Barajul Paltinu

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 17 Mai 2010, 18:19

ete na! RNP ce crezi ca asteapta ?!?!?! :D :lol:

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 17 Iul 2011, 16:11

am fost la pescuit pe paltinu, cu permis anpa, toate bune si frumoase pana cand:
-am ajuns pe baraj, iar langa parcarea de rulote era un panou:
"Zona de pescuit
Administrator Penes Curcanul, conform aut nr.....din ......
Pescuitul este permis doar cu acordul administratorului"
am facut o poza la acel panou cu tel unui prieten, o voi posta cat de curand pot intra inb posesia ei

1) pe site-ul anpa , la tabelele pt filiala muntenia asiciatia penea nu apare decat cu raul sabar, cum poate avea si paltinul cu numar de aurizatie, si toate cele?
asta e, plec mai spre coada, imi gasesc un loc, pe la 7 vane un mandru taran reprezenatnt de asociatie, sa-mi faca permis, sau sa-mi mi-l vizeze pe cel deja existent, ii explic politicos ca am anpa, il vede, imi arata si el cateva permise goale de completat la fata locului, si carnete de menru aferente asociatiei, motivand ca pe paltinu ( si lacul mai jos de cheia, imi scapa numele) se poate pescui doar daca esti membru "penes"
si daca imi fac carnetul cu permis pe loc, costa 65 ron, din care am drept la pescuit 7 zile, nu mai stau sa-i explic ca era batut in cap si o tinea mortis pe-a lui, il suna pe sefu, il pune la tel pe speaker, vb ala ca nu am ce cauta acolo fara acordul lui, etc, etc, il las sa vb pana se plcitisesc, inchide tel intr-un tarziu, si-mi vad de ale mele, taranul ofticat pelaca bolborosind, urandu-i fir intins...
:lol: :lol:
2) pe la amiaza vine seful cred, unul mai serios, imbracat "regulamentar" in camasa verde si pantaloni camuflaj (taranul era in pantaloni scurti si camasa rosie :lol: ), eu stateam la masa la umbra cu lanseta lana mine, m-a vazut, n-a zis nimic, a plecat mia departe pe la ceilalti pescati, la unuii le-a completat ceva si au ramas la pescuit, cu unii s-a certat si i-a trimis acasa......n-am mai avut chef de convingere si cu asta, am mai stat putin, el a plecat, apoi mi-am vazut iar de pescuit

-daca intraver are lacul in concesiune, de ce nu recunoaste anpa-ul de la alta asociatie si sa ceara doar daxa de 3/9/15 ron care e data oficial de anpa pt asociatia lor si DOAR pt raul sabar? ( nici unul din cei 2 nu a mentionat nimic de taxa saptamanala, lunara, anuala?)
-daca chiar are lacuri in administrate de ce nu apar pe site-ul anpa?

3) am prins 2 pou de salau la twister , 10 si 15 cm, un biban de 10 cm la rotativa, am mai vazut cativa cleni de aprox 20 cm in mal, nu au pus gura pe nimic, toti pestii eliberati
NU POTI ALEGE SA IMBATRANESTI SAU NU;
DAR POTI ALEGE SA EVOLUEZI

deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Mesaj de deltaic » 17 Iul 2011, 17:30

Am avut si eu,de mai multe ori,placuta experienta ca,indiferent cate hartoage am avut la mine sa-mi lipseasca ceva esential. De exemplu ,sa fi vazut ce fetze au facut cei de la Jandarmeria montana cand am iesit cu barca cu motor pe lacul Bolboci. Un amic luase autorizatiile de la... ma rog...de unde stia ce trebuie luate dar tot nu era bine.Pana la urma ne-au lasat in pace dupa ce au bolborosit ceva timp.Exemplele pot continua...

Avatar utilizator
viorel.
veteran
veteran
Mesaje: 1119
Membru din: 30 Dec 2010, 02:32
Localitate: SNAGOV

Re: Barajul Paltinu

Mesaj de viorel. » 22 Ian 2015, 00:08

Se poate pescui la baraj?
Necesita ceva permis de la vreo asociație?
pescar particular

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: Barajul Paltinu

Mesaj de Maniacs » 22 Ian 2015, 13:37

Anul trecut prin vara am facut o iesire la iarba verde la Paltinu ... N-am avut scule de pescuit la mine dar am discutat cu un "mosulica" care pescuia ... din ce zicea el se pescuia "la liber", nemaistiindu-se nimic de cei ce administreaza balta ...
Vremurile frumoase au trecut ...

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: Barajul Paltinu

Mesaj de rcorbu » 03 Feb 2015, 08:03

viorel. scrie:Se poate pescui la baraj?
Necesita ceva permis de la vreo asociație?
deocamdata doar permis de la ANPA
Am primit un raspuns de la ANPA prin care dansii precizeaza ca pana prin septembrie 2013 lacul a fost atribuit, nu de ei ci de Romsilva, asociatiei Penes Curcanul, dar de la acea data incoace lacul a reintrat sub administrarea ANPA ca urmare a unor renegocieri intre RNP si ANPA.

Avatar utilizator
viorel.
veteran
veteran
Mesaje: 1119
Membru din: 30 Dec 2010, 02:32
Localitate: SNAGOV

Re: Barajul Paltinu

Mesaj de viorel. » 03 Feb 2015, 15:57

ok, multumesc pt raspuns
pescar particular

Scrie răspuns