voblere Dady

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

voblere Dady

Mesaj de Adi_ » 25 Oct 2004, 08:01

@Dady
Intrebarea mea este: nu se pot pune triple putin mai mari si mai groase? S-a intamplat de mai multe ori ca buza pestelui sa fie taiata de triplele folosite in prezent, ele fiind foarte subtiri.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 25 Oct 2004, 08:43

In general, daca la un vobler ii schimbi greutatea ancorelor risti sa-l dezechilibrezi. Incearca. s-ar putea s-o nimeresti bine. Daca nu, mai poti corecta cu fir de plumb prins pe axul ancorelor.

Mie imi plac teribil ancorele de la Dady. Daca nu mai ai nevoie de el ti le cumpar.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 25 Oct 2004, 08:48

Dar nu ai patit ce ziceam eu, sa se taie buza pestelui? Cu alte ancore nu mi s-a intamplat...
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 25 Oct 2004, 09:05

mi s-a intamplat. Dar m-am invatat sa nu trag de peste cu toata viteza si atunci rup mai putine buze.
Comparand cu alte ancore: poate ca intep cu 20-30% mai multi si scap 5% taind buza (daca s-a agatat superficial), asa ca pe ansamblu mi se pare pozitiv.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 25 Oct 2004, 09:17

Eu recunosc faptul ca nu am pescuit cu aceste voblere decat o singura data la avat, si am patit chestia asta. Am prieteni care le folosesc mai frecvent si au mai patit-o si ei. Din aceasta cauza am dedus ca e ceva care se intampla destul de frecvent. Plus ca am observat ca marimea ancorelor este cam aceeasi(destul de mici), indiferent de marimea voblerului.

In comparatie cu cozma, evolueaza mai bine in apa? Nu apar surprize de reglare?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 25 Oct 2004, 09:34

N-am experienta f mare cu ele fiindca nu se gasesc in magazine. Am in plan sa-mi mai iau cateva iarna asta.

Modelele pe care le-am incercat au fost naucitoare la biban. Nu cred ca poate fi altul mai eficient. Tocmai faptul ca ancorele-s mici imi place. Desi sunt mici sunt tari. Am prins peste 300 bibani cu acelasi vobler, am agatat in timpul asta crengi, pietre, etc, si nu s-au desdoit macar o data.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 25 Oct 2004, 11:46

adi,

poti pune orice ancore daca respecti proportiile, nu se dezechilibreaza asa usor. eu nu le-as schimba pe alea din dotare. cred ca sunt carlige mustad cositorite. poate ca arata ele mai putin comercial, dar inteapa mai bine decat multe si nu se indoaie asa usor. mai bine dai cu frana slabita, oricum pestele se inteapa cand ataca. eu mi-am pus pe cateva dady-uri triple vmc si tot aveam rateuri. nu cred ca sunt de vina ancorele in sine cat faptul ca sunt mici.

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 25 Oct 2004, 12:33

Nu schimba ancorele de la voblerele Dady! Ancorele acelea inteapa extraordinar, chiar daca nu au un aspect comercial nemaipomenit.

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 25 Oct 2004, 13:16

va simt tare multumiti de ele.
cum ajund din Bucuresti in posesia citorva bucati?
pot fi trimise prin posta?
si ce pret au?
nu se mentioneaza pretul, nici macar pe site...

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 25 Oct 2004, 13:28

piticu scrie: pot fi trimise prin posta?
si ce pret au?
nu se mentioneaza pretul, nici macar pe site...
Si eu as fi interesat... Nu cred ca ar trebui sa fie un asa mare secret pretul .
Astept cu interesa raspunsurile

Scrie răspuns