Upgrade Daiwa

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de George1985 » 12 Ian 2018, 12:36

O intreare:
Se pot schimba sistemele de franare(discurile) de la seria real four la tamburii de la seriile ieftine?
Ma gandesc intre un tambur de Certate si unul de Exceler.
Ar fi o chestie utila.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 12 Ian 2018, 16:00

Nu cred ca ar fi un avantaj, fiindca s-ar reduce suprafata de franare, intrucat discurule de real four au orificiul central mai mare, deci suprafata mai mica si poate ca nici nu ar sta foarte bine centrate din acelasi motiv. Parerea mea...

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 14 Ian 2018, 09:46

Ca o completare la postarea anterioara, dupa parerea mea, as mai spune ca nu este recomandabil sa inlocuim discurile de franare originale (pasla sau alt material) decat cu altele noi, de acelasi tip, destinate aceluiasi tip de mulineta, astfel incat dupa inlocuire sa se pastreze aceeasi capacitate de franare pe care a prevazut-o constructorul. Frana mulinetei nu are doar rol in drill, ci ea este in acelasi timp si o protectie a unor componente ale mulinetei.

Un sistem de franare modificat si strans pana aproape de blocarea tamburului pe ax, nu mai ofera nici o protectie si e ca si cum nu am avea frana pe mulineta respectiva. Apare totodata si tentatia de a pune un fir mai gros/rezistent... ceea ce iarasi nu este benefic. Daca se urmareste capturarea unor pesti mari, atunci toata mulineta in ansamblul ei trebuie sa fie mare si rezistenta, nu doar frana si firul.

In ceea ce ma priveste, am avut ocazia sa imi schimb (gratuit) in tamburii mulinetelor mele discurile originale cu discuri carbontex, dar din considerentele aratate mai sus, nu am facut-o. Nici in mulinetele mele nici in ale altora. Prefer ca presiunea necesara pusa de knobul de reglare al franei asupra pachetului de elemente de franare din tambur, sa se faca pe cat mai multe spire de filet, nu pe cat mai putine. Oricum, in general, capacitatea de franare, asa cum este gandita de constructori, mi se pare excedentara si nu am folosit-o niciodata la maxim.

Desigur, aceasta este o abordare personala a acestui subiect si multi nu vor fi de acord cu cele de mai sus. Nu putini au ales sa-si schimbe discurile originale cu altele cu capacitate mai mare de franare, insa eu nu il consider un upgrade ci un risc pentru integritatea mulinetei (in cazul in care se foloseste rezerva aditionala de franare). Se pare ca exista o oarecare relatie si intre aparitia ,,rontaitului" de angrenaj si modificarile/setarile dispozitivului de franare, dar asta e o alta discutie... pentru alt topic...

Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de George1985 » 14 Ian 2018, 11:04

Ideea era ca am o mulineta de 3000 pe ax subtire si as fi modificat tambur pt ax gros doar prin schimbul de discuri.
Pt a se potrivii pe seria real four, deoarece nu mi-e la indemana un tambur de rezerva la 200$...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 14 Ian 2018, 14:40

@ George1985

Informatiile sunt putine si am inteles foarte vag ceea ce intentionati sa faceti.

Va recomand sa incercati prima data sa introduceti pe axul mulinetei tamburul pe care doriti sa-l adaptati, fara a avea montate in el discurile de frana (pachetul de discuri metalice si din pasla). Puteti observa cu aceasta incercare daca tamburul se fixeaza bine pe suportul de pe ax. Daca e totul ok, atunci trebuie verificata si compatibilitatea knobului franei mulinetei cu tamburul respectiv, verificata caraitoarea franei si daca toate sunt ok, atunci puteti trece la modificarea discurilor. Sunt sanse destul de mici ca sa fie simplu.

Am studiat intamplator si eu daca ar fi posibila montarea unui tambur de Exceler (fiindca am 4 tamburi de 2500) modificat pe o mulineta Daiwa - Real Four de 2500. Da, se poate, cu bataie de cap, timp si multa, multa munca fiindca sunt o multime de repere ce trebuie modificate si altele confectionate si nu se merita efortul! Asa ca a ramas doar un studiu, pe care nu l-am pus in practica. Am preferat sa adaptez tamburi de la mulinetele Attack SA pentru a se potrivi pe Daiwa - Real Four. Topicul ,,Tamburi surogat Daiwa Real Four" din sectiunea ,,Echipamente si accesorii"

Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de George1985 » 15 Ian 2018, 09:59

tdum scrie:@ George1985

Informatiile sunt putine si am inteles foarte vag ceea ce intentionati sa faceti.

