Waders

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Oaca
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 29 Ian 2006, 17:47

Mesaj de Oaca » 06 Ian 2010, 16:25

... nu cred ca se poate cumpara de la Simms direct, tot prin parteneri. ... parca asa am vazut pe pagina lor. Insa tot la americani sint cei mai ieftini.
Nasoala faza cu dezlipitul :( ... bag prenadez pina umplu golul si ii bat bine cu ciocanu sa prinda bine :D ... e un cauciuc pina la urma si vibramu' asta. Ma-nsel??
PS. Acum m-am uitat la link ... sint cu pisla si fara tinte!! Eu vreau cu tinte musai. M-am convins ca sint bune! Am inclinat catre vibram pentru ca au anuntat ca-i scot de pe piata p-astia cu pisla. Si daca ma trezesc ca nu ma primesc astia ai tai, europenii, cu bocancii mei cu pisla de frica sa nu le aduc ... te miri ce bazbiduci in pisla ... cum fac astia din NZ?? :shock: Anul asta poate nu, dar nu-i iau pentru 2 ani ... sper sa tina mai mult. Cine stie ce le mai trece la astia prin cap cind e vorba de protectia mediului si de vinzare alte produse?!?!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 06 Ian 2010, 17:27

eu folosesc modelul asta de la Loop(dumitre, sa nu sari, da?! :) ) si sunt f. multumit, mai ales la banii la care i-am luat, vreo 670 lei kit-ul complet bocanci+waders. E adevarat, nici nu-i folosesc saptamanal, dar pt. cat ii folosesc sunt super ok. Anul trecut i-am folosit la vreo 15 partide si s-au comportat f. bine. Sunt f. usori si dupa ce se uda, nu se inmoaie, adica tin bine piciorul, nu prezinta semne de uzura afara de cele normale, etc.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Oaca
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 29 Ian 2006, 17:47

Mesaj de Oaca » 06 Ian 2010, 17:57

Da, kitul ala de care spui tu e cel mai ieftin ce se gaseste cred ... adica wadersi + bocanci. Insa bocancii sint diferiti de astia de la Simms. Am probat (pescuit, nu doar pe uscat) si d-astia usori de pinza cu pisla, iar Simms din imitatie de piele cu tinte am avut. Nu se compara. ... drept e ca nici pretul nu se compara ...
Acum e important si unde ii folosesti: pe Timis sau afluenti sint f buni aia de pinza ca sint mai usori. La munte ii prefer insa p-aia cu tinte. Grei, zdraveni ... pui piciorul si acolo ramine ...

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 06 Ian 2010, 18:23

Adi_, din alea 15 partide cu tenesii aia, :P cate au fost la munte, printre bolovani, teren accidentat, alea, alea ?
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 06 Ian 2010, 18:26

ma Tavi ... tu zici tenesi la sandale ? :oops:

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 06 Ian 2010, 19:15

Tavi scrie:Adi_, din alea 15 partide cu tenesii aia, :P cate au fost la munte, printre bolovani, teren accidentat, alea, alea ?
toate! si chiar ca numai printre bolovani am umblat, prin apa care varia de la genunchi pana la centura.

dumitre, lasa putin la o parte disensiunile dintre tine si stii tu cine pt. ca vorbind asa despre bocancii astia faci numai rau celor care si-ar lua niste bocanci de wadersi dar n-ar vrea sa nu pot sa dea prea mult pe ei. eu zic ca astia isi merita fiecare banutz. costa in jur de 60 euro. eu i-am ales pt. ca am avut ocazia sa-i incerc si nu am mai avut alte costuri suplimentare gen transport.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 06 Ian 2010, 19:46

No, or fi buni atunci. Acu vad ca is din cordura, ala e un material rezistent.
Am un rucsac din cordura cu care m-am plimbat toata facultatea, e ca nou si acum. Si a vazut multe.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 06 Ian 2010, 20:47

Rapala Man scrie:eu am cam terminat cu subiectul asta
deci ai aflat ce numar ai nevoie la bocanc? cat e?

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 06 Ian 2010, 20:59

daca nu a aflat poate baga fotografia aici... la " matrimoniale " :lol:

Avatar utilizator
Rapala Man
veteran
veteran
Mesaje: 662
Membru din: 26 Apr 2009, 19:45
Localitate: Tg Mures

Mesaj de Rapala Man » 06 Ian 2010, 21:32

MihaiV scrie:
Rapala Man scrie:eu am cam terminat cu subiectul asta
deci ai aflat ce numar ai nevoie la bocanc? cat e?
cred ca da urmeaza sa vad daca am avut sau nu dreptate

Scrie răspuns