Adio Valea Argovei!

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de goodmans » 25 Apr 2020, 20:23

A recunoscut ca au crescut productia la salau de 5 ori.
O specie in care nu au investit nimic, nu puiet, nu reproducere... doar recoltare.
In ajun de Paste am facut cumparaturi de la carefour baneasa.A fost prima data cand am vazut salau acolo la vanzare, si ce piese si ce cantitate si foarte proaspat. Seful de raion mi-a zis ca aduce o firma din Calarasi cam la doua zile. Era 35 lei/kg.
Aia e, sa fie de capul lor, o mai incerc de 2-3 ori dupa ce se ridica restrictiile si ma reorientez.
Am deja 10 partide acolo anul acesta si nu am prins mai mult de 3-4strapi/partida.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de adrian99 » 25 Apr 2020, 20:58

dupa cum spunea si acele inginer piscicol(daca sunt toti asa...o sa pescuim rapitori doar pe meleaguri straine :wallbash: )a fost cerere si pentru alte specii....adica salau,posibil biban mare...
lumea se cam saturase de fitofag...iar crapul era "smecher"si nu intra in talian....salau sa fie :shock:
si cand ma gandesc la competiile organizate acolo,cum era laudata administratia lacului...acum nu vad pe nimeni din LRS sau de altundeva sa i-a vreun fel de atitudine... :roll:

vioril
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Oct 2013, 14:27

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de vioril » 27 Apr 2020, 17:39

Nu este chiar așa cum Spune-ți voi . Managementul este făcut foarte responsabil , oamenii chiar au populat și populează in continuare Valea Argovei ( de doua ori am văzut eu când au populat , o dara cu 3 bazine de crap și o data cu 3 bazine de chinezesc ) , au populat și pe Mihailesti cu chinezesc și cu crap . Nu au dorit sa filmez și sa postez pe social media. Legat de șalău , atâta timp cât Sarulestiul are in amonte șalău mare și mult , nu o sa dispară de pe Vale șalăul . Cred ca sunt mii de alevini de șalău ce vin din Sarulesti in Vale .

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de Zamfi » 27 Apr 2020, 19:07

Pai da...dar alevinii aia nu prea dau drill, nu stiu de ce...:)
Nu zice nimeni ca dispare salaul ca specie, decat salaul mare.Adica ala de da drill...Intreb si eu ca vine "Libi" , pe Mihailesti e la fel? Ca sunt aceiasi actionari parca.Si nu stiu incotro sa o apuc in 18 mai...:) )))
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de adrian99 » 27 Apr 2020, 20:02

vioril,nu are nicio importanta ca au facut(fac si vor mai face)populari cu fitofag sau(si)crap comun,salonta,etc
aici se discuta despre salau si mai ales despre faptul c-au inceput sa dispara de acolo exemplarele mari,printre altele reproducatorii.ca vine sau nu puiet din Sarulesti este altceva.o populatie sanatoasa de rapitori este cea care lasa urmasi in acel loc.aceia pastreaza zestrea genetica a zonei(lacului)respectiv.
revenind-la ce sa dai 100lei+kil peste(daca vrei sa retii ceva)?pentru strapi de 3-500gr?
ori gandesti ceva si pentru pescarii sportivi ori mergi in regim crescatorie/industrializare.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de goodmans » 28 Apr 2020, 08:32

Au gandit ceva si pentru pescarii sportivi...ceva la modul:
Da-i dracu ca-i ardem si p`aia de bani!

Asta cu management responsabil a lui vioril chiar mi-a stricat ziua!
Populeaza tone de chinezesc dar ei recolteaza tone de salau,din toamna daca iti mai pica un salau la 1.5kg era sarbatoare.
Nu zic ca nu mai are balta peste dar populatia de salau a fost drastic redusa cu utilaje speciale iar filmul si interviurile acordate intaresc aceasta convingere.
Luati in calcul faptul ca acele utilaje sint in apa 24/24 si 7/7 iar vremea nu pare sa tina cu salaul in sensul ca de doua ierni balta nu mai ingheata si permite recoltare non-stop.
Cel putin "iarna" 2019-2020 talianele nu au fost scoase din apa.
Migrarea salaului din apa mare spre locurile de depunere a avut o bariera = Talian!
Management responsabil pe dracu!As zice mai degraba porfit maxim in timp scurt.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de Zamfi » 28 Apr 2020, 09:12

Acuma sincer...e balta lor si o gestioneaza cum vreau.Important pentru noi este sa stim ce si cum e real ! Adica frate sunt 2 salai de 3 kg pe ha, ok , ma duc sau nu.Asta e singura problema : pescarul sa stie pe ce da banul! Apoi daca merge sau nu e alegerea lui. Personal am trait aceeasi experienta pe o balta din Ardeal ,unde in toamna au facut macel proprietarii , mai ales ca nu are decat putin peste 100 ha.Desi era balta de suflet , am ales sa nu mai merg anul acesta.Altii s.au dus si acum plang dupa bani , nu putini...Asta e deci problema noastra: sa stim cat se poate de real situatia.Si asta nu o putem face decat prin comunicare.
Sanatate!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de goodmans » 28 Apr 2020, 10:53

Corect Zamfi,bine punctat!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de adrian99 » 28 Apr 2020, 20:15

zamfi,este adevarat ca fiind concesionari(nu propietari-cine spune ca este propietar de balta vb aiurea) pot face multe.nu sunt verificati si daca sunt controlul este de ochii lumii(amenda prestabilita,o masa buna,un portbagaj cu peste)... :wallbash:
cum acest complex a ajuns pe mana unora sau altora asa au ajuns si altele(Mihailesti-Arges,incintele din Delta Dunarii(cea mai mare parte)).daca pescarii ar fi mai uniti si nu activati de invidie si fala s-ar putea face ceva.daca am avea o presa cu adevarat independenta care sa relateze aceste fapte poate s-ar schimba ceva.spun poate...intrucat si ei "canta"la masa la care se da mai mult :lol:
insa pentru noi,pescarii de spin situatia va deveni foarte grea:in prohibitie numeri baltile bune pe degetele de la o mana iar inafara ei numeri barcile braconierilor de pe apele publice... :(

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de Zamfi » 29 Apr 2020, 09:52

Clar ca ai dreptate Adrian! De aceea spun ca noi pescarii trebuie sa fim mai comunicativi si sa excludem baltile care au doar apa.Asta nu inseamna neaparat ca ii vom pedepsi pe proprietari /concesionari ci doar ca ne vom proteja nervii si banii! Atat.
Apropo, eu stiu ca Mihailesti Arges este concesionata tot de cei de pe Vale, de aia intrebam...
Doar ca sa vezi ca se poate si mai rau decat pe Vale...in Ardeal spinningul la salau va devenii, cu unele exceptii, o Fata Morgana .De fapt, cred ca adevenit deja :) ))))
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns