Arges - Neajlov

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Arges - Neajlov

Mesaj de TheFly » 23 Mai 2013, 19:37

si cam la ce balti consacrate te-ai gandit ?

hannibal
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 04 Noi 2012, 15:35
Localitate: Bucuresti sector 6
Contact:

Re: Arges - Neajlov

Mesaj de hannibal » 23 Mai 2013, 22:36

pai la putineiu la conac este stiuca. cu 80 lei taxa c&r. este cam mare taxa dar o data sa prind si eu ceva stiuci m-as risca. sau pe chiroiu 4 la 50 lei. macar acolo 2, 3 stiuci oi prinde si eu. sa pun voblerele la treaba ca asa doar le plimb prin apa.

hannibal
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 04 Noi 2012, 15:35
Localitate: Bucuresti sector 6
Contact:

Re: Arges - Neajlov

Mesaj de hannibal » 23 Mai 2013, 22:43

pentru undita sau bologneza erau niste locuri super la bulbucata chiar pe malul de vis avis de sat dar pentru spinning nu prea . o sa mai caut locuri pe neajlov ca peste este dar nu prea stiu locurile bune pentru spinning .

fisherman1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 30 Apr 2013, 12:37

Re: Arges - Neajlov

Mesaj de fisherman1 » 03 Iun 2013, 23:23

@hanibal
Am batut si eu de vreo 2 ani incoace locurile de pe la Neajlov, pe la Calugareni si zonele invecinate. Sunt povesti multe, lumea vorbeste verzi si uscate iar daca vrei sa crezi le crezi, daca nu,nu. Stilul de baza al localnicilor sunt de fapt doua, vazute de mine : undite fixe lungi de 6-7 m si pestisor viu , e stilul cel mai raspandit si cel de-al doilea halaul mare. Ca si capturi si eu am vizat stiuca si am tot cautat-o pe acolo si cea mai mare prinsa de mine nu a avut 1,5 kg iar cele mai multe nu depaseau 1 kg. Convingerea mea este ca trebuie sa stii si locurile bune din zona si nu este un lucru usor , e un lucru foarte important, dar pe de alta parte si densitatea de stiuca este mica, s-a braconat acolo mult, foamea e mare si nepasarea autoritatilor deasemenea. Peisajele frumoase din locurile acelea in schimb mai reusesc macar in parte sa compenseze neajunsurile capturilor mult visate care se cam lasa asteptate.

hannibal
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 04 Noi 2012, 15:35
Localitate: Bucuresti sector 6
Contact:

Re: Arges - Neajlov

Mesaj de hannibal » 04 Iun 2013, 13:31

asa este.. peisajele superbe, peste este mai putin. dar cum speranta nu moare niciodata o sa tot batem malurile neajlovului visand la captura cea mare. macar ne consolam cu privelistea care ne incanta mereu.

fisherman1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 30 Apr 2013, 12:37

Re: Arges - Neajlov

Mesaj de fisherman1 » 04 Iun 2013, 20:45

Cum stii bine sunt zone - exemplu prin padure pe la calugareni - atat de frumoase incat incepi sa crezi ca parca n-ai fi prin Romania si totusi esti atat de aproape de Buc. Chestia asta face mult si te umple de mari satisfactii. Si Neajlovul e plin de surprize daca ai rabdare si timp sa-l iei la picior cativa km buni. Acum doi ani am vazut intr-o zona niste avati atat de mari ca am ramas masca , umblau in card de 5-6 buc identici , estimati de mine spre 3 kg si nu e pescareasca deloc. Era o zona cu apa adanca si larga unde se puteau balaci in voie dar ai naibii nu puneau gura pe nimic ... Odata cu apele mari cred ca ramasesera captivi acolo in locul ala cu apa mare ca nu mai puteau nici inainta si nici nu se puteau intoarce. In cateva zile cred ca localnicii i-au identificat si i-au si decimat cu siguranta.

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Arges - Neajlov

Mesaj de leowb » 05 Iun 2013, 20:00

Salut ,chestia cu avatii pot sa o confirm si eu ......mai ales ca am avut un dril foarte scurt cu unu din ei .......si sa sti ca i am vazut mai jos ...... :wink: Dar ca sa i prinda localnici e foarte greu ......nu au ajuns asa mari de prosti.....Fir intins :respekt:

fisherman1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 30 Apr 2013, 12:37

Re: Arges - Neajlov

Mesaj de fisherman1 » 05 Iun 2013, 22:37

leowb scrie:Salut ,chestia cu avatii pot sa o confirm si eu ......mai ales ca am avut un dril foarte scurt cu unu din ei .......si sa sti ca i am vazut mai jos ...... :wink: Dar ca sa i prinda localnici e foarte greu ......nu au ajuns asa mari de prosti.....Fir intins :respekt:
Stiu ca o zona deosebita ca si peisaj este delta Neajlovului , o zona frumoasa si pitoreasca care cu siguranta ca are ceva de spus si in materie de capturi de stiuca sau clean dar cred ca si alte specii. Insa inteleg in acelasi timp ca e o zona care nu prea poate fi vizitata usor , e si greu accesibila iar pescuitul acolo e strict interzis. Asa se prezinta lucrurile acolo sau se poate totusi pescui cu permis, taxa , poti sa-mi spui ceva detalii ? Multam !

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

Re: Arges - Neajlov

Mesaj de leowb » 10 Iun 2013, 19:15

Salut,se poate pescui cu Interventie si cu conditia sa pescuesti in sistem No kill.....Te pot ajuta in acest sens doar ca acum nu se merita Neajlovul e PLIN de bradis in aceasta perioada.....Dar se poate pescui in Incinta Barajului .....merita :respekt:

hannibal
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 04 Noi 2012, 15:35
Localitate: Bucuresti sector 6
Contact:

Re: Arges - Neajlov

Mesaj de hannibal » 25 Iul 2013, 10:08

am fost ieri pe Neajlov in zona Iepuresti ,pe langa padure de la 7 la 9.30. locuri bune dar foarte multa vegetatie in apa. am facut si baie de vreo doua ori pentru a recupera voberele agatate . am prins doi cleni unul la 300 grame si unul mai micut, la voblere kenart de 3 cm si strike pro, eliberati amandoi bineinteles.

Scrie răspuns