Upgrade Legend Elite LES86HF2 - jigging de pe mal?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Upgrade Legend Elite LES86HF2 - jigging de pe mal?

Mesaj de johnnybravo » 18 Dec 2019, 20:39

rectific ce am zis mai sus, ala MH e mai conic ca cel H, in rest, asa e, ramane sa-l pescuiesc si sa trag concluziile daca voi fi fericit ca am reusit un upgrade sau o sa ma linistesc, eventual caut un LE MH generatie veche :)

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 591
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Upgrade Legend Elite LES86HF2 - jigging de pe mal?

Mesaj de shogunu65 » 20 Dec 2019, 10:48

adrian99 scrie:
17 Dec 2019, 09:14
jhny,ciudat este altceva:cum poti incadra un bat la H cu limita maxima 30gr.... :roll:
cel mai probabil producatorul l-a incadrat H, pentru ca in general produce lansete pana in 10-15g.... deci una de 30g este incadrata lejer in H :headbash:

lasand gluma la o parte, vad ca pe site la Tict, lanseta e data maxim 2 PE ceea ce inseamna putin mai mult decat cele 12-25lb date de St croix pentru LES86HF. Oricum legendul MH nu lucreaza chiar corect cu bile peste 44g, cel putin eu nu am avut curaj sa ma infig in el cu bile mai mari (nu era lanseta mea).
Cat despre upgrade la St. Croix.... aici cred ca e chestie de gusturi. Ce e facut in Japonia lucreaza diferit, daca te uiti la modul de inelare de la unele Yamaga mai lungi de 2.6metri, poti stramba din nas si spune ca sunt prea putine inele. Cu toate astea nu am vazut poze cu lansete pocnite din cauza la inelarea proasta.
La gramaje peste 20 si pescuit de pe mal pe apa curgatoare, nu cred ca mai conteaza senzitivitatea. Conteaza mai mult sa arunci departe (daca este necesar), sa poti intepa cand esti pe capat de lanseu (aici ajuta orice este peste 2.4-2.5m) si sa ai destul de multa forta in lanseta incat sa poti scoate vreun "trenulet" din curent.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Upgrade Legend Elite LES86HF2 - jigging de pe mal?

Mesaj de johnnybravo » 20 Dec 2019, 18:48

luam in calcul varianta de LE MH pt ca H am deja, asta in ipoteza ca nu gasesc ceva mai bun de st.croix si acel ceva voiam sa lucreze ok cu jig de 9g.

Scrie răspuns