Acumularea Bezid

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de kzoli » 13 Feb 2014, 20:53

Zamfi scrie:Somn? 8)
Sub umbra copacilor :headbash: sau in barca leganat de valuri :lol1: ...

Se poate prinde la stationar platica, caras, crap, cteno, novac, strapazan si somn si oblete bineinteles ;) ... la spinning biban, clean, cu rotative sau voblere mici, strapazan cu gume sau seara pe langa maluri in apa mica chiar si cate un somn mai imbracat, cu voblere de suprafata sau linguri ultrausoare... totul depinde de locul si de momeala aleasa :respekt:

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de agabi » 14 Feb 2014, 10:50

La Bezid,ca sa speri sa prinzi,trebuie sa stii locurile.Peste mai este,chiar si exemplare foarte mari(somn,avat),dar e ,,versat".Sa mergi la nimereala risti sa te relaxezi doar.Daca stai mai multe zile si te lasa nervii poti sa urci pe Tirnava,in apropiere,sa dai la clean...s-ar putea sa ai surprize tare placute...
...apropo,eu nu mai stiu locurile la Bezid...dar pe Tirnava m-am distrat bine la clean

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de agabi » 14 Feb 2014, 10:59

,,,vis-a vis de crap,detinatorii de sonare care au mai ,,cartografiat'' lacul au vazut ca de foarte multe ori pestii(si mai ales exemplare mari) stau in masa apei:adica, la o adincime de 14 metri sa zicem,ei stateau la 7-8 metri...si platica se prinde de multe ori la match tot intre ape

blodiclaud
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 111
Membru din: 23 Feb 2013, 23:27
Localitate: BAIA MARE
Contact:

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de blodiclaud » 12 Iun 2014, 13:34

salutare,
sotia mea este din Mures si un unchi de-al ei are cabana acolo, pentru cei care cunosc lacul cabana este foarte aproape de plaja aceea de nisip inspre coada.
in fiecare an mergem acolo si stam cateva zile la cabana, automat dau si dupa peste , mai mult la nimereala in sensul ca nu imi momesc locul, nu cartografiez zona, nu ma bag cu barca etc etc.
cel mai mult am prins platica , platici medii ca si dimensiune -eliberate toate ( nu mananc peste ) .
ce am observat eu in acesti ultimi 6 ani ca sa zic este urmatorul fapt - un an prindeam mai bine, anul urmator foarte slab sau aproape deloc si asta se respecta la orice specie de peste.
am prins si cteno, doar cateva bucati - la porumb dulce si spre surprinderea mea cel mai bine am prins salau la stationar(nu aveam la mine arsenalul de spinning) cu pestisor viu.
salaii i-am prins de cand incepea sa se insereze pana undeva la miezul noptii , dupa care nimic peste noapte sau dimineata.
ca si o medie asa prindeam 2-3 salai in fiecare seara. asta anul trecut dar in anul precedent 2012 un singur salau.
perioada in care merg eu acolo este septembrie- octombrie.
salaii i-am prins aproape de mal ( cel mai mare a avut undeva la 2.5 kg) , incat mi-am zis ca anul acesta o sa incerc mai mult pe artificiale ( sigur trebuie sa intre).
ma gandesc ca incet incet salaul o sa prospere ( are foarte mult maruntis la dispozitie) , cu toate ca cei de acolo cu cabanele retin toti pestii.

tot in acea zona, la apa foarte mica ( distanta de 10 m de mal), un baiat care are cabana si el acolo, intr-o noapte la bucatitca de platica a luat un somn la 14kg ( asta se intampla acum 2 ani).

oricum ideea ar fi daca puteti sa mergeti pe mai multe zile , sa alegeti locul in cunostinta de cauza si sa-l "pregatiti" bine ca sa zic asa, si puteti avea surprize frumoase pe Bezid.

sanatate la toata lumea.

BigFish666
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 26 Feb 2015, 16:35

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de BigFish666 » 06 Mar 2015, 13:15

Lacul este dezghetat.Activitate pesti 0 :wallbash:

blodiclaud
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 111
Membru din: 23 Feb 2013, 23:27
Localitate: BAIA MARE
Contact:

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de blodiclaud » 10 Apr 2015, 09:36

salutare,
se poate pescui pe Bezid in aceasta perioada?
sau intra sub prohibitie si el ca si raurile ?


ms

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de Zamfi » 10 Apr 2015, 13:26

Intra in prohibitie.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Stai jos
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 13 Mai 2014, 12:17

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de Stai jos » 27 Noi 2015, 21:15

stie cineva daca este acum zapada la Bezid sau cat de accesibil e? Multumesc.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de Zamfi » 29 Noi 2015, 09:02

Pai de ce sa nu fie accesibil? Ca pana la Tavi e ok tot timpul.Pentru ca sunt cei de la ape acolo.Mai sus drumul nu pune probleme cred.Eventual intrarea la apa.Zic ca poti merge linistit.Dupa aceea zi-mi si mie ce si cum :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Stai jos
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 13 Mai 2014, 12:17

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de Stai jos » 29 Noi 2015, 09:58

Nu merg eu ci o cunostinta care "o arde" la stationar deci din pacate nu cred ca o sa am ce informatii sa ofer inapoi. Multumesc pt raspuns.

Scrie răspuns