Barajul de la Bicaz

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 05 Feb 2008, 13:50

eu am prins la rama de 600g, cunosc o persoana care a prins pe coada lacului una de 1,5kg la cosas. e peste destul pe acolo...TREBUIE GASIT :twisted: e si clean si platica si caras....chiar si avat :twisted: ca sa numai vorbesc de nesuferitul de biban, care in multe cazuri atinge dimensiuni considerabile ;)

Bodnar
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 26 Ian 2007, 19:07
Localitate: Neamt
Contact:

Tot la coada lacului

Mesaj de Bodnar » 05 Feb 2008, 14:42

Tot cu o intrebare vin: pana i-mi fac si eu o idee despre locatie....scobar se prinde?. Ma refer pe lac ca pe Bistrita banuiesc ca se prinde. La clean e mai indicat din barca sau pe langa mal?. :bere:

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

Re: Tot la coada lacului

Mesaj de ando » 05 Feb 2008, 21:13

Bodnar scrie:Tot cu o intrebare vin: pana i-mi fac si eu o idee despre locatie....scobar se prinde?. Ma refer pe lac ca pe Bistrita banuiesc ca se prinde. La clean e mai indicat din barca sau pe langa mal?. :bere:

Se prinde dar acu mai putin dac esti norocos poti prinde 10-15 bc in shimb vara se prinde foarte bine sunt cateva locuri foarte bine .Apropo eu sunt pescar de vreo 20 ani si nu am auzit sa se prinda avat in tot lacu ,clean la ordinea zilei daca ai barca e o.k

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

rugaminte...

Mesaj de MuskMd » 17 Feb 2008, 10:48

oameni buni, eu sunt din Bacau si taaare mi-ar place sa vad si eu ce se prinde pe Bicaz...am o rugaminte, cand mai aveti iesiri lasati si voi cate un pm...poate reusesc si eu sa apar. Multumesc mult.
:D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

daedalus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 23 Mai 2006, 13:55
Localitate: bacau

Mesaj de daedalus » 18 Feb 2008, 22:19

Cred ca despre Bicaz (Iz. Muntelui) cel mai bine te poti lamuri pe http://www.fisherman.ro . Iar cu luatul cred ca e cam greu. Oamenii sunt in general tare secretosi: locuri, naluci, tehnici ... cam trebuie furate.

Avatar utilizator
adrian25
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 29 Dec 2007, 08:21
Localitate: Bucuresti / Piatra Neamt

Mesaj de adrian25 » 18 Feb 2008, 23:09

am urmarit si eu putin topicul, saptamana trecuta am fost la lac, si avea gheata in jur de 10 m de mal si nu am putut da, cat despre pesti s-a prins bine anul trecut biban, scobar si pastav in unele locuri. cat despre site-ul fisherman, ii cunosc pe tipi si sincer nu prea am vazut la nimeni patravi ca la ei, personal am ceva semne de intrebare( e si pastravarie pe lac), dar nu zic nimic mai mult. eu ma distram la biban oriunde pe lac, daca nu ai ce face in weekend. daca te duci la peste sunt locuri de patrav, de scobar, etc.
Off topic: am fost marti pe lacul de la batca-bistrita (piatra neamt) si nu am prins nimic, multe peturi, am dat la twister si rotativa, erau cativa conoscuti ai locului care sunt mereu pe batlta si dadeau la libelula de pe baraj dar nici ei nu aveau nimic. chiar daca nu am fost de cateva luni in piatra ca acum stau in buc, aceasta iesire mi-a lasat un gust amar

FIR INTINS tuturor!

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

bicaz

Mesaj de ando » 19 Feb 2008, 13:33

daedalus scrie:Cred ca despre Bicaz (Iz. Muntelui) cel mai bine te poti lamuri pe http://www.fisherman.ro . Iar cu luatul cred ca e cam greu. Oamenii sunt in general tare secretosi: locuri, naluci, tehnici ... cam trebuie furate.
Sa nu generalizam ,eu oricand sunt dispus sa merg cu oricine este dornic .......,si orinde stiu ca se prinde peste sa ca cine doreste sa mearga sa mi de-a un msg .....si chiar sunt bucuros

Bodnar
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 26 Ian 2007, 19:07
Localitate: Neamt
Contact:

Mesaj de Bodnar » 19 Feb 2008, 13:37

Sa se mai incalzeasca putin si cred ca o sa merg si eu sa vad ce scobari sunt pe acolo...Am pescuit scobar pe rau...da pe lac o sa fie o provocare :twisted:
As vrea sa fie o prohibitie la BRACONIERI....sa-nceapa ASTAZI.....si sa tina pana IERI...

ando
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 154
Membru din: 27 Iul 2007, 18:31

salut

Mesaj de ando » 19 Feb 2008, 14:49

Ma duc vineri ,te intereseaza?

daedalus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 23 Mai 2006, 13:55
Localitate: bacau

Mesaj de daedalus » 19 Feb 2008, 16:54

adrian25 scrie: ii cunosc pe tipi si sincer nu prea am vazut la nimeni patravi ca la ei, personal am ceva semne de intrebare( e si pastravarie pe lac), dar nu zic nimic mai mult.
Cei din galeria lor foto nu sunt in nici un caz pastravi de crescatorie. Eventual cucubeu sau de lac. Spuneam ca dau cele mai clare descrieri despre lac si nu numai.

Scrie răspuns