Upgrade Daiwa

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de George1985 » 12 Sep 2017, 19:45

Are corp metalic?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 12 Sep 2017, 20:04

Da stimate coleg. Este din aluminiu. E o mulineta de tip ,,R". Ati avut-o si dv. din cate imi amintesc. Bradia 2500R. Corpul si angrenajele sunt asemanatoare cu Certatele. O mulineta care dupa multi ani de serviciu si mii de lansari si recuperari, (nu doar in serviciul meu, fiindca am luat-o second hand) nu a dobandit nici un pic de rontait sau marait. Ruleaza cel mai fin dintre cele patru ,,real four" pe care le am (si am si cumparate de noi). Daca ar fi avut doua sprijine antitorsiune si ar fi fost echipata cu rotor de Daiwa TD Sol, ar fi fost nr1. Chiar si asa cum este nu renunt la ea niciodata. Sambata pe duminica intra iar in serviciu cu voblere la somn/salau.

Rew.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de George1985 » 12 Sep 2017, 22:26

Asta inseamna sa iti placa un lucru si sa fi multumit de el.
Nu il mai vinzi!
Domnul Tdum imi imaginam ca e bradia, pe a mea nu am fost nevoit sa o desfac.
Aveam o problema deranjanta la bradia. Dupa ce ii curatam/gresam galetul avea tendinta sa se desfileteze surubul care tine subansamblul.
Am rezolvat cu o solutie "antivibratii".
La branzino nu s-a intamplat niciodata sa se desfileteze cu toate ca nu am folosit nimic.
Ati intampinat aceeasi situatie cu bradia?
O recomandare pt galet, incercati sa-i montati un sistem asemantor celui de la branzino :!:

Cu stima!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 13 Sep 2017, 08:53

George1985 scrie:Aveam o problema deranjanta la bradia. Dupa ce ii curatam/gresam galetul avea tendinta sa se desfileteze surubul care tine subansamblul.
Am rezolvat cu o solutie "antivibratii".
La branzino nu s-a intamplat niciodata sa se desfileteze cu toate ca nu am folosit nimic.
Ati intampinat aceeasi situatie cu bradia?
Nu, nu am avut probleme de genul acesta, nici cu Bradia nici cu celelalte. Pun intotdeauna vopsea pe filetele metrice (metal pe metal) Legat de galet, Bradia a primit rulment in galet, si sub tambur si in knobul manivelei. A mai avut nevoie de bucsarea articulatiei bratului de pickup dupa metoda pe care am descris-o in alt topic si i-am pus si amortizoare la inchiderea pickupului. Acum are si un rotor drag foarte eficient. Ma bucur ca rezista foarte bine dantura angrenajelor si nu se simte nici cea mai vaga urma de uzura pe pinioane. Alt upgrade nu mai am in vedere, decat poate daca fac rost de un rotor de TD Sol de 2500, ca s-o fac full metal ca un Certate sau Infinity Q

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 13 Sep 2017, 17:00

Ziua buna stimati colegi. Sunt unele mulinete bunicele de la Daiwa dar care au unele neajunsuri. O astfel de mulineta este Daiwa Procaster X, destul de rezistenta, cu 11 rulmenti si doi tamburi. O mulineta ieftina, dar care mie mi-a placut. Marele sau neajuns este arcul pickupului. Impartasesc cu dv. rezolvarea pe care am gasit-o prin implementarea unui arc de viata lunga la pickup in locul celui cu doua spire, care se tot rupe. M-am cam intrebuintat, dar daca am reusit eu, cred ca pot si altii (poate mai tineri, mai ageri si mai indemanatici) si postarea este de folos, macar sub aspect sugestiv.

