Adio Valea Argovei!

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Adio Valea Argovei!

Mesaj de goodmans » 18 Oct 2016, 14:31

Consider asta o veste proasta pentru practicantii spinningului.
Dupa ce ca apele publice sint praf din cauza braconajului si nepasarii autoritatilor mai nou si concesiunile devin de neatins.

Se pare ca noul concesionar a interzis pescuitul de orice fel,incepand cu 2017,pentru o perioada de cel putin 2 ani.
Din 2017 si Valea Argovei va avea soarta Mihailestiului.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de Gogol » 18 Oct 2016, 14:59

Pt mine e bine ca ma scapa de o investitie de vreo 3000 euro. :mrgreen:

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de goodmans » 18 Oct 2016, 15:22

Pai da,la mine a fost prea tarziu si e bine ca am investit doar 1000 euro.
Nu le vand,caut parcare pe la snagov si le tin pentru agrement.Mai plimb familia in weekend si mai dau la biban sa-mi treaca damblaua.

Sa tot fi pescar in tara asta!

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de sosoktm » 19 Oct 2016, 10:27

Realist, cred ca o masura de acest tip este normala pentru un concesionar ce gandeste pe termen lung investitia. Ca se mai taie o balta buna de pe lista celor accesibile din Bucuresti...e alta poveste. Totusi, parca imi e greu sa cred ca nu se va mai pescui acolo de nici un fel, presupun ca se va continua pescuitul comercial.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de goodmans » 19 Oct 2016, 10:39

Sosoktm, din ce am inteles eu,se va transforma in crescatorie intensiva de crap.
Viviere plantate,populate si peste furajat intensiv.Doar ca ai nevoie de multa apa,foarte multa apa de aceea se cauta acumulari mari.
Pestele creste repede fiind fortat,nu zburda liber prin toata garla ca sa fie braconat la greu.Pazesti doar vivierele nu 1500 hectare.
Recoltarea este foarte facila.Nu trebuie sa platesti zeci de oameni sa traga la navod.

Doar noi,pescarii sportivi sintem dezavantajati pentru ca am mai pierdut o locatie relativ buna.

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de adrianc » 19 Oct 2016, 15:45

Si de ce nu s-ar putea face treburile astea in paralel - crescut crap intensiv in viviere si pescuit sportiv in restul baltii, care din cate stiu e ditamai oceanu?

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de goodmans » 19 Oct 2016, 16:01

Probabil nu vor sa-si mai bata capul cu pescuitul sportiv.Cu incasatul taxei cu barcile....
Eu am cumparat barca si motor doar pentru locatia aia.Nici nu-mi imaginam sa nu pescuiesc 3-5 ani acolo.
Imi convenea si abonametul si distanta.Am avut si gherle am si prins dar cel mai mult imi placea salbaticia baltii.
Ca o mini delta asa.Nu prindeai peste dar macar te alegeai cu o plimbare placuta.
In fine......

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de adrianc » 19 Oct 2016, 16:22

Ar insemna ca peste ani si ani :D, cand va fi din nou posibil pescuitul sportiv, salaii sa colcaie prin balta si sa nu stie ce-s alea jiguri.
Dar scenariul pe care as paria toti banii e altul: pe langa ce s-o creste intensiv in viviere, se strecoara si restul baltii pana nu mai ramane urma de strapazan. Ca vorba aia, se fac bani buni din ei cu 12 lei kilu' in Obor.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de goodmans » 19 Oct 2016, 19:53

Asta cu strecuratul e garantata.Daca nu a reusit nimeni pana acum sa starpeasca salaul de acolo si inca se mai prind exemplare de 3-4 kg,poate si mai mari,inseamna ca e si asta o sursa de venit.Vorbim de o apa pescuita comercial/industrial de ani de zile si tot mai ofera saraca.

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de TheFly » 21 Oct 2016, 15:22

Gogol scrie:Pt mine e bine ca ma scapa de o investitie de vreo 3000 euro. :mrgreen:
Puteai sa imi faci un cadou :).

Scrie răspuns