Ape de munte ( Lotru, Vidra, Oasa )

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Ape de munte ( Lotru, Vidra, Oasa )

Mesaj de Mandy » 24 Iun 2004, 10:57

Stie cineva daca este permis pescuitul pe raul Lotru (in amonte de Vidra)? Anul trecut era inchis. Daca a fost cineva in zona Vidra, Oasa anul acesta, cum a mers? Si cat mai e autorizatia/ zi? Vreau sa fac o iesire sapt viitoare la Vidra si vreau sa incerc si raul pt ca promite.
Multumesc

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 24 Iun 2004, 11:12

din cate stiu acolo e rezervatie si nu este permis pescuitul. evident, cu exceptia catorva rude sau prieteni ai celor autorizati sa pazeasca zona.

pe vidra e sub 200 000/zi si iti emit autorizatia la locul faptei. nu mai retin exact suma, dar se incadreaza in limitele bunului simt.

fir intins!

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 24 Iun 2004, 13:13

Am fost si anul trecut, autorizatia era 110000/zi si intradevar veneau pe mal si luau banii. Ma gandeam ca de anul asta poate au mai schimbat cate ceva si nu vroiam sa am surprize neplacute.
Multam,
Alin

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 24 Iun 2004, 13:42

tot anul trecut am fost si eu. stiu de taxa pe anul asta pentru ca am discutat cu cineva care a fost deja. si asa imi amintesc, ca-i sub 200 000 si tot ca anul trecut. adica totul e in regula.

daca mergi, poate incerci si pe lacul de la bradisor, nu e departe de vidra. tot asa merg lucrurile, taxa la fata locului. dar s-ar parea ca sunt si pastravi mai mari decat aia de la vidra.

respect!

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 24 Iun 2004, 15:49

N-am dat deloc nici pe Bradisor nici pe Malaia pentru ca nu stiam regimul lor. Am vazut pe unul din ele f mult clean. Eu de cate ori am trecut pe acolo (numai anul trecut am fost de vreo 4 ori in zona) nu am prea vazut pescari la Bardisor de aceea m-am gandit ca e interzis pescuitul. De altfel in dreptul unuia dintre lacuri (Malaia, Bradisor), nu mai stiu care, era o placuta cu "pescuitul interzis" chiar langa drum. Ai prins pastrav mare la Bradisor?

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 24 Iun 2004, 16:06

nu am vazut. dar am auzit de la mai multi ca se prinde acolo. inclin sa le dau dreptate, la altitudinea aia nu vad de ce n-ar fi. si mai e si pastravaria, nu se poate sa nu sara gardul ceva reproducatori. :)
eu am prins doar pe vidra pastrav si clean pe olt si lotru, dar pe partea cealalta a muntilor. pe vidra n-am vazut clean.

numai bine!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 24 Iun 2004, 16:09

ca fapt divers, cel mai pare pastrav vazut de mine a fost unul prins pe vidraru de un prieten al lui taica-meu, vreo 6 kg. culmea, pe vidraru eu nu am reusit sa prind pastravi. au incercat si altii si au prins caras. :)
ciudate lacurile astea de munte, trebuie sa le bati mult si bine pana te prinzi de figuri.

respect si fir intins!

dan craciun
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 04 Iun 2004, 06:46
Localitate: rm valcea
Contact:

Ape de munte (Lotru,Vidra,Oasa)

Mesaj de dan craciun » 25 Iun 2004, 08:00

Am sa incerc eu sa va lamuresc cu privire la lacurile:Bradisor,Malaia si Vidra.Pe Bradisor-taxa la fata locului 120.000 lei/zi/undita.Pestii:clean mult si mare dar cu toane;obleti in prostie;pastravi(de lac,fintinel mult,curcubeu, indigen mai putin). Sint zile foarte bune cind se prind la woblere si oscilante mici(nr.1,2).Malaia (Ajps)-a fost golit de doua ori in 5 ani.a mai ramas putin clean si pastrav.Vidra -taxa la fata locukui120.000.Pestii-pastrav de lac si curcubeu,indigen mai putin.Merge bine ,cind merge,la wobler si rotative de la nr.2 pina la 4.-

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 28 Iun 2004, 10:53

de Raul Mare, langa Hateg, stiti ceva? A pescuit careva acolo? Cum e? Se prinde ceva?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 28 Iun 2004, 11:30

weekendul asta am vazut la teve o emisiune de fishing. victor tarus prindea pastrav pe bradisor. lacul tine pastrav de lac, indigeni si clean, asa
ziceau oamenii de la pastravarie.

Scrie răspuns