plata prin card

Moderatori: Adelin, johnnybravo, Moderatori

ati plati prin card ?

da
31
91%
nu
3
9%
 
Voturi totale: 34

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

plata prin card

Mesaj de danr » 02 Oct 2006, 22:34

Intrabare pentru clientii magazinului, si nu numai: ati considera utila si ati utiliza posibilitatea de plati cu cardul ?
Ultima oară modificat 06 Feb 2007, 22:47 de către danr, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 03 Oct 2006, 07:32

si cum se voteaza? :roll: ca mie imi apar direct rezultatele, fara posibilitatea de a vota :?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 03 Oct 2006, 07:49

acum merge ?

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 03 Oct 2006, 07:55

da.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 03 Oct 2006, 09:37

Da, cu siguranta. Nu numai ca sunt foarte comod dar mi se pare mult mai civilizat. Si daca alegi un gateway de plati civilizat este si secure. Lucrez in domeniu (sunt auditor IT) si stiu ce vorbesc.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 03 Oct 2006, 10:30

pai sunt doua in romania, corect ?
o sa fie unul din ele :)

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 03 Oct 2006, 10:58

ar fi super sa platim prin card! ca sa nu mai mergem la bancomat sa scoatem bani de pe card!

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 03 Oct 2006, 15:02

sunt trei in romania si inca unu pe teava. Dar poate sa fie si in afara, nu-i problema, totul se reduce la comisioane. De fapt multi din afara sunt buni doar pentru soft (adica platesti si iti dau licenta).

Din cei din romania: unul din ei este amator, al doilea este cat de cat ok dar nu are cota de piata sau spate ca sa faca o dezvoltare a sistemului (pentru ca in RO sunt la inceput) iar cel de-al treilea are comisioane mai mari parca :). Daca ar fi sa am un magazin online as opta pentru al treilea (daca nu stii la care ma refer atunci da-mi un PM) pentru ca dpdv tehnic (solutia tehnica, fiabilitate, securitate, suport) sunt cei mai ok si am vazut bucatele din planul lor de afacere si dezvoltare.

Pentru cine nu stie plata cu cardul se face nu catre magazin, ci catre un intermediar (gateway) care se ocupa de relatia cu VISA/MC, banci, comerciant si client. Si face asta pentru un comision care pentru volumuri mici s-ar putea sa nu fie fezabil. Deci fie Dan va astepta ca magazinul sa aiba un volum de tranzactii mult mai mare fie va renunta la o bucata din profit ca sa acopere comisionul fie va mari putin preturile. Sau o combinatie din ultimile doua. Ma refer de max 2% probabil.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

muffintop
junior
junior
Mesaje: 66
Membru din: 22 Mar 2005, 23:50
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de muffintop » 06 Oct 2006, 14:47

si mie mi s epare cea mai eleganta varianta de a cumpara. doar de aia cumpar de pe net, nu? ca sa nu mai trebuiasca sa fac nimic altceva.
get a job and xxx more -- www.ejobs.ro

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 06 Oct 2006, 17:10

Hai sa mai dau cu parerea ce poate sunt mai obiectiv decat Dan.

Plata cu card este eleganta, nu te murdaresti pe maini, rapida etc.

Plata se face asa:

Exista un Gateway de plati. Userul baga numarul de card intr-un formular care sta securizat pe gateway, asta din urma verifica la VISA/MC/AMEX valabilitatea cardului, si trage banii folosind niste BANCI.

Visa are comisoane. Bancile au comisoane. Gateway-ul are costuri si trebuie sa faca si profit.

Cu totul, toata afacerea s-ar duce la 5% dintr-o tranzactie, comison care scade pana la 3% in Romania (asa e piata aici, nu foarte matura) daca ai un volum foarte mare de tranzactii. Din pacate TotalFishing are un volum mic, ca suntem noi zgarciti si cumparam din obor in loc de la dan :)

Un magazin are urmatoarele variante:

1. Sa Creasca pretul cu 5%. Urat. Si necinstit pentru cei care nu au card.
2. Sa adauge comision 5% pentru tranzactiile cu card. E putin cam nefacubil, nu mi se pare profesionist.
3. Sa renunte la 5% din marginea lui. Avand in vedere ca afacerea e la incaput e cam nasol.

Si mai e o problema. Cand platesc cu card banii se duc intai la gateway-ul de plati si apoi se transfera magazinului. De obicei la sfarsitul lunii (iarasi, e o chestiune negociabila in functie de rulaj dar aici vorbim de rulaj relativ mic). Asta inseamna ca daca iau de 500 ron pe 6 octombrie Dan va incasa banii pe 1 noiembrie. NU cred ca isi permite Dan sa isi tina banii blocati total aiurea (daca ii baga in banca macar lua dobanda) cand, cel putin la inceputm nu are un cashflow sustenabil.

Parerea mea este ca, chiar daca cum am spus sunt fan card (chiar azi am facut 2 cumparaturi de pe net + 3 facturi platite prin net), implementarea tranzactiilor cu card ar dauna magazinului in acest moment. Mai bine tinem minte ideea si o aplicam cand mai creste afacerea. Evident doar Dan va putea sa faca o analiza realista.

Dane, sunt in spirirul realitatii sau ba :?:
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Scrie răspuns