TVA scazut

Moderatori: Adelin, johnnybravo, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ronaldo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 136
Membru din: 02 Iun 2006, 11:53
Localitate: Bacau

TVA scazut

Mesaj de ronaldo » 05 Ian 2016, 09:22

Cand vor scadea preturile la totalfishing ca urmare a scaderii tva-ului?
Catch and Release va rog frumos!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Re: TVA scazut

Mesaj de danr » 05 Ian 2016, 12:17

unele au scazut deja, altele nu vor scadea
multe vor creste

Avatar utilizator
ronaldo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 136
Membru din: 02 Iun 2006, 11:53
Localitate: Bacau

Re: TVA scazut

Mesaj de ronaldo » 05 Ian 2016, 12:48

O spuneti de parca n-ar exista alternative. Asta da marketing.
Catch and Release va rog frumos!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Re: TVA scazut

Mesaj de danr » 05 Ian 2016, 12:56

ati intrebat ceva concret, si v-am raspuns cred destul de politicos si la obiect care este situatia cu preturile
imi pare rau daca raspunsul nu este satisfacator pentru dvs, insa altul nu am
in polemici nu intentionez sa intru

numai bine !

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: TVA scazut

Mesaj de TheFly » 04 Feb 2016, 08:18

Din pacate si la alternative vor creste preturile. Importurile se fac cam din aceleasi locuri, preturile sunt in general in USD iar in ultimele luni acesta s-a apreciat foarte mult vs. leu.
In functie de platile la scadenta situatia poate fi chiar nasoala, scaderea tvaului fiind totusi foarte mica. in acelasi timp rulajul de stocuri prin vanzari nu este constant si la cele mai mari cote in perioada asta. Altfel apus, cam bate vantul prin magazine daca te duci sa le vizitezi.

Inclusiv la bisnita cea de toate zilele :) de pe forum lucrurile sunt inghetate si cel putin pana prin martie-aprilie o sa ramana asa.

Avatar utilizator
ronaldo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 136
Membru din: 02 Iun 2006, 11:53
Localitate: Bacau

Re: TVA scazut

Mesaj de ronaldo » 04 Feb 2016, 20:56

Da am observat ca au crescut preturile in ultima perioada. De exemplu voblerele rapala. Cresterea dolarului e doar un pretext in unele cazuri. S-au scumpit si voblerele care erau de mult in stoc(si stocul a ramas acelasi - cel putin pe site). Asa ca...
Catch and Release va rog frumos!

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Re: TVA scazut

Mesaj de TheFly » 04 Feb 2016, 21:40

Nu am detalii despre contractele magazinelor de pescuit ca sa fac o analiza 100% riguroasa.
In acelasi timp, nu cred ca platesc importul la momentul la care il fa ci intr-un termen de x luni.
Nu au cum sa ramana pe cursul valutar de acum 1 an sau 6 luni cand au facut importul pentru ca trebuie sa isi asigure lichiditati pentru noile importuri in conditiile in care au costuri fixe (magazinele mari online au si magazine fizice cu angajati si nu sunt deloc buticuri de 2 mp) si nu controleaza riscul valutar la nivel profesionist incat sa se protejeze la socuri (99% din companii in Romania sunt in aer la capitolul asta).
Solutia atunci e sa isi ajusteze preturile dupa cum evolueaza cursul.
Sa nu uitam de taxe (mereu apare cate ceva nou).
Scaderea tva e e doar political bulshit in an electoral. In realitate sunt multi alti factori care estompeaza scaderea tvaului si pe care un privat nu ii poate controla. La anumire dezechilibre le poate chiar creste costul functionarii in detrimentul profiturilor.
Devalorizarea leului nu are cum sa fie in favoarea unei firme care depinde practic 99% de importuri si reinnoieste stocul la 6 luni (in afara de Berti eu nu stiu nicio marfa decenta romaneasca, care sa se vanda la magazinele mari de profil).
In loc sa iti mareasca pretul peste 1 an daca euro sau dolarul ajung la 5 lei si sa concedieze si un om ca sa poata plati salariile, prefera sa ti-l majoreze mai devreme cu un procent mai decent.
Iar atat timp cat sa iei marfa online din germania e mai scump (si la aia functioneaza aceleasi principii), nu au nici motiv sa isi scada profitul.

Nu le iau apararea, fac doar o analiza simpla pe care oricine cred ca e bine sa si-o faca pentru a nu-si crea asteptari eronate sau frustrari.
Pana vom avea macar 50% producatori locali in magazine defilam cu ce avem si ne expunem sa mai patim si din astea.
La fel, nu va asteptati ca daca se duce dolarul in cap maine, sa se injumatateasca preturile :P .
La urma urmei discutam despre business nu despre caritate si orice business sustenabil se face si prin acumularea reaurselor in perioadele favorabile (ca sa nu fie nevoiti sa vina cu preturi necompetitive in perioadele nasoale).
Altfel, spor la cumparaturi de oriunde le-ati face. Nici bisericile nu mai fac pomeni in ziua de azi
:respekt:

Scrie răspuns