Am eliminat vechiul arc, care se vede pe masa si am construit din tabla un suport cu un orificiu (OVAL atentie, altfel sistemul nu functioneaza) prin care culiseaza tija (din otel cuprat) ce sustine noul arc de compresiune si care tija, la celalalt capat este indoita la 90 de grade si este conectata cu bratul pickupului. In poza de mai jos, pickupul este in pozitia inchis, cu noul arc operativ.
Imagine

In poza urmatoare se vede cum actioneaza sistemul in cazul pickupului deschis (in vederea lansarii). Functioneaza foarte bine, inclusiv inchiderea automata prin rotirea manivelei.
Imagine

Iata si o vedere de sus, poate e mai explicita. Suportul de tabla are doua sprijine. In partea de sus are cositorit un stift care se imbuca in orificiul vechiului arc, iar in partea de jos are un sprijin care urmareste profilul aripii de rotor.
Imagine

Tija, usor curbata, am prevazut-o cu o zona ingrosata (o bobita de cositor) pe post de opritor pentru arc iar la conectarea cu bratul pickupului am introdus o bucsa (debitata din teava unui inel de varf de la un bat) in care sa pivoteze capatul axului, fara a uza plasticul bratului.
Imagine

I-am instalat azi acestei mulinete si rotor drag si amortizoare la inchiderea pickupului. Am trecut apoi la interiorul mulinetei cu o intentie precisa. In poza de mai jos se vede si in aceasta mulineta, o treaba lasata neterminata de constructor. Al doilea sprijin antitorsiune nu este operativ.
Imagine

Iata in fotografia de mai jos, am ilustrat ceea ce trebuia sa gandeasca constructorul in faza de proiectare si apoi sa monteze in faza de asamblare, pentru a obtine probabil prima mulineta din lume cu sistem antitorsiune cu doua sprijine operative si FRECARI, APROAPE 0!, bazat pe rostogolirea celor doi rulmenti pe cele doua cai de rulare. Deci mai trebuia montat un rulment si neaparat inchis cu o placa, pe post de cale de rulare pt. rulment, asa cum se vede, pentru a deveni operativ si al doilea sprijin antitorsiune. Acest sistem antitorsiune il vad superior celui bazat pe 2 axe antitorsiune, fiindca dispar frecarile, acestea fiind eliminate de rulmenti.
Imagine

Acest sistem antitorsiune cu 2 rulmenti, este cel despre care am tot pomenit, pe care il vad cel mai avansat, cu reale avantaje si pe care sper ca producatorii il vor ingloba intr-o zi, in mulinetele viitoare. Ar fi atat de usor pentru ei sa faca asta! Eu unul, azi am fost foarte aproape de a-l implementa in aceasta mulineta. M-a impiedicat o ,,garda" de 0,5mm inexistenta dar necesara, fata de dantura pinionului care se invarte pe deasupra. Asa ca aceasta incercare a mea, deocamdata trece in standby, iar ultima fotografie nu are valoare reala ci doar ilustrativa pentru o idee. Oricum, aceasta mulineta mi-a oferit mai multe sanse de a incerca ceva, fata de Bradia prezentata anterior.

Numai bine! Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 17 Oct 2017, 14:15

M-am gandit pe care topic sa postez informatia care urmeaza, daca sa o postez la reparatii sau in alta parte si cred ca aici este cel mai nimerit, fiindca nu era nimic stricat. La Daiwele mai ieftine (si nu numai la mulinetele Daiwa) lipseste capacelul care inchide knobul manivelei si permite impuritatilor sa patrunda in acel orificiu si sa duca la uzarea axului knobului. Asa ca adaugand ceva ce nu era montat din fabrica, o trec la rubrica ,,Upgrade Daiwa" Este vorba in cazul de fata de o Daiwa Crossfire 2000A, la care m-am chinuit destul de mult sa scot nisipul din Knob. De aceea, mi-am spus ca n-ar strica sa va semnalez necesitatea inchiderii acelui orificiu cu un dop (indiferent de marca mulinetei). Eu l-am facut din cauciuc, dar se poate confectiona din burete, cauciuc spongios, piele, etc
Imagine
Inainte de introducerea dopului in orificiu, se executa desigur si ungerea cu vaselina. Simplu, dar foarte util.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 24 Oct 2017, 13:55

Am o intrebare legata de mulineta Daiwa Infinity Q 3000. In prezentarea oficiala, apare ca avand 5 rulmenti. Azi am deschis pentru prima data acest tip de mulineta pentru intretinere, ocazie cu care am numarat si rulmentii. 9 bucati cu bile si unul cu role. Mulineta este structurata exact ca si cea mica, Infinity Q 2000, sau Certatele 3000 din aceeasi generatie. Oare este gresita prezentarea, sau unul din proprietarii anteriori celui actual a facut upgrade? Stie cineva? Aceasta e mulineta:
Imagine