Am studiat intamplator si eu daca ar fi posibila montarea unui tambur de Exceler (fiindca am 4 tamburi de 2500) modificat pe o mulineta Daiwa - Real Four de 2500. Da, se poate, cu bataie de cap, timp si multa, multa munca fiindca sunt o multime de repere ce trebuie modificate si altele confectionate si nu se merita efortul!
Rew.
Exact despre asta intrebam si eu. Asa ceva ma gandeam sa incerc. Sa adaptez tamburul de la mulineta ieftina(pt ca nu mai are viata lunga) din dotare pt mulineta scumpa.

Cu stima!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 18 Ian 2018, 10:15

Unele mulinete vin cu upgrade de la producator. Dar, sunt proiectate sa functioneze cu discuri de carbontex. Daiwa Prorex de exemplu:Imagine

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 26 Ian 2018, 10:35

Pescuitul cu naluci reactive poate deveni mai placut printr-un mic upgrade al mulinetei. Fiindca am toate mulinetele pe care le folosesc de la Daiwa, obisnuiesc sa schimb tamburii si manivelele (la nevoie) de la una la alta. Probabil ca se poate aplica metoda si la alte firme.

Cand trec de exemplu de la pescuitul la gume la pescuitul la vobler, pot sa inlocuiesc manivela originala de 45mm de pe mulineta Daiwa I.Q. 2000 cu o manivela de 50mm si astfel, cei 5mm diferenta confera o recuperare mai agreabila. Mulineta respectiva devine de fapt un 2000R, ea avand in aceasta situatie nu doar angrenaje de marimea 2500 (din fabrica) ci si manivela caracteristica pt. 2500 (la rap. 4,8:1), acestea, pe un rotor si un tambur de 2000. Acest upgrade simplu este binevenit si nu prezinta riscuri pentru integritatea mulinetei atata timp cat nu au fost inlocuite discurile de franare originale din tambur cu altele. Consider schimbarea manivelei dupa nevoi, o operatiune la fel de normala ca si inlocuirea tamburului atunci cand situatia o cere. In ceea ce ma priveste, chiar am achizitionat manivele suplimentare, ca sa am mai multe optiuni.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 12 Feb 2018, 13:18

Aceasta postare are doar valoare de ,,fapt divers"

Se confirma din nou observatia pe care am facut-o mai demult conform careia mulinetele ieftine ofera oportunitati pentru anumite imbunatatiri (upgrade) si care oportunitati lipsesc la mulinetele scumpe. In fotografia de mai jos avem deschisa o mulineta Daiwa Sweepfire E2500C, o mulineta de nici 100 de lei care asemenea Procasterului A, are un singur suport antitorsiune, (patina in stanga) dar care poate fi upgradata prin instalarea unei bare antitorsiune peste acel brat (din dreapta) pe directia indicatorului.
Imagine

Trebuie executat doar un orificiu in brat si doua-trei orificii in carcasa si introdusa o bara ca mulineta sa isi sporeasca rezistenta si performantele. Ceva asemanator cu ceea ce am aratat deja in postarile anterioare. Calitatea generala a acestei mulinete insa nu motiveaza suficient aceasta operatiune de upgrade, dar, exista conditiile tehnice necesare si suficiente. Puteau s-o faca din fabrica si poate costa doar 50 de bani in plus... pentru acel ax...

De retinut este faptul ca la mulinetele scumpe nu exista conditiile tehnice (asemanatoare) necesare pentru instalarea unui al doilea sprijin antitorsiune si e un mare minus ca nu l-au gandit din proiectul de baza. Astfel, din cauza acestui minus, am vazut probleme aparute in timp la Morethan Branzino, Infinity Q, Bradia si altele. Apar zgomote si jocuri/troncaneli inainte de a aparea rontaitul care desemneaza uzarea danturii. Si asta nu e un lucru normal. Dupa mine, la o mulineta gandita bine si executata din materiale de calitate si cu precizie mare de prelucrare, primul defect care ar trebui sa se faca simtit, este uzarea danturii, (marait/rontait) dupa ani indelungati de serviciu, NU uzarea axului tamburului, a bucselor floating shaftului, sau a articulatiilor de pickup, etc...

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 24 Feb 2018, 13:24

De data aceasta, nu ofer, ci cer informatii:

De curand am cumparat o mulineta Theory SP 4000A. Este de tip Real Four, iar tamburul e intershimbabil cu cel de pe Bradia de 4000. Atat pe Theory cat si pe Bradia, am insa pe ax, sub tamburi, niste bucse din plastic.

As dori sa va intreb, daca stiti cumva o sursa de procurare a unor rulmenti cu cotele de 12mm ext. X 8mm int. X 3mm profunzime, in vederea unui upgrade, prin inlocuirea bucselor de sub tamburi, cu rulmenti, la ambele mulinete.

Va multumesc anticipat.

Rew.

Scrie răspuns