Waders

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 24 Ian 2010, 11:06

http://www.renania.ro/incaltaminte-cizm ... io-art-570 asta e cam 150 de ron .
Eu am unul si de Baleno.
Eu nu mi l-as luat fara sa probez de nici o culoare. In multe te simti ca intr-un prezervativ.

ATENTIE AIA CARE AU PESTE 1,85 CA NU O SA VA GASITI WADERSI DE NICI O CULOARE ma refer la modelul combinezon singurul care v-ar putea cuprinde e cel cu bretele.

Pentru cei care nu au purtat asa ceva atentie ca vara s-ar putea sa aveti probleme foarte mari din cauza lor. Eu era sa lesin la 35 de grade la o clenareala pe Gurghiu (care era destul de rece).

Mie personal nu imi place neoprenul iti da o senzatie tampita de nu e de povestit- prefer latexul si daca as avea bani mi-as luat din aceeia breatheable
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 24 Ian 2010, 11:50

Va multumesc foarte mult sir Jones si Lucius, cred ca elimin neoprenul, chiar nu merg iarna deloc la pescuit, atunci de materialul asta puteti sa-mi spuneti ceva ( TASLON sau TASLAN) e mai potrivit? La fel de tare te incalzesti in el?
Am 1,72m cred ca nu va fi o problema sa gesesc vreunul...
http://www.xxx.ro/cizme_piep ... 3/1102.htm

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 24 Ian 2010, 12:05

http://www.cacciaepescatognini.it/prodo ... e_wader_0/ acestea le-am cumparat in toamna 2009 si pot sa spun k ma simt f bine sunt caldurosi dar nu excesiv iar vara cred k nu te sufoci in ei vazand k stai in apa pana in brau :lol:
beast master huchohucho

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 24 Ian 2010, 12:07

era vorba de waderul de la shimano :lol:
beast master huchohucho

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 24 Ian 2010, 12:08

http://www.cacciaepescatognini.it/prodo ... prene.html acestea ar fii costa cam 100€
beast master huchohucho

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 24 Ian 2010, 15:47

deci ai neoprenu de la shimano?
daca da, ia spune parerea ta despre el
ma intereseaza cum is cizmele,materialul din care is facute si dac au sau nu pasla pe talpa

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 24 Ian 2010, 15:51

Lucius scrie:Nu cunosc modelul despre care te interesezi, dar pot sa-ti spun ca neoprenul merita cumparat doar daca il folosesti numai iarna . Este comfortabil sa stai in apa foarte rece, dar daca esti nevoit sa te deplasezi cateva sute de metri de la un loc la altul, chiar in vreme rece de 5-10 grade faci sauna in nadragi. Dupa parerea mea merita sa iti cumperi wadersi respirabili. Vara poti sa il porti cu undervear special de vara iar cand se raceste iti pui 1-2 izmene din fibra polar si poti sa stai in apa de 5 grade fara probleme. Investitia este putin mai mare dar merita . Eu mi am
luat modelul cel mai ieftin de pe piata (e criza frate pe bune) 119 euro impreuna cu bocanci l-am folosit un sezon (in jur de 60 de iesiri) si nu am avut probleme. Inainte aveam din neopren slabeam 5 kile la un pescuit in septembrie.
pai daca se slabeste in ei ma bag,e buna investitzia nu trebe sa merg la sala :lol: :lol:

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 24 Ian 2010, 20:52

chestia ce ma face sa ma simt comod in neoprem e k au talpa destul de tare dar nu excesiv probabil multi stiti cum e sa stai in apa cu orele si sa-ti simti picioarele stivite de presiunea apei mai ales in curenti cat despre plasa din talpa cizmelor nu stiu :? am luat modelul de la shimano si pt aspect in celelalte pari 1 clovn si pe urma baieti nu va preocupati de caldura nu o sa suferiti credetima mai repede sa nu luati reomatism de la apa decat sa muriti de transpiratie...
beast master huchohucho

marinica
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 169
Membru din: 14 Iul 2009, 16:18
Localitate: italy
Contact:

Mesaj de marinica » 24 Ian 2010, 20:59

costumul e f elastic si aderent in acelasi timp e neoprem de 4 mm cu cusaturi duble vulcanizate bretele elastice reglaje pe solduri si intarituri pe genunchi si pe fund plus 1 buzunar comod la piept sunt f usoare practic nici nu le simti pe tine si chestia simpatica e ca daca nu vrei sa le folosesti pana la piept le cobori la solduri si le folosesti ca si pantaloni fiin elastice raman f aderente la corp dar nu excesiv de a deranja parerea mea e k isi merita banii pe urma fiecare cu gusturile personale..... salutari
beast master huchohucho

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 25 Ian 2010, 11:47

marinica scrie:chestia ce ma face sa ma simt comod in neoprem e k au talpa destul de tare dar nu excesiv probabil multi stiti cum e sa stai in apa cu orele si sa-ti simti picioarele stivite de presiunea apei mai ales in curenti cat despre plasa din talpa cizmelor nu stiu :? am luat modelul de la shimano si pt aspect in celelalte pari 1 clovn si pe urma baieti nu va preocupati de caldura nu o sa suferiti credetima mai repede sa nu luati reomatism de la apa decat sa muriti de transpiratie...
intrebam daca pe talpa are pasla sau e normala de cauciuc,aluneci cu ele pe ciment ud sau pe pietre acoperite cu mazga??iar imbinarea cisma neopren cum este?

Scrie răspuns