Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

Mesaj de SF » 03 Aug 2014, 13:55

cristian.ene scrie:Am patit frecvent acest lucru pentru ca prefer sa mufez lanseta incat sa nu se slabesca in timp de pescuiesc.

Acum am o lanseta de fly St.Croix Imperial 2pc, care asteapta sa fie pescuita ca sa o demufez. Lanseurile repetate au ca efect usurarea demufarii.

Daca incerci sa torsionezi blankul risti sa il avariezi, mai bine mergi la pescuit cateva ore si apoi incerci. Corewct este sa tragi longitudinal cu putin spin.
Poti sa o pescuiesti in casa in cateva minute , prinzi sub mufa in functie de cum o simti , mai sus sau mai jos , si scuturi bine cateva minute ,cu grija sa nu dai cu ea de pereti , normal asta se intampla pe mal cand esti de mers acasa , asa se slabeste si treaba rezolvata .

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

Mesaj de tudor » 03 Aug 2014, 18:23

Cu doua bucati de camera de bicicleta sau de orice, infasurate pe fiecare tronson, si merge fara eforturi. :mrgreen:

Calin C
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 298
Membru din: 20 Sep 2012, 13:39
Localitate: Bucuresti / Baia Mare

Re: Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

Mesaj de Calin C » 24 Mai 2018, 19:47

Am pățit și eu în week end să îmi rămână lanseta înțepenită la mufarea șpigot. Am încercat cu gheață în două zile dar nimic. Cineva m- a sfătuit să aplic o cîrpă udă ținută în congelator pe care să o aplic pe jumătatea dinspre talon a îmbinării iar o altă cârpă umezită în apa caldă pe jumătatea dinspre vârf, pe principiul contractare/ dilatare.
Nu a fost cazul să recurg la această variantă deoarece am reușit să o desfac altcumva.
Am ținut de băț aproape de zona mufării și am scuturat-o bine de tot de câteva ori iar vibrațiile propagate au făcut să cedeze blocajul.
Oricum, neplăcută stare pînă am rezolvat-o.

schumi
veteran
veteran
Mesaje: 1151
Membru din: 20 Iul 2009, 12:07
Localitate: Brasov

Re: Va rog un sfat pentru demufarea lansetei.

Mesaj de schumi » 23 Sep 2018, 21:13

Sunt in magazinele mari, la raionul gradina, niste manusi textile care au palmele acoperite de un strat de cauciuc. Luati o pereche sa o aveti in geanta, si cu asta ati scapat de problema blocării tronsoanele. Verificat. Garantat 100%.

Scrie răspuns