Barajul de la Bicaz

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 20 Feb 2008, 16:12

Momeli naturale?

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

bicaz

Mesaj de ando » 20 Feb 2008, 20:15

S a va spun eu cum e cu lacu de la Bicaz,,,,,,,,;pescuiesc de vre 20 de ani pe lac si mi place sa dau la orice,,,,,,,,,, fiecare peste cu ale lui iar in perioada asta incepe sa traga obletele iar uneori prinzi si si pastravi dar atentie nu orice pastravi ci ,,,,,,curcubeu ..........dar ce curcubeu de ala cat un boistean iar atunci cand apare unul vei mai prinde cel putin 5.minim atunci sa-mi spuna si mie cei care au facut studiile alea de unde asa mici ..........sau si astia au scapat din pastravarie :D :D dar dupa citva timp incepi sa prinzi de aia intre 50-100gr ,dar atentie acest lucru se intampla doar in primavara cand e soare si cald maxim 1 luna ,pentru ca vara cand incepe sa traga asta de lac cand prinzi unul curcubeu indiferent de marime e ceva rar.Inca ceva treba cu spartul plaselor la pastravarie e mai mult o diversiunea unora .......... :D :D :D Cat despre ghetari care sa le sparga cei care au vazut o pastravarie pe un lac stiu ca plasele sunt ingradite in niste tarcuri care fac foarte greu de rupt cat despre ghetari sau orice fel de gheata e o zona care ingheata foarte greu :) :) :) :)

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: bicaz

Mesaj de MihaiV » 21 Feb 2008, 07:45

ando scrie:curcubeu ..........dar ce curcubeu de ala cat un boistean iar atunci cand apare unul vei mai prinde cel putin 5.minim atunci sa-mi spuna si mie cei care au facut studiile alea de unde asa mici ..........sau si astia au scapat din pastravarie
N-am facut eu studiile, dar nu inteleg ce legatura are scapatul cu dimensiunea!

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

Re: bicaz

Mesaj de ando » 21 Feb 2008, 08:19

N-am facut eu studiile, dar nu inteleg ce legatura are scapatul cu dimensiunea![/quote]
Spuneai ca nu se pot inmulti natural , dar cum de sunt asa mici aia mai mult de un an nu au,de unde au aparut atunci ,sa zicem ca se mai sparg plasele dar numai in cazul celor mari.....4,500 gr si atunci cand se mai sparg se prinde pastrav cum zicea baiatul din iasi dar doar in zona pentru ca ei sunt invatati sa fie hraniti ,ori eu atunci cand prindeam de cei mici era la vreo 5 km liniar vorbind.Nu sunt eu mare expert intradevar poate nu se inmultesc natural dar nu gasesc o explicatie pentru existenta celor mici .

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 21 Feb 2008, 08:33

Din pastravarii scapa si cand sunt de 5 mm si cand sunt de 50 cm! N-are treaba cu dimensiunea. Nu se aduc din Austria direct la 30 cm!

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 21 Feb 2008, 08:38

salut ando .
daca te duci croit pe pastrav ,faci o partida acceptabila?daca ajung la bicaz anul asta te contactez.in 20 de ani trebuia sa stii lacul pe de rost .
walleye

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Feb 2008, 09:02

"Din pastravarii scapa si cand sunt de 5 mm si cand sunt de 50 cm! N-are treaba cu dimensiunea. Nu se aduc din Austria direct la 30 cm!"

Ma intreb de ce trebuie sa crestem in pastravarii si sa repopulam ape cu pastrav curcubeu din Germania si Austria unde ca si in Franta el nu se reproduce natural? De fapt nu se reproduce natural ptr ca sunt exemplare degenerate, incrucisate intre ele, au pierdut instinctele sexuale! :lol: Ia sa vedeti de pilda pastravi fantanei scapatai accidental in rauri din zona Brasov: se reproduc fara probleme, prinzi sau vezi de la 5 cm la 40!
Ori la curcubei se stie ca doar cei din America se reproduc natural asa ca solutia e una: aduci cutii cu icre fertilizate (cutii Vibert in care apa circula si se oxigeneaza) din SUA, Canada, Chile, Ecudaor, Peru etc. Pun pariu ca pastravii iesiti din ele o sa se reproduca mama-mama! Te va costa doar pretul cutiilor, icrelor luate de la acele pastravarioi, transportul cu avionul si catiova ingrijitori (e mai bine sa fie din acele tari, poate chiar de la pastravariile de unde ii vei lua). Ma mir ca nu s-a gandit nici o asociatie de pescari de la noi - va dati seama, ar fi singura care ar oferi pescarilor curcubei salbatici, nativi! Pentru asa ceva ar putea sa ceara lejer 300-400 Ron pe zi sau vreo 200-300 Ron pe sezon.

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

pastrav

Mesaj de ando » 21 Feb 2008, 14:12

MihaiV scrie:Din pastravarii scapa si cand sunt de 5 mm si cand sunt de 50 cm! N-are treaba cu dimensiunea. Nu se aduc din Austria direct la 30 cm!
E probabil sa se intampe asa dar e greu de crezut ca asa se intampla in aceiasi perioada a anului in ultimii 5 ani ,e pre mare coincidenta

Bodnar
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 26 Ian 2007, 19:07
Localitate: Neamt
Contact:

Mesaj de Bodnar » 21 Feb 2008, 16:03

Parerea mea este ca la cat de mare este lacul...ar merita o populare intensiva cu pastrav...si cred ca rezultatele ar fi extraordinare...mediul este propice...si poluarea nu chiar atat de intensiva. chiar dak sunt peturi si cate alte prostii sa ne gandim ca surse serioase de poluare nu prea sunt prin zona...chiar mergand pe firul apei in amonte.Apropo fir intins pe maine Ando...sa ne zici care e situatia :bere:
As vrea sa fie o prohibitie la BRACONIERI....sa-nceapa ASTAZI.....si sa tina pana IERI...

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

pastrav

Mesaj de ando » 22 Feb 2008, 13:03

adrian frunza scrie:salut ando .
daca te duci croit pe pastrav ,faci o partida acceptabila?daca ajung la bicaz anul asta te contactez.in 20 de ani trebuia sa stii lacul pe de rost .
Esti invitatul meu si cu mare placere .

Scrie răspuns