Adio Valea Argovei!

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de adrian99 » 29 Apr 2020, 14:25

aline,chiar vb cu cei care au magazine de pescuit in Buzau si au produse destinate pescarilor la spin.mi-au spus ca le-au scazut vanzarile cu 20-35%(asta inaintea pandemiei).inclusiv cel de la ARW imi spunea ca daca n-ar fi fost cu vanatoarea magazinul era inchis de mult.cei care detin marile magazine+retaileri+distribuitori ar trebui sa se implice in discutii cu cei care au baltile in concesiune,sa le explice ca vanzarile sunt legate de rezultatele pe care pescarii le au pe baltile lor,sa-i incurajeze sa populeze,sa investeasca(si altfel).de asemenea sa se implice mult mai mult in sposorizarea etapelor din liga,publicitate mai intensa etc.cand insa multi nu incearca decat "sa-i faca"pe cei care le calca pragul magazinelor....ajungem unde suntem. :wallbash:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de Zamfi » 29 Apr 2020, 15:28

Corect. M-am saturat sa vad reclame la produse de pescuit! Toate firmele, magazinele on.line isi fac reclama produselor...Normal.Este o afacere.Dar nu vad nimic , o implicare directa sau indirecta ,pentru imbunatatirea fondului piscicol din Ro ! Si atunci e normal sa scada vanzarile. Pana la urma mai suntem si pescari printre noi, nu doar colectionari :)
Oricum toti proprietarii de balti isi mentin afacerea din pescuitul crapului .Spinningul este copilul sarac pentru ei ...Insa salaul este cel mai cautat peste de pe plaiurile mioritice.Pentru sacosa zic.Deci despre ce vorbim?
Vorba Maestrului ..."Vom ajunge sa contemplam stiuca la muzeu! Da,da ..la muzeu"! Pentru salau poate va fi greu sa gasim exemplare si pentru muzeu ... eventual un alevin ceva, acolo...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de goodmans » 30 Apr 2020, 09:21

Zamfi,isi mentin activitatea din pescuitul crapului din motive cum ar fi:

-mentalitatea romanului,daca iese pe balta sa faca si un gratar plus o manea
-puterea de cumparare a romanului,nu multi isi permit sau isi permiteau sa consume salau,toti erau setati pe crap inca din vremea comunismului.
-romanul e sociabil,vrea sa stea grupat langa gratar si bere,la rapitor...maxim 3 in barca,daca ai bani si iti permiti una mare,sau de pe mal din 20 in 20m unde e mai greu cu socializarea.
-nici o fabrica/magazin nu proceseaza rapitor in catitate mare,dar la speciile fitofage se accepta orice cantitate si atunci patronii de balti mizeaza pe fitofagi pentru venituri consistente pe timpul iernii.Recolteaza toamna,vand la fabrica cu tonele si stau iarna cu burta in sus.
-popularile de ciprinide sau fitofagi sint mult mai la indemana si cu mortalitate scazuta comparativ cu speciile de rapitor.

si motivele sint multe.
Oricum numarul pescarilor de rapitor in ultimii 5 ani a crescut foarte mult si ma regasesc oarecum in categoria asta.
Am pescuit stationar 25 ani iar de aproximativ 6-7 ani exclusiv la rapitor de pe mal sau din barca.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de Zamfi » 30 Apr 2020, 11:45

Asa este.Adevarat si cu nr de pescari de rapitor.Dar ceva imi spune ca se vor imputina :)
Crap gasesti peste tot in balti, are obiceiuri care.l fac usor de prins , deci clar...traiasca crapul! Pentru pescarul de spinning vin zile grele...In fine.Am insistat pe subiect deoarece vreau sa ies undeva gen Mihailesti, Sarulesti,Vale sau ce o mai fi.Daca se va putea.Daca aveti si alte info...multumesc! Stima.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de Zamfi » 02 Mai 2020, 16:30

Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

vioril
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Oct 2013, 14:27

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de vioril » 06 Mai 2020, 15:12

pe 15, 16, 17 Mai 2020 sa stati acasa , sa nu veniti pe Vale ! :) :) :)

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de adrian99 » 06 Mai 2020, 16:07

nu venim....mergi tu..pe vale sau la vale :lol:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de Zamfi » 06 Mai 2020, 17:00

vioril scrie:
06 Mai 2020, 15:12
pe 15, 16, 17 Mai 2020 sa stati acasa , sa nu veniti pe Vale ! :) :) :)
Linistit! Eu nu pescuiesc in weekend ... :headbash: Dar sunt curios ce si cum , mai ales ca nu este cea mai fericita perioada pentru Vale :roll: Fir intins!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de pescarel » 06 Mai 2020, 17:30

1. Cat timp s-a prins peste pe rupte, si au fost prinse si carate zeci de tone pe salau de catre pescarii cu lanseta in mana, nu a mai plans nimeni ca sunt plasele in apa (erau acolo si in vremea, nu de mult trecuta, cand se prindea mult salau).
2. Evident ca salaul a fost rarit, in mare parte de noi. Pe Vale o sa mai pescuiasca cine o intelege si cine e indragostit de o apa vasta, habitat natural care pune la incercare rabdarea, priceperea si flerul fiecaruia.
3. Valea a mai avut perioade lungi in care nu a dat peste. Vor mai fi, dupa care cilcul se va repeta. Pentru mine a fost si va ramane o apa tentanta si o provocare constanta.
Numai de bine!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de adrian99 » 06 Mai 2020, 19:53

pescarel,eu nu zic ca n-ai si tu "un pic"de dreptate:da,s-a luat peste de acolo.poate mai mult decat era voie in cuantumul taxei,de multe ori(in fata mea)strapi de 30cm filetati si ascunsi in lada frigorifica....dar asemenea specimene am vazut peste tot.
cu ce ai dreptate 100%este ca zona(argova) avea perioade(uneori lungi)in care nu "dadea peste" si perioade(scurte)in care mai toti prindeau ceva "mare"
revenind la plase,da erau mereu acolo,insa nu talienele cu care au reusit sa intre pe zonele inabordabile plaselor clasice(structuri,bolovanisuri,pomi scufundati).aici este diferenta...si se vede.
probabil in w-endul 15-17 va fi lume multa acolo,cum cred ca va fi pe mai toate baltile care au ceva rapitor.

Scrie răspuns