Acumularea Bezid

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Acumularea Bezid

Mesaj de Chief » 18 Apr 2007, 16:48

Sper sa nu fie subiectul deja deschis, am aruncat o privire si nu am vazut nimic deocamdata. Sper sa nu gresesc. Pentru cei care nu stiu, lacul Bezid este situat langa Sangeorgiu de Padure, pe drumul dintre Tg.Mures si Sovata. Lacul s-a format acum aproximativ 20-25 de ani, prin acumularea apei stavilita de un baraj artificial, acoperind astfel un sat. Populatia a fost stramutata si sunt multe discutii pe tema asta, Ceausescu fiind cica de vina, dar eu cred ca s-a facut un lucru bun. Zona are forma unei palnii mari, si este alimentata de vreo 2-3 izvoare subterane. Mai ales in anotimpurile ploioase, era greu accesibila si facea viata oamenilor grea, ca sa nu vorbim de agricultura. Acum este un obiectiv strategic din punt de vedere hidrologic si a intrat in folosinta AJVPS Mures, care se pare ca l-a concesionat sau inchiriat pentru pescuit de la Directia Apelor. Din spusele unchiului meu care este membru activ, bineintentionat si de partea pescarilor nu a statului, al AJVPS Mures, asociatia in cauza, a populat in 2004-2005 cu platica, crap si salau. Pescarii din judet vorbesc despre somn mare, crap mare si salau rezonabil. Eu am vazut anul trecut (2006) salau cam la jumatate de kilogram prins la peste viu - chiar mai multe exemplare. Lac adanc, cu suprafata mare, dar si cu zone mai putin adanci, are dupa parerea mea un potential mare. Se organizeaza ocazional concursuri de stationar de la baraj - este poza in Aventuri la Pescuit. Permisul vizat este suficient pentru a avea dreptul sa pescuiesti pe Bezid. In perioada prohibitiei pescuitul este interzis spre deosebire de baltile cu taxa.
Din nefericire nu prea l-am frecventat recent. Inainte - acum 7-8 ani, prindeam clean dar nu eram pescar de spining prea mare.
Vreau sa ii intreb pe cei care il frecventeaza cand au fost ultima data, ce rezultate au avut si ii rog sa ma corecteze daca au vreo informatie diferita de cele relatate de mine. Multumesc si fir intins!

Avatar utilizator
ATUU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 124
Membru din: 25 Feb 2006, 19:05
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de ATUU » 20 Apr 2007, 16:25

salut tristian,lacul e f aproape de tine,cam 35km?,ar trebui sa fi in fiecare saptamina acolo,lacul e f frumos,tine mult peste,eu am fost cam de 20 de ori,si am prins ,platici,carasi,babusti,rosioare ,clean,salau;altii si crapi, poti pescui si din barca,mai multe poti afla la magazinul vit-teeam din centrul orasului tau

Avatar utilizator
ATUU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 124
Membru din: 25 Feb 2006, 19:05
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de ATUU » 20 Apr 2007, 18:12


Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 20 Apr 2007, 19:17

Mersi mult de raspuns. Ideea e ca eu cunosc bine lacul si am fost de multe ori dar am pescuit doar la pesti pasnici. Eram foarte interesat de ceva rezultate mai recente cu rapitori. Nu prea l-am vizitat pentru ca nu am avut masina si colegii pescari il cam evita pt ca nu au barca sau prefera Zau, Saulia, Faragau, Toldat sau raul Mures. Anul asta voi fii foarte prezent si va voi tine la curent. Inca odata mersi. Fir intins!

Avatar utilizator
marcus
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 07 Mai 2007, 08:21
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de marcus » 05 Iun 2007, 09:24

Tristian scrie:Mersi mult de raspuns. Ideea e ca eu cunosc bine lacul si am fost de multe ori dar am pescuit doar la pesti pasnici. Eram foarte interesat de ceva rezultate mai recente cu rapitori. Nu prea l-am vizitat pentru ca nu am avut masina si colegii pescari il cam evita pt ca nu au barca sau prefera Zau, Saulia, Faragau, Toldat sau raul Mures. Anul asta voi fii foarte prezent si va voi tine la curent. Inca odata mersi. Fir intins!
Ma bucur tare mult ca s-a deschis acest topic despre acest lac. As dori sa aflu cat mai multe detalii despre el (intentionez sa-l vizitez in acest week-end). M-ar interesa ce adancime are apa in zona baraj, ce peste (pasnic) musca in aceasta perioada si mai ales la ce? Si inca ceva: accesul la lac este facil, adica se poate intra cu masina? Exista posibilitati de cazare in zona lacului?