Cu aceasta ocazie am masurat si uzurile axului tamburului, datorate echiparii cu un singur suport antitorsiune. Axul a ajuns in zona uzata, la 4,965mm asa cum se vede pe micrometru:
Imagine

De la cota initiala, prezenta inca in zona care este cuprinsa intre cele doua suspensii ale floating shaftului si nu a fost supusa uzurii. Se vede pe micrometru 4,975mm:
Imagine

In poza de mai jos, inca o perspectiva asupra uzurilor axului, la care se mai adauga si uzurile celor doua bucse, de unde rezulta un joc al axului tamburului destul de mare. Doar pe aceasta fata a axului uzurile sunt evidente. Pe partea de dedesubt sunt minime, dificil de evidentiat in fotografii. Se vede si unicul suport antitorsiune (pe rulment). Aici este de asteptat (asa cum am mai spus) un upgrade real (al doilea sprijin antitorsiune) din partea producatorului:
Imagine

Si tot din partea producatorului, este de asteptat (tot ca un upgrade) o precizie mai mare de executie, ca sa nu mai fie necesare saibe de calare intre urechile capacului si carter. Aceasta abordare neprofesionista am intalnit-o si la alte mulinete Daiwa de varf (Q 2000, Certate, etc) Saibele acelea sunt introduse ca sa completeze un spatiu rezultat din faptul ca cele doua urechi de fixare ale capacului nu sunt in acelasi plan cu planul de separatie. Atentie, montarea si strangerea capacului chiar si o singura data fara acele saibe, duce la deformarea urechilor si o inchidere imperfecta a carterului. Ulterior, chiar daca se remonteaza saibele, capacul ramane deformat si inchiderea imperfecta. Acestea sunt saibele si mulineta pregatita de a fi inchisa dupa sesiunea de intretinere:
Imagine

Sper ca un cineva sa stie raspunsul la intrebarea mea de la inceput, ca sa-mi clarific dilema. Multumesc.

Rew.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de zvic » 09 Dec 2017, 09:54


Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 09 Dec 2017, 16:30

Multumesc domnule Zvic pt. informatie. Asa este, mulineta este alcatuita exact ca si cea de 2000, lucru pe care l-am constatat fizic cand le-am deschis pe ambele cu ocazia unor operatiuni de intretinere, cand am numarat si rulmentii. E clar, mulineta I.Q.3000 nu fusese upgradata de utilizatori. Avea 9+1 rulmenti din fabrica.

Iata una din prezentarile oficiale care m-a facut sa pun acea intrebare legata de numarul de rulmenti:
http://www.totalfishing.ro/mulineta-dai ... -5374.html

Dupa cum se vede, este prezentata ca avand cinci rulmenti, ceea ce nu corespunde cu realitatea. Am mai discutat intre timp cu cineva si spunea ca in strainatate era prezentata corect, cu 10 rulmenti. Se ridica insa un alt semn de intrebare:
De ce a fost mai ieftina mulineta I.Q. 3000 fata de I.Q. 2000, daca sunt construite la fel? In cea mica e material mai putin. De ce a fost mai scumpa?

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Upgrade Daiwa

Mesaj de tdum » 03 Ian 2018, 10:14

Daca inlocuirea bucselor cu rulmenti trece drept un upgrade general acceptat, atunci si inlocuirea unor ansamble mai mari poate fi considerat tot ca un upgrade. De exemplu:
Daca cineva are doua mulinete Daiwa de aceeasi dimensiune din serii apartinand aceleiasi generatii, TD Sol si Bradia, atunci prin inversarea rotoarelor (complet, cu tot cu pickup) intre ele, rezulta:
Din Td Sol, echipat cu rotorul de la Bradia, rezulta o mulineta similara cu Caldia X.
Din Bradia echipata cu rotorul de la Td Sol, rezulta o mulineta similara cu Certatele, sau cu Infinity Q, aici fiind de fapt si upgrade-ul.

Rew.

Scrie răspuns