Voblere ieftine

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Voblere ieftine

Mesaj de Nick » 19 Iun 2005, 10:25

Fiecare dintre noi se confrunta si cu probleme financiare cand vine vb de dotari,mai ales ptr spinning.Pe langa firmele de marca,au aparur prin piete tot felul de "voblere".Aici vb de imitatii de rapala,x-zone,prince,baracuda,etc
Eu personal am incercat cateva baracuda care se invart in apa de parca sunt elicopter.Am vazut ca cineva vb de x-zone ca ar merge destul de acceptabil.A pescuit cineva cu astfel de firme si a avut cat de cat rezultate? :roll:
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 19 Iun 2005, 12:02

Salut Nick,
sa stii ca firmele de care zici tu....sunt intr-adevar fantoma, eu am incercat "imitatiile" de rapala si sunt dezechilibrate...nu-mi place deloc, cele baracuda nu mai zik...nu se misca deloc cum trebuie...mai ales daca dai se pe rau intr-o portiune cu curent....curentul ti-l ridica la suprafata, voblerul,,
cele de la x-zone..is cam la limita....
La mine tot rapala, salmo, cozma si hasnozi is baza :wink:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 19 Iun 2005, 12:30

Decat sa dai bani pe niste voblere facute in fundul curtii,mai bine cumperi niste linguri,care sunt mai accesibile.Doar de dragul de a pescui cu voblere,nu merita sa arunci banii pe fereastra cumparand "voblere" de bazar.Mai bine cu linguri,silicoane,etc...
Parerea mea :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 19 Iun 2005, 14:16

dream_fishing scrie:La mine tot rapala, salmo, cozma si hasnozi is baza :wink:
Voblere Dawn ai incercat? Sunt ceva mai ieftine decat Salmo, iar ca performante sunt asemenatoare. Bine echilibrate cu o bataie destul de puternica. Pacat ca nu se mai gasesc... :(

Avatar utilizator
redkid
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 164
Membru din: 01 Mar 2005, 15:55
Localitate: Alba-Iulia
Contact:

Mesaj de redkid » 19 Iun 2005, 19:30

Paul nu ne mai amintii ca nu mai exista.. :( cel putin la clean erau cele mai bune voblere, si acum ma apuca plansul cand ma uit in cutie si vad ca au mai ramas... 4 :cry: :cry: :cry:

iulicutz
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 19 Iun 2005, 19:04

mai rele si mai ieftine decat astea....arunci banii in fanta

Mesaj de iulicutz » 19 Iun 2005, 20:25

x-zone este fix la limita
mai bune rapala
mai ieftine si tot bune salmo si cozma
mai rele si mai ieftine decat astea....arunci banii in fantana

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 19 Iun 2005, 20:36

Da,vad ca toata lumea e de aceeasi parere.Dupa parerea mea cele mai accesibile,calitate-pret sunt salmo si hasznosi.Speram ca din toate vbl astea din plastic turnate sunt care bat si cat de cat bine.Eu mi-am luat un biban de la Prince si mi l-am facut breloc,e meserias. :lol: :twisted:
http://www.easteam.ro
Pestii nu citesc carti!

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Mesaj de costi » 19 Iun 2005, 20:47

Dintre cele ieftine surpriza am avut-o cu Hasznosi. La 80 si ceva de mii ma asteptam sa mearga prin apa ca o elice, insa bat super si clumea stau destul de bine si in curent. Oricum baracuda sau mai stiu eu ce nu am avut curaj sa incerc, am luat o data teazpa cu ceva ieftinitura no name si care a ajuns la gunoi dupa prima iesire. Prefer sa dau ceva bani in plus si sa iau un vobler care bate ok.
Parerea mea e ca oricum, voblerele de pana la 200 de mii pot fi considerate ieftine. Insa mai ieftin de atat cred ca ramane varianta plasticelor sau a lingurilor. Pana la urma pentru fiecare specie de rapitor in parte exista o alternativa.
Ex. Stiuca=oscilanta, salau=twister, clean=rotativa & etc.

Avatar utilizator
DjBeju
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 138
Membru din: 09 Ian 2005, 11:07
Localitate: Arad

Mesaj de DjBeju » 19 Iun 2005, 22:12

Cele mai ieftine voblere sunt cele pe care le poti confectiona chiar tu. Trebuie putina rabdare la inceput dar apoi s-ar putea sa ai surprize la care nici nu te-ai fi gandit vreo data.
Eu imi fac singur voblerele, dar nu am prea multa experienta, dar sunt forumisti(Andrei si S.Tudose) care te-ar putea indruma. Daca vrei te ajut si eu cu ce pot, dar cred ca s-a scris destul pe acest forum despre subiectul in spetza.
Fir intins! :D
C&R, please!

Avatar utilizator
blackmind
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 06 Sep 2004, 14:30
Localitate: pitesti

Mesaj de blackmind » 18 Iul 2005, 12:25

cred ca placerea e maxima cand prinzi cu un vobler facut de tine dar... nu toti avem indemanarea sa le confectionam...
sEe yOu aGaIn wHeN I dIe

Scrie răspuns