Barajul de la Bicaz

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 19 Feb 2008, 17:15

Curcubeul se inmulteste natural pe Bicaz ? :shock:

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 19 Feb 2008, 17:32

Genule, nu te mai lega de amanunte! :lol:

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

curcubeu

Mesaj de ando » 20 Feb 2008, 08:20

genu scrie:Curcubeul se inmulteste natural pe Bicaz ? :shock:
sunt chir vreo 3 pastravarii :) :) :) :) :) dar este si pastrav curcubeu salbatic insa predomina al de lac si sunt chiar frumosi :) :) :) :) :) :)

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 20 Feb 2008, 08:24

ando, conform tuturor studiilor facute pana acum, curcubeul nu se inmulteste pe cale naturala in Ro, deci nu exista curcubeu salbatic in Ro!

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 20 Feb 2008, 08:26

pastravariile sunt chiar pe mijlocul lacului, e adevarat ca aia sunt hraniti altfel in pastravarii, dar s-au rupt odata plasele ca au venit ghetarii si au mai ajuns si in lac

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 20 Feb 2008, 08:31

nu zic ca nu au ajuns in lac, dar in lac nu s-au inmultit, asa ca nu sunt salbatici. Peste tot in lume se spune salbatic celui "nascut" in libertate. Se cheltuie mult pentru a pescui pastravi salbatici. E mult mai misto decat pescuitul celorlalti.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 20 Feb 2008, 09:19

Mihai, scuze ca ma abat nitel de la topic dar referitor la curcubeu - daca in alte tari gen Germania, Austria etc exista curcubeu salbatic, care se reproduce natural, de ce nu se importa icre fertilizate de la ei in Romania? Sau daca se reproduc doar in America de N si de S, de ce nu se aduc de acolo? Chiar ar fi un mega-efort finanicar pentru o asociatie de pescari sa aduca din SUA niste bidoane cu icre fertilizate, cutii Vibert etc? Cred ca ar merita investitia....

Bodnar
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 26 Ian 2007, 19:07
Localitate: Neamt
Contact:

Mesaj de Bodnar » 20 Feb 2008, 09:36

Ar merita....eu cred ca mediul exista....doar putin interes lipseste. Oare din taxa aia de mediu (prima inmatriculare ) cate populari s-ar putea face :bere:
As vrea sa fie o prohibitie la BRACONIERI....sa-nceapa ASTAZI.....si sa tina pana IERI...

daedalus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 23 Mai 2006, 13:55
Localitate: bacau

Mesaj de daedalus » 20 Feb 2008, 11:46

Ce vroiam sa sugerez este ca pestii din galeria www.fisherman.ro nu sunt "prinsi" in pastravarie cum sugera cineva pentru ca e neeconomic sa cresti in pastravarie un curcubeu la 2Kg si ceva. Pentru existenta pastravilor in lacul cu pricina nu putem decit sa multumim eventual pastravariei pentru eventualele scapari.

stoica stefan
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 05 Dec 2004, 18:20
Localitate: iasi

Mesaj de stoica stefan » 20 Feb 2008, 13:40

ai baieti, am "placerea" de a studia stiintele pisciculturii la Iasi. asta vara am fost in deplasare la Potoci vreo 10 zile. cu distractie, baie si bere si muuuuult pescuit. am pescuit chiar la pastravaria universitatii, "la stea". era un tip ceva mai in varsta care presta la pastravi cu vermusi pe cand noi ne uitam ca la un ozn. eu si amicii mei ne chinuiam sa prostim niste bibanoi super apatici care ma scoateau din minti, cand il vad pe tip k mai haleste unu. mi-am luat inima in san si l-am intrebat, de ce, cu ce, si cum. omuletzul avea un fir de 0.35 ceva mai vechi(pe care i l-a si rupt de vreo 2 ori) si un carlig marisor cu un buchet asemenea de vermusi. nadea cu pelete si ii dadea in gusa, nu foarte multi 6,7 la 200-400g. printre toti curcubeii am zarit si un indigen, singurul in 10 zile.

seara merem cu profii pe la pastravarie sa ne facem si noi partea cu "practica" si aflam de unde atata abundenta de pastrav in partea aceeia de lac: exact cu 2 zile inainte saajungem noi acolo se rupsese o plasa de la viviera :shock: . nu ezit mult si il intreb cat? raspuns 300kg.

urmarea a avut o parte total neplacuta si una care mi-a adus destule satisfactii: spinning HARD: cu fire de 0.12 woblere, table, rotative, am pus si spinnerbait....nimic, nimic, nimic. plasticul m-a salvat cu un bibi frumusel si cu unul la kil ratat.

vazand asta am trecut pe stationar cu varga cu elastic montat pe vf si 0.08 fir, carlige de 20 nadit constant cu minipelete si vermusi si am rupt... bibanusii care veneau in cohorte interminabile. ceva babusti la 500g si cel mai mare oblete pur sange de 32cm mi-au intins binishor elasticul. ceva clenutzi culminand cu un pastravior de 30 in prima zi. zilele ce au urmat au fost super. am prins pastravi nu exagerat de multi si nu exagerat de mari, pana in juma de kil, cei mai mici de 22 fiind eliberati cu grija.

nu este important cum pescuiesti atata timp cat respecti pescuitul ca si sport si pestele ca partener iar mintea ti-i mult mai curata cand te pui in pat seara. respecta si vei fi respectat!

numa`bine dragii mei si fire-ntinse!

Scrie răspuns