VOBLERE DETERIORATE

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

VOBLERE DETERIORATE

Mesaj de Adelin » 16 Noi 2004, 17:08

Sigur nu sunt singurul care a rupt barbeta unui vobler.Intrebarea mea e ce faceti cu cele accidentate.Cineva spunea ca se poate prinde foarte bine si fara barbeta, recuperand mai repede in pelicula.Intrebarea mea e daca ati prins ceva vreodata, chiar si accidental in acest fel, nu de alta dar nu prea am incredere.Cand sti in schimb ca cineva a prins, dai cu mai multa incredere si asta inseamna mult pt reusita unei partide.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 16 Noi 2004, 17:13

ii pui barbeta la loc si-o lipeste fain frumos cu un epoxy, merge si superglue la nevoie.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 16 Noi 2004, 17:48

Acum multi ani, pescuiam inca cu Rapala original sinking, am mers pe vobler si i s-a rupt barbeta. Cum nu aveam altul la mine am dat totusi cu el lasind-ul sa se duca pina la fund si dupa aia agitind-ul ca pe un jig. Si pac, am prins o stiuca. Deci merge. Imediat ce am cumparat altul n-am mai dat cu el. Acum cind sparg barbeta la voblere le scot cirligele si utilizez voblerele cind ma antrenez la lansari de precizie iarna in gradina cu lanseta bait casting. Asa au si vecinii spectacol... :mrgreen:

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 16 Noi 2004, 17:56

Tudor, esti tare! :D

Adelin, cred ca faza mergea al Tudor fiindca era sinking!

Acu, nu stiu al tau, daca e floating s-ar putea sa nu se scufunde cum trebe! De lipit barbeta, se pune problema in cazul in care ea (barbeta) mai exista in trusa, si nu pe fundul garlii!

Altfel, cred ca poti face una din policarbonat, sau poti lesta linia cu niste elice, care sa-l duca la fund!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 16 Noi 2004, 17:58

Daca voblerul este floating devine stick bait si poti incerca sa faci un "walking the dog".

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 16 Noi 2004, 18:02

daca-i tai de tot barbeta, respectiv il polisezi! Problema e cand se rupe asimetric!

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 16 Noi 2004, 19:38

Da e floating.Nu cred ca o sa ma pun sa lipesc barbete din motive de indemanare, dar sunt curios de"walking the dog", in ce consta secretul retetei si in ce conditii se cere. :roll:

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 16 Noi 2004, 19:43

nu ai cum sa faci un wtd sau un jerk dintr-un floating, alea au greutatea distribuita intr-un anume fel. poate doar daca e un model plat. voblerele "normale", minnow style, se invartesc in apa daca nu au barbeta.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 16 Noi 2004, 20:34

@Adelin :

Daca voblerul nu se invirte cind il aduci la suprafata fara barbeta incearca "walking the dog". Cel mai bine ar fi sa-ti arate cineva altfel uitate la adresa asta : http://www.carnavenir.com/articles/lesstickbaits.htm

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 18 Noi 2004, 10:20

Adelin,

Din cate-mi amintesc aradeanul tau Stefan Tudose mi-a spus ca sa pot da jos barbetele rupte dar nu-mi mai amintesc exact cum anume. De curand i-am dat lui Stefan un Cozma la care mi-a picat barbeta (a mea nu s-a rupt, pur si simplu s-a dezlipit) i-am facut eu una dintr-o cutie de margarina si am lipit-o cu ceva super-glue mai procopsit dar cand l-am incercat batea ca dracu' ( drept e ca unde nu ma pricep nu ma mai bag )
Asa ca i l-am dat lui sa-mi dea barbeta pusa de mine jos (si aici a zis ca nu-i nici o problema, eu ma speriasem ca nu se mai poate) si sa-mi faca el alta, is curios cum iese (sunt convins ca mult mai bine decat a mea)

Scrie răspuns