barajul Mihailesti ( Ilfov )

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

barajul Mihailesti ( Ilfov )

Mesaj de pescarel » 29 Aug 2004, 17:15

As dori oarece informatii despre rapitorii accesibili la Mihailesti, atat in zona barajului cat si in alte locuri. Daca se poate, si cu ceva specificatii despre regimul (si realitatea) pescuitului.
Multumiri!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 29 Aug 2004, 19:54

taxa 400 mii, pescuitul din barca interzis
eu nu am fost, dar din auzite stiu ca se prinde somn, clean, biban, si marle ( marlele pe coada lacului )
dar fara barca mi se pare ca n-are haz sa pescuiesti pe barajul respectiv

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 30 Aug 2004, 22:52

Iti multumesc.
Daca e cineva care a fost de curand acolo si imi poate spune care e situatia mai exact, as fi recunoscator. Asa, de auzit, se aude ca si la Dridu ar fi de toate, in realitate doar biban (in majoritate mic) si ceva strapazan, rar da' mic si el...
Si sa dai 4 foi doar ca sa te plimbi pe dalele de beton, fara sa ai idee ce, cum si unde....
Astept noi vesti de la voi (poate o partida impreuna, sunt dispus in mare oricand).

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 31 Aug 2004, 07:58

taxa de 400 se datoreaza p o p u l a r i i cu ciortanica de anul trecut
am niste vecini care se tot duc pe acolo, acum cateva zile ma chemau victoriosi sa vad un crap de 5-6 kile prins pe mihailesti, care avea 10 dupa parerea lor

clean se mai prinde primavara, inainte sa se incalzeasca apele, dupa aia se trage la apa adanca
bibanul o sa mearga acum toamna, sunt sanse la partide frumoase

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 16 Sep 2004, 15:01

Anul trecut, in 2 ore am prins 6-7 moace pe Mihailesti, spre coada lacului, dincolo de "la ciobani" (unde se mai prind marlite).
Stiu ca se prinde somn (destul de mare, adica peste 10 kg).

Problema este ca, in functie de nivelul apei, marginile sunt foarte variabile. In functie de debitul Argesului, la o crestere de nivel de 1 m, spre coada lacului se acopera hectare intregi de pasune.

Locurile pt somn sunt spre coada barajului (la podul de tabla), acolo unde au existat niste excavatii (cariere de pietris). Am prins moacele pe intinsura, la apa de jumatate de metru, dar in preajma susnumitelor gropi!

ma bate gandul sa incerc in week-end, la somn cu artificiale, pe locurile numite.

Dupa amiaza nu prea mai vin paznicii, iar in locurile respective, cu atat mai putin.

Chiar la ecluza ati prins ceva?

alexmatei_1@yahoo.com
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 10 Iun 2005, 07:00
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de alexmatei_1@yahoo.com » 04 Aug 2006, 03:50

salut pe toti pescarii dar mai ales pe danr

AndreiB
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 175
Membru din: 01 Noi 2004, 13:14
Localitate: Bucuresti

Mesaj de AndreiB » 04 Aug 2006, 09:53

Marea problema la Mihailesti este ca trebuie sa stii bine locurile. Nivelul apei variaza destul de mult si locurile apar si dispar. Peste are din belshug, toate speciile de ses. Am avut partide memorabile la biban pe gropile din coada lacului, iar marlitele erau cam la 2 kg. Am prins si clean frumos, tot pe acolo. Biban si clean se mai prinde si de pe dale (chiar si cate o marla). Un prieten a prins saptamana trecuta un somn de 29kg, tot prin zona ciobanilor (am vazut pozele) care n-a fost un accident (anul asta are vreo 7-8 bucati peste 15 kg).

Avatar utilizator
GHERAN MIRCEA
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 03 Iul 2006, 15:46
Localitate: Bucuresti

Mihailesti

Mesaj de GHERAN MIRCEA » 04 Aug 2006, 12:23

Prietene cum il chiama pe prietenu tau care are prins pe anul asta 7-8 bucati de somn peste 15kg

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 04 Aug 2006, 14:58

Nu va suparati a mai fost cineva de curand in aval de barajul Mihailesti dupa zona numita "la pietre" pe gropan ca as vrea sa fac si eu o iesire duminica si as vrea sa stiu dac mai merge ca anu trecut :?: :!: Daca a mai fost cineva poate sa-mi spuna daca mai sunt asa de multi care dau la japca,pt ca anul trecut am cam avut probleme cu astfel de specimene :evil: :?: :!:

Avatar utilizator
GHERAN MIRCEA
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 03 Iul 2006, 15:46
Localitate: Bucuresti

mihailesti

Mesaj de GHERAN MIRCEA » 04 Aug 2006, 20:24

Se prinde peste (crap,cteno,somn) dar la plezneala am prieteni care se duc regulat acolo pescuiesc in asa zisa oala si prind dar in locuri stiute nu stiu locurile pt.ca nu pescuiesc acolo eu pescuesc in zona Draganescu ,pe partea cu Mihailesti in baraj si anul acesta pina acum nu au fost rezultate bune ma refer la crap si somn (chiar si plantate) nu stiu daca sau prins 10 somni in decursu anului pina acum ma refer. De crap unde-l gasesti stai pe el daca sa auzit nu mai ai loc de alti pescari

Scrie răspuns