Acumularea Bezid

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de kzoli » 25 Iun 2013, 22:42

Peste este de toate felurile de la pastrav pana la somn ... mai putin stiuca desi in ultima vreme au fost prinse cateva marlite ...
domina salaul si avatul ... pe langa maluri se prinde clean si biban ... la stationar se prinde mai ales platica, dar cu un pic de noroc si un pat de nada adecvat se poate prinde amur si crap ...
Se poate folosi si barca proprie, ba chiar este recomandat, daca nu se poate inchiria la fata locului 9 lei /ora sau 45 ron /zi pe privat trimit si numar de tel pentru a rezerva barca din timp daca e cazul... pentru pescuit ai nevoie de permis ANPA si viza AJVPS Mures... daca te duci cu cortul, locul unde campezi, trebuie negociat cu proprietarii :) ... de jur imprejur este "domeniu privat" ... umbla niste indivizi cu chitantieri pentru a colecta taxa de pescuit, insa trebuie IGNORATI, daca insista apelati la 112 si cereti jandarmeria sau politia din Sg de Padure ... in mod sigur o sa dispara in cateva minute...
La ambarcatiuni NU se poate folosi motoare termice !

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de agabi » 26 Iun 2013, 08:32

Zoli,cleanul aproape ca a disparut din zona malurilor.In 1991 cind am fost prima data pe Bezid era plin de clean si mai prindeai si ceva pastrav de lac.Pina acum doi ani,cind am fost ultima data la Bezid,cleanul era(aproape)istorie.Stii tu sa-si fii revenit populatia de clean in ultimii 2 ani?M-as bucura...

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de kzoli » 26 Iun 2013, 08:50

Nu stiu cum e cu istoria ... dar toamna trecuta si in primavara aceasta am prins cleni destul de frumosi ... trebuie insistat cu anumite naluci si in anumite locuri... lacul e mare, apa este "inca destula" ;)

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de agabi » 27 Iun 2013, 07:54

Indiscutabil Bezidul (mai) este o apa faina cu peste (inca)destul si mare.Pestele e mai divers dar si mai,,pervers" decit inainte.Pescuitul a devenit mai dificil pt vizitatorii noi ai lacului,care, daca nu stiu cite ceva despre locurile productive de pe lac, risca sa plece dezamagiti.Cu ceva vreme in urma apa era mai darnica cu incepatorii(sau cei nou veniti pe lac).Aveai partide in care,la stationar,prindeam si 10-12 soiuri de peste.Oricum, apa din lac e foarte buna calitativ-prezenta racilor o confirma...si a fost braconata destul de ecologic...

AdrianI
senior
senior
Mesaje: 332
Membru din: 14 Oct 2010, 07:39
Localitate: Tg Mures

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de AdrianI » 27 Iun 2013, 08:45

Din punctul meu de vedere este cel mai slab din zona , comparativ cu Zetea, Colibita si Belis.In ultima perioada ( 2 ani ) am avut rezultate f. slabe pe Bezid la rapitor. Dar poate ca nu detin secretul ....... :headbash:

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de agabi » 27 Iun 2013, 09:52

Are balta peste...am vazut avati cit un autobuz...dar trebuie sa stii melodia apei...

vidra21
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 15 Ian 2014, 18:59

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de vidra21 » 15 Ian 2014, 19:35

Buna. Anul asta verau sa fac o partide de pescuit o saptamana la crap si cteno. Care ar fii varianta mai buna Bezidul sau Varsoltul????? :!: :!: Daca cineva poate sa ma ajuta. Multumesc

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de kzoli » 15 Ian 2014, 19:47

Salut, pesti sunt in ambele, reusita partidei depinde in mare parte de perioada in care mergi si locul in care cauti pestii, adica cat de bine cunosti zona.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de Zamfi » 15 Ian 2014, 20:23

@kzoli

Eu zic sa te pregatesti! Saptamana viitoare imi ajunge jucaria si apoi...Anul asta ne vom vedea pe Bezid! Pe principiul ala cu muntele si Mahomed...Cum tu nu ai venit la Radesti... :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Re: Acumularea Bezid

Mesaj de kzoli » 15 Ian 2014, 21:44

@ Zamfi ... inca nu am ajuns pe acolo, dar macar cresc pestii pana atunci :) oricum daca treci prin Tg Mures nu ezita sa ma anunti ...

Scrie răspuns