Adio Valea Argovei!

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vioril
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Oct 2013, 14:27

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de vioril » 07 Mai 2020, 11:23

Valea a fost , este si va fi foarte frumoasa si provocatoare indifferent de plase , taliene , pescari sau altele . Asemnea balta este greu de egalat si, sincer , avem in sudul tarii cateva Balti pe care nu le poti sterge din suflet : Sarulesti , Valea Argovei , Tancabesti , Darvari .

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de goodmans » 07 Mai 2020, 12:05

pescarel scrie:
06 Mai 2020, 17:30
1. Cat timp s-a prins peste pe rupte, si au fost prinse si carate zeci de tone pe salau de catre pescarii cu lanseta in mana, nu a mai plans nimeni ca sunt plasele in apa (erau acolo si in vremea, nu de mult trecuta, cand se prindea mult salau).
2. Evident ca salaul a fost rarit, in mare parte de noi. Pe Vale o sa mai pescuiasca cine o intelege si cine e indragostit de o apa vasta, habitat natural care pune la incercare rabdarea, priceperea si flerul fiecaruia.
3. Valea a mai avut perioade lungi in care nu a dat peste. Vor mai fi, dupa care cilcul se va repeta. Pentru mine a fost si va ramane o apa tentanta si o provocare constanta.
Numai de bine!
Salut,
Imi permit sa te contrazic in totalitate si iti si argumentez.
Cate partide ai pe valea argovei in ultimii ani? mai ales in ultimii 2 ani de cand se recolteaza la talian?

Eu am 7 ani cu o medie de 50-60 partide pe an.Pescuiesc din perioada cand se faceau abonamente.
Se lua peste mult acasa de catre pescarii cu lanseta?
Da se lua.Am luat si eu si l-am platit.
Au fost cazuri cand am luat mult sau cazuri cand am luat putin.
Eu am avut partide pe vale cand intram la 7 pe apa iar la ora 10 eram inapoi acasa.De ce? pentru ca nimeream din prima un loc cu peste,opream 3-4 salai pentru consum,eliberam inca 4-5 si gata ziua de pescuit,pentru mine era suficient.

Se "fura" peste? se fileta? se ascundea? mereu a existat practica asta si nu doar pe valea argovei,deci nu este o scuza.
Am vazut barci de mii de euro si pescari frumos imbracati pe la concursuri cu metoda asta dar nu ma intereseaza.
Eu pun in balanta faptul ca atat eu cat si acei pescari care nu se mai satura,au un numar limitat de partide/an pe cand talianul recolteaza 365 zile/an 24 ore din 24 si nu face diferenta de marime/greutate.
Nici pescarii domnului inginer nu o fac,de aceea se vind si strapii de 500gr la taraba.

Anul asta am deja 12 partide pe vale,una dintre ele chiar zilele trecute.
Capturile de anul acesta lasa maximd e dorit,am prins mai mult pe baltoace dedicate pescarilor de crap,tot anul asta si la cu totul alte taxe.

Asta cu perioade cand valea nu da peste este o abureala.Pana acum 1-2 ani balta dadea peste regulat daca stiai unde sa il cauti,iar un pescar ca mine,cu multe partide il gasea mai mereu.Acum ,cu populatia redusa drastica....nu mai este acelasi lucru,iar tu ca pescar sportiv nu poti concura cu tehnologia de ultima ora a pescuitului industrial.

La ultima partida,de saptamana asta,am fost goniti de pe locul de pescuit de catre inginerul care cauta pestii cu sonar de ultima tehnologie.Odata ce a gasit pestii in zona noastra ne-a zis sa plecam si au venit 4 barci pline de plase.
Noi ne-am mutat 50-100m dar in jurul nostru se bagau plase si se batea in barci cu vaslele ca sa sperie pestii sa intre in plase.
Asta in conditiile in care am platit 200 lei doar ca sa intram pe apa.
Mai trageti si voi concluziile ca unii vad ca tin cu ursul care a mancat toata zmeura si toata mierea.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de Zamfi » 07 Mai 2020, 12:56

