Adio Valea Argovei!

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de goodmans » 22 Noi 2016, 23:23

Salut,
Am fost sambata sa ridic barca de acolo,care a suferit niste avarii in urma furtunii de acum 2 saptamani.
Apa a avut nivel scazut tot anul,acum nivelul este in crestere.
Apa a crescut cu peste jumatate de metru coloana de apa in aprox. 2 spt.
La baraj la Frasinet de navodea la greu.
Am si vazut cum se practica mai nou.
Cineva cu o barca si cu un sonar a "periat" apa din mal in mal.In asteptare erau 2-3 lotci gata pregatite cu navoade.
Cand barca initiala a descoperit bancuri de pesti,lotcile au plecat imediat acolo si au inceput sa traga la navod.
Navodul era intradevar cu ochiuri foarte mari din ce am vazut.

Am pescuit putin si am prin un biban peste 35cm o minunatie de biban si un salau pe la 1.5kg poate putin mai sus.
Inca astept oferta pentru 2017 sa stiu daca mai repar barca sau nu.

florin1948
veteran
veteran
Mesaje: 977
Membru din: 15 Ian 2009, 13:48
Localitate: Bucuresti

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de florin1948 » 05 Ian 2017, 19:54

Pretextul sub care noii proprietari vor sa inchida VA este pentru " refacerea fondului piscicol " dupa cum am inteles de la mai multi de prin partea locului. In realitate, la o asemenea balta, cu conditii excelente de mediu si reproducere pentru pesti, refacerea fondului piscicol inseamna reducerea drastica a pescuitului comercial si a braconajului. De pescuit cu navoadele am vazut ca se pescuieste in continuare ( alt sef de pescari decat cel de pe vremea lui Liviu Tomoiaga ), deci foame de bani exista si probabil va exista si in continuare. Braconajul este marea problema a acestei balti, inconjurata de sate pe toate malurile,cu oameni nascuti - crescuti langa apa si care considera ca a pescui este ceva cat se poate de normal. Si daca ar pescui cu undita nu ar fi o mare problema s-ar introduce un abonament pentru localnici si s-ar rezolva problema. Nenorocirea este ca se pescuieste cu mii si mii de metrii de plase monofilament si setci de sute de metrii , la vedere , iar paznicii nu au curajul sa intervina ( aduceti-va amine ca pe Alin l-au stropit cu benzina si i-au dat foc de s-a chinuit saracu' prin spitale multa vreme ) Ca unul care am batut balta asta prin toate ungherele, si de pe mal si cu barca, va spun ca atata jaf ca pe Valea Argovei nu am vazut nicaieri. Iar lipsa pescarilor de pe malul baltii va incuraja si mai mult braconierii, stiut fiind ca cel mai bun paznic al baltii sant pescarii ( cu mici exceptii ) In concluzie, parerea mea este ca inchiderea este o mare prostie care in loc sa refaca fondul piscicol va sustine un braconaj intens cu pierderi mari pentru actualii proprietari ( majoritari) ai baltii.
Exista doua feluri de oameni.Unul spune ceea ce gandeste. Celalalt are prieteni.

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de goodmans » 30 Ian 2017, 10:14

Se va pescui in continuare cu taxa 80lei/12h la rapitor cu retinere 3 salai care depasesc dimensiunea legala.
Nu se vor mai emite abonamente.

Atat am aflat doacamdata.

nila
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 16 Sep 2010, 06:51
Localitate: bucuresti

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de nila » 03 Feb 2017, 14:20

S-a dezghetat ?

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de Gogol » 03 Feb 2017, 19:47

tu vb serios? plm...gheata are juma de metru, trec aia cu tractoarele cu remorca peste ea. la sf lui martie mai pui astfel de intrebare.

Avatar utilizator
gaby2007
veteran
veteran
Mesaje: 2492
Membru din: 30 Mai 2013, 06:35
Localitate: Bucuresti

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de gaby2007 » 04 Feb 2017, 18:15

Si la vara cald :lol: :lol: :lol:

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de sosoktm » 21 Feb 2017, 18:20

Va mananca, nu?:))

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de Gogol » 21 Feb 2017, 22:02

Nop. Sunt setat pe hibernare pana pe 15 martie.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de adrian99 » 22 Feb 2017, 09:18

laure,dupa 15 martie incepi in forta la Chiroiu? :lol:

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Adio Valea Argovei!

Mesaj de sosoktm » 27 Feb 2017, 08:09

Ieri am mangaiat prima coada de salau de dunare pe 2017. Va urma:)

Scrie răspuns