-au nicio sansa sa opreasca dihania asta.

Fire intinse!

StefanCatalin
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 18
Membru din: 24 Aug 2012, 11:49

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de StefanCatalin » 28 Oct 2012, 18:49

27.10.2012. Stiuca de 3,5 Kg, Tineretului la rotativa aurie Nr.5. eliberata.

[http://www.flickr.com/photos/86099737@N ... 012/10/27/]

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de Nemernic » 28 Oct 2012, 18:58

StefanCatalin scrie:27.10.2012. Stiuca de 3,5 Kg, Tineretului la rotativa aurie Nr.5. eliberata.

[http://www.flickr.com/photos/86099737@N ... 012/10/27/]
Frumos peste....dar mai frumos URSul !!!!! Sa-ti traiasca !!!! :respekt:
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

spiridusul
veteran
veteran
Mesaje: 1994
Membru din: 11 Mai 2008, 14:12
Localitate: bucuresti

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de spiridusul » 29 Oct 2012, 18:42

Ca ai eliberat stiuca de 3,5 kg e laudabil, remarcant era daca nu-i sfasiai buza cu scula asta mizerabila numita grip. Se vede in prima poza ca buza de jos este ranita...

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de pescarel » 30 Oct 2012, 13:29

frumoasa stiuca, frumos si Ursul!

Scrie răspuns