Bibaneala de Bucuresti

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de ovi_vl » 08 Mai 2012, 13:27

am incercat pe dambovitza chiar sub pod ciurel,apoi plumbuita , chiar si pe lacul tei (10 lei taxa)...nici macar coada nu i am vazut o domnului biban in Bucuresti ...daca e cineva cu o idee unde as putea face un C&R la bibanei sa mi zica si mie va rog :respekt:

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de dumi_id » 08 Mai 2012, 20:06

Pe lacul de langa stadionul national, anul trecut un amic a prins vreo 2 marle.

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de filip_pescuitorul » 09 Mai 2012, 00:19

Saptamana trecuta (joi) am fost iar pe Tineretului si din nou nici o muscatura in 3 ore seara. Am dat cu naluci la stiuca si biban. E clar ca au plasuit lacul, doar am folosit pe rand cam toata trusa, daca mai era ceva rapitor sigur aveam macar un atac. Paznicul mi a luat taxa de 20 lei si se jura ca mai e destul rapitor. Dupa care m-a indemnat sa dau la...crap cu pluta si sheffield. Uite ca nu vreau, prefer marla si bibanul cat de rari ar fi!

Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de ovi_vl » 06 Iun 2012, 13:51

revin fiindca vreau sa invie topicul asta... am fost weekendu asta ce a trecut in cautarea bibanului prin bucuresti ..care greu s a lasat vazut la culoare. Sa va povestesc: -am fost pe lacul tei ,din barca chiar (deobicei nu e voie din barca,dar daca platesti si taxa de pescuit 10 lei si barca 10 lei timp de 1 h si te intelegi cu baiatu de acolo te lasa) am incercat pe langa stuf, pe langa maluri, la grub,la shad , la mico oscilante , la rotative ...nimic! as putea jura ca nu exista rapitor in lacul ala...desi paznicul m a asigurat ca sunt legende chiar si cu shalai :)) in afara de somotei la rama n am vazut nimic sa fie prins p acolo. bunn..am fost apoi pe plumbuita , unde am citit pe un forum o postare foarte veche despre faptu ca ar fi bibani si shalu...nici aici nimic in afara de caini mortzi,braconieri cati vezi cu ochii si chinezi foarte multi chinezi :P ...zic , hai pe dambovita...la pod ciurel chiar acolo unde curge...pare promitator.
Da de unde ...nici aici nu scapi de braconieri,parasutisti,si de aia cu prajina si ecranu ala sau ce naiba o fi care strecoara apa mereu ...surpriza un tatae pensionar indragostit de parasuta prinde un ....SARPEEE...da..eu imi vedeam de treaba si pescuiam , si aud ..."baiatu nu ti e frica de serpi? , baiatu nu ti e frica de serpi?" la inceput nu prea intelegeam , dar dupa mai multe repetari , inteleg si sar ca ars crezand ca sunt inconjurat de serpi :lol1: pescuiam de pe malul cu iarba si am zis gata , m au prins serpii frate :headbash: ma uit la picioare nici un sarpe :wallbash: apoi ma uit mirat la mosulica , care avea o frumusete de sarpe incalcit in parasuta :mrgreen: la care el repeta: "baiatu nu ti e frica de serpi? vin o sa mi l scoti si mie ca sa incurcat!" imi trag un zambet pervers pe fata 8) si zic : "de ba nene asta i riscu parasutei! n am eu treaba cu serpii!" si m am uitat la el timp de 30 min cum incearca sa scoata sarpele cu un bat din minunea aia de parasuta. Dar nici o captura ,nici macar sarpe n am prins...ma bucur ca nu trage la jig :)) Luni am fost pe lacul morii ... sau "lacul mortii" cum imi place sa i zic eu...pe partea cu vilele si manelistii amatori de plaja si inot,am stat la conducta ...cum care conducta?! aia care deverseaza chestii in lac :censored: in dreapta mea 2 stationaristi...(de data asta n au comentat ca le perturb platica) in stanga diverse specimene , mai nou si femeile pescuiesc :headbash: astia dateau la universala "PARASUTA" bineinteles...prindeau bibanei sau carasei mici..rar si aia dar se dateau mari pescari , inainte sa plece au intrebat o pe tanti de langa daca vrea pestele...ea ca sa se scuze a zis "cum n aveti catzel? da ti l incoace ca il dau eu la catzelul meu !!! " si uite asa au mai sfarsit cativa pesti in oala la catel...Ahhh! era sa uit ...un bibanel putin mai mare ca rotativa a atacat nervos de sub conducta buclucasa...eliberat rapid ca facea insolatie. Si pentru tanti cu catelu...sper sa ajunga mancare de peste catelul ei !!! :wallbash: Asa ca...va urez pescuit placut in bucuresti!!!

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de ANDREI RIGA » 06 Iun 2012, 16:14

da catelul ce vina are , prietene ?

Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de ovi_vl » 06 Iun 2012, 17:37

dar pestii ce vina au? nu, glumesc ,catelul nu are nici o vina...nu ma intelege gresit ,doar ca astia care se dau mari iubitori de animale ar trebuii sa le iubeasca pe toate nu numai pe alea dragute si pufoase ...

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de ANDREI RIGA » 06 Iun 2012, 19:30

Nu vreau sa intru in polemica cu tine, dar nici tu nu prea stii multe despre caini si oameni. Un iubitori de caini , nu le da peste sa manance, cel putin nu in stare naturala.

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de dumi_id » 07 Iun 2012, 15:16

Am fost sambata prin tineretului la o plimbare cu cateii nu la pescuit si am vazut 2-3 persoane care cautau bibanul si stiuca. Imi pare rau ca nu i-am intrebat daca au avut si capturi ca nu cred ca sunt membrii pe forum din moment ce nu au scris nimic.

filip_pescuitorul
senior
senior
Mesaje: 305
Membru din: 17 Feb 2012, 11:37

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de filip_pescuitorul » 08 Iun 2012, 19:26

dumi_id scrie:Am fost sambata prin tineretului la o plimbare cu cateii nu la pescuit si am vazut 2-3 persoane care cautau bibanul si stiuca. Imi pare rau ca nu i-am intrebat daca au avut si capturi ca nu cred ca sunt membrii pe forum din moment ce nu au scris nimic.
Sunt 80% sigur ca nu au avut nici macar un tzac in 2-3 ore de "stiucarit" pe Tineretului. De unde stiu? Deh...zvonurile ca s-ar fi bagat plasa la greu de catre adminul baltii. Saracu nea Bogdan, trebuie sa manance si gura lui, nu? :D

drazvan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 160
Membru din: 03 Noi 2010, 09:21

Re: Bibaneala de Bucuresti

Mesaj de drazvan » 25 Iun 2012, 17:22

prietene pescar, pot sa iti zic ca si eu am avut problema asta a ta cu bibaneala de bucuresti, doar ca am rezolvat problema asta pe lacul pantelimon, acum apa este foarte scazuta si nu mai trage decat in larg la mare distanta de mal. dar daca astepti sa-l umple astia cu apa iti recomand sa mergi pe lac. dar sa faci C&R chiar daca tu prinzi bibani fr langa parasiutisti nederanjati de nici o autoritate. Ca daca s-ar da o lege sa ii puna la curat o saptamana parcurile pe parasiutisti astia toare ar arata ca palaturile regilor. Fir intins si asteapta sa creasc apa.

Scrie răspuns