Da! Acesta este un post demn de toata lauda! Bravo! La asa ceva ma refeream cand spuneam de comunicare intre pescari.Experiente de pe apa , venite de la oameni onesti.Cred ca aici este vorba de asa ceva. Cum am spus, sa stim pe ce dam banii ! Sincer, nu imi vine sa bat 500 de km pt 2-3 strapi.Poate de aceea Sarulestiul ramane pt mine o atractie constanta...Macar nu pescuiesc, oficial, printre plase! Chiar daca peste tot se mai plasuieste. Revenind, este foarte importanta comunicarea cu bune si cu rele.Ca am gasit si cazuri in care pescarii doresc sa pescuiasca numai ei pe o balta si o denigreaza :) Insa si lucrul ala se afla ....
Un topic care merita sa ramana activ zic eu.Ca de bazar suntem satui ... ;)
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Biban
veteran
veteran
Mesaje: 1083
Membru din: 11 Noi 2009, 23:50
Localitate: Bucuresti

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de Biban » 07 Mai 2020, 13:19

Nu mai fiți ipocriți. Pe 15,16 si 17, fiind weekend, o sa rupeti motoarele pe vale. 😂

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16021
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de adrian99 » 07 Mai 2020, 15:24

goodmanse,daca tu care ai facut sute de partide acolo,esti cunoscut,nu reusesti sa le atragi atentia ca prin tehnica "talienelor:isi vor indeparta pescarii sportivi(posta asta se si vrea) cine altcineva ar putea?a fost postat reportajul celor de la TVR.toti ati vazut cam ce fel de om este cel care prezenta asociatia :wallbash: .ei ca el sunt multi concesionari care se comporta ca pe plantatie.ei cred ca devin stapani,iar cand nu mai pot continua jefuiesc ce-a ramas...
e drept toti vin cu replica"nu-ti place nu pescui"....insa vrand nevrand trebuie sa alegem o locatie.nu ca apele publice ar fi mai bine,insa acolo mai putem(inca)alege locatia.

poate ne spui si cum ai reusit sa pleci la pescuit... :roll: pana in data de 14 inca este stare de urgenta,iar deplasarile interjudetene sunt permise doar in anumite conditii

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de Zamfi » 07 Mai 2020, 17:24

poate ne spui si cum ai reusit sa pleci la pescuit... :roll: pana in data de 14 inca este stare de urgenta,iar deplasarile interjudetene sunt permise doar in anumite conditii
Asta ce vrea sa fie? Omul a fost, a pescuit, ce mai conteaza? Sau oi fi vreun "acoperit" si tu si provoci discutii :elkgrin:
Colegul goodmans te rog frumos sa nu-i raspunzi dlui Adrian :headbash:
Acuma serios vorbind, chiar vreau sa nu o dam de gard si pe topicul asta ... Multumesc. :P
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16021
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de adrian99 » 07 Mai 2020, 20:02

aline,sunt acoperit...de praf :lol:

e treaba lui daca vrea sa raspunda sau nu.insa tin sa-ti amintesc ca pe Sava l-au facut "felii
pe youtube pentru c-a postat video cu partidele din timpul starii de urgenta.
eu cred ca si tu ai fi vrut,la fel ca si mine si multi altii sa mergem la pescuit in timpul restrictiilor.insa n-am facut-o,am respectat ce trebuia respectat.
daca in continuare mergem pe principiul fiecare se descurca cum poate...tot departe ramanem...

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de goodmans » 07 Mai 2020, 20:06

Ba ii raspund. Ca asa e frumos 😁

Man, ardea carnea pe mine sa bag batul in apa.
Am riscat o amenda. Am profitat de vremea rea, avand barca acolo de 3 ani, eu o las trasa pe mal si iau doar motorul acasa.
Am scris in declaratie ca, din cauza vremii rele, cod portocaliu bla bla in ultimele zile, am primit telefon de la administratie ca sint probleme cu barca si trebuie sa o recuperez.
Oricum, nu am vazut pe nimeni pe strada si am fost de 4 ori pe timp de carantina.
Au fost zile cu 10-12 barci pe apa... deci...

Ce se vede la TV nu e real.
In realitate... Nu am vazut nici un echipaj de politie, niciodata. Cine sa imi dea amenda?

Nu zic sa va riscati.
Fiecare pe barba lui!

black mamba
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 16 Ian 2013, 10:49

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de black mamba » 21 Noi 2020, 19:04

https://youtu.be/tSHxYEB_BTM Dupa care puteti uita!

sorin tot
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 224
Membru din: 30 Mai 2006, 22:31
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de sorin tot » 21 Noi 2020, 22:52

Mi-a fost frica de momentul in care plasarii se vor destepta si vor folosi sonarele pentru a rade tot. Iata ca momentul a venit. Vom admira pestii la muzeu, domnilor!
https://www.totpescuit.ro

Scrie răspuns