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 06 Iun 2007, 20:32

Atentie! Pe Bezid nu se pescuieste in prohibitie. Deci dupa 9 o ok. Peste pasnic este platica, destul de multa si mare, caras... si mare, si crap. Nu am prieteni care sa fi prins crap acolo dar stiu ca se prinde. La baraj auzeam ca are in jur de 12-16 metri dar e posibil si chiar ptrobabil sa aiba si mai mult. Se organizeaza concursuride stationar de pe baraj, este si intr-un numar din Aventuri la Pescuit. Cu masina sunt putine locuri unde so poate cobora pana langa apa dar oricum drumul merge de jur-imprejurul lacului si nu e la mai mult de vreo 50 metri de luciul apei. E voie cu barci cu motor electric. Fir intins!

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 08 Iun 2007, 19:53

Da drumu' drumu' cum mai e ?
acum vreo doi ani cand am fost pe acolo de la iesirea din localitate pana la dig (cred ca vreo 3,5 km) era un fel de drum forestier ... sau mai rau :evil:
S'altare și bunăstare !

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 08 Iun 2007, 21:07

Nu s-a schimbat cu nimica :)

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 11 Iun 2007, 18:26

mare pacat ... dar traim in romania si asta ne dispera tot timpul :evil:

Locul arata bine si se pare ca are potential ... dar pe cine intereseaza asta ? ... in afara de de niste "nebuni" de pescari ... si ce ... pentru cativa "nebuni" sa se obosesca cineva sa amenajele drumul ... macar pietruit daca ar fi ...
S'altare și bunăstare !

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 11 Iul 2007, 13:17

Am fost sambata si duminica 07-08.07.2007 la Bezid. Drumul e buna pana la 100 metri de baraj. In jurul barajului e pietruit dar nu sunt gropi. Umbla vorba ca populatia din imprejurimi a inaintat un memoriu ministrului Laszlo Borbeli pentru a obtine o finantare si sa-l faca asa cum trebuie, asfaltat... ma rog... pentru ca este si un punct de legatura cu tinutul secuiesc...

Era plin de oameni, multi manelisti (cu muzica la maxim), se facea baie la greu, oameni pluteau in deriva pe saltele... o imagine care semana mai mult cu lacul Ursu din Sovata care e la doar 20 de km da na... romanii au alta parere despre agrement.

Erau si de-ai nostri. Putini. Se pescuia din barca sau pe baraj la stationar. Se prindea platica pana in jumatate de kilogram. Galagia, aglomeratia si imbaiatul au fost impedimente serioase. Va recomand sa mergeti in timpul saptamanii si sa stati cateva zile.

De la domnul care inchiriaza barci se pot afla informatii multe. El e un mare pescar de stationar, foarte binevoitor si foarte amabil.

Eu am pescuit din barca dupa salau. Am lasat cam 15 jiguri si am luat doar 3 salai sub 0,5 kg. De cate ori agatam cate un jig mai injuram pe cate unul care striga la Maricica sa iasa din apa sau pe altul care arunca cu pietre dupa aia de pe camera de tractor ca de ce nu l-au luat si pe el.

Peste este. Biban si salau mare. Crap mare. Imi povestea nenea cu barcile despre "nefericiti" care nu odata, dand dupa platica si caras, agatau cate un amur de ii cara cu barca 20 de metri. Este si somn. Lipseste cu desavarsire stiuca din cate se pare.

Lacul are un potential extraordinar, cel mai mare din judet, cu siguranta. Ma gandesc cum am putea sa interzicem scaldatul acolo si sa limitam poluarea fonica sub cativa decibeli. Pana la urma e patrimoniul directiei apelor, administrat de AJVPS care a si populat ani la rand, si strand sigur nu e. Poate daca ne adunam pe forum si facem si noi o petitie catre ministerul apelor padurilor si mediului, sau administratiile locale sau mai stiu eu cui. Vorbesc foarte serios. Facem lista cu semnaturi, ceva... S-ar putea face si concursuri in alte conditii. Si de rapitori si de stationar.
fac mai multe poze cand mai merg, pentru cei interesati.

Astept propuneri. Poate ma ajuta si administratorii rapitori.ro cu idei. Multumesc. Fir intins!

Scrie răspuns