Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
dalezian
senior
senior
Mesaje: 319
Membru din: 30 Iun 2011, 19:39
Localitate: Bucuresti/Constanta

Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de dalezian » 26 Mar 2014, 12:15

Salutare tuturor!

Am doua bete Avid:
1. Avid AVS66MF2 (2.01m, 2 buc, fast, 5.25-17 g)+ Daiwa Team Daiwa Advantage 2000 + Sufix Performance de 15 Lb. Se echilibreaza foarte bine. Dupa o zi de delta nu am simtit niciun fel de durere in mana si nici oboseala.
2. Avid AVS86HF2 (2.62m, 2 buc, fast, 14-56 g) + Daiwa SS1300 + PP 10 Lb. E destul de greu, iar dupa cateva ore te cam lasa simturile + dureri im mana, in special de la lansari.

Am pus asa firele pentru ca Sufixul mi s-a parut mai subtire.

Le-am pescuit pe balta cu adancimea de max 3.5 m (cu Avidul mic nu am ajuns decat pe la max 2.5 m, lansat de pe mal) si in delta pe Sf Gheorghe.

Impresii si nemultumiri AVS66MF2:
1. pe balta
1.1 Arunca binisor jiguri de 3.5 g, dar parca simt nevoia de mai multa distanta. La 5g e suficient, dar jigul e prea greu pentru adancimea apei
1.2 Senzitivitatea e suficient de buna, dar mi s-a intamplat sa ma trezesc cu strapazanul agatat fara sa pricep ce si cand. In dril e placut.

2. in delta pe Sf Gheorghe
2.1 am pescuit cu el pe langa maluri (din barca) cu apa maxim 4-5 m si curent mediu-mic cu jiguri de 10,5, max 14. Arhi-suficient in lanseuri.
2.2 Senzitivitatea e bunicica, si atat. In 2 zile de delta pe Sf Gheorghe la sf lui oct 2013 nu am prins nimic cu batul asta(nu a fost o perioada buna :D )

Impresii si nemultumiri AVS86HF2:
1. pe balta
1.1 Jigurile de 5g (mai putin de 5g nu prea le simt in lansare, asa ca nu am insistat cu ele) le arunca mai mult decat Avidul mic. Pilkerele de 17g, ca din tun. Vibratii imediat dupa lanseu....cat cuprinde. E un arac flescait in comparatie cu Avidul mic.
1.2 Senzitivitate...numai daca se sinucide salaul, altfel....e cam varza, mai ales cu jiguri mici. Cu pilkerele de 17g e mult mai bine, dar tot nu simt fineturile si accidental ma trezesc cu salaul agatat.
1.3 In dril, cu salai de max 1 kg (nu am prins mai mari cu el) e troliere curata, fara pic de placere. Singura placere, cand si-a aratat valoarea, a fost cand am agatat accidental de coada un novac cam de 7 kg. Atunci am simtit ce inseamna un bat puternic si rapid.

2. in delta pe Sf Gheorghe
2.1 Nu am avut probleme in a lansa exact cat am vrut jiguri de 10, 14, 17, 21, 28 g. Intr-un singur loc am fost obligat sa las Avidul mic si sa folosesc batul asta. Era o intersectie Sf Gheorghe cu un canal mai mic unde apa avea peste 15 m, iar curentul era destul de puternic. Am fost nevoit sa dau cu jiguri 20-30g.
2.2 senzitivitatea cu jiguri pana in 20 g e foarte slaba. Singurul salau prins anul trecut in delta in 2 zile (aprox 1.5 kg) a fost prins accidental cu batul asta si cu jig de 10.5g. Nu am simtit absolut nimic. M-am trezit cu el agatat. Cu jiguri peste 20 incepi sa simti mult mai bine.

Cam astea sunt impresiile si nemultumirile mele despre aceste doua bete.

Acum, ce vreau sa obtin prin acest upgrade:
1. Vreau sa schimb ambele bete (si mulineta Daiwa SS1300) cu altele doua care sa se completeze, iar cel de putere mai mica trebuie sa fie obligatoriu de spinning (il voi cupla cu Advantage-ul de 2000). Batul de putere mare poate sa fie si de casting (chiar daca nu am incercat niciodata, dar pentru toate exista un inceput si daca altii pot, trebuie sa pot si eu :)).
2. Betele trebuie sa exceleze in plaja de greutati (3.5 - 35 g). Atat in lansare cat si in senzitivitate. Folosesc numai jiguri, sau tehnici asemanatoare, fara reactive.
3. Dupa cum am descris mai sus, cred ca mana mea e mai de lemn. Asa ca vreau sa fie cat mai rapide in intepare si cat mai senzitive. Mai mult de atat, oricat de mult am incercat, nu pot sa intep ca "din fundul gradinii". La inteparea, varful lansetei il deplasez aprox 50-60 cm. Intep scurt.

Optiunile la care m-am gandit:
1. pentru batul mic (ML, M)
1.1 St Croix LES63MXF - factory made
1.2 St Croix LES68MXF - factory made
1.3 St Croix 5S63MXF - custom
1.4 St Croix 5S68MXF - custom
1.5 Phenix UMBX-S700M - custom

2. pentru batul mare (MH, H)
2.1 Phenix UMBX-700H - custom
2.2 Phenix UMBX-700XH - custom
2.3 St Croix LEC70HF - factory made
2.4 St Croix 5C70MHF - custom

Ce parere aveti? Care dintre aceste blankuri/lansete se potrivesc mai bine pentru nevoile si stilul meu de pescuit?
Daca aveti si alte optiuni, sunt binevenite. Ca si buget, as vrea sa ma incadrez pana in 2500 lei pentru ambele lansete, dar nu vreau sa platesc numele daca nu are un plus de performanta in comparatie cu un bat mai ieftin.

Toate cele bune :bere: ,
Dan

slow
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 04 Aug 2007, 01:47
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de slow » 26 Mar 2014, 14:42

Salut,

Dintre lansetele amintite de tine am avut Avidul de 8'6" dar in varianta MH. Intr-adevar din cauza lungimii imi obosea incheietura dupa o zi de pescuit.

In ceea ce priveste optiunile pe care le ai in vedere, din cate stiu blankurile SCV Ex-Fast sunt niste mici "rangi", sunt potrivite pentru jiguri, dar nu neaparat cele mai placute in pescuit.

Daca tot ai alocat o suma atat de mare pentru achizitionarea acestor 2 lansete, cred ca te poti orienta foarte usor catre lansete custom sau lansete de serie premium.
Din moment ce te-ai orientat catre Phenix, cele mai usoare si senzitive din gama sunt K2, dar trebuie sa fii destul de atent cu ele, fiind considerate mai fragile. Alte blankuri laudate de catre toti utilizatorii sunt cele de la NFC HM, pot iesi lansete foarte reusite. O alta optiune pot fi si blankuri de la Batson, in speta RX8+. Folosesc o lanseta construita pe blank Batson, din gama RX7 ce-i drept, dar nu am fost niciodata dezamagit.
In momentul de fata lanseta pe care o folosesc pentru jigurile usoare (3.5- 9g) este construita pe un blank CTS HM cu scrim de grafit, dar din pacate nu stiu daca ai de unde sa-ti mai cumperi un asemenea blank. Ar fi fost de asemenea o optiune foarte buna.

Ca varianta de serie iti recomand sa te uiti la Kistler Z-bone (construite cu blankuri NFC HM), NRX de la Gloomis sau japoneze: Evergreen, Daiko, Megabass sau MajorCraft.

Ca si sfat, iti recomand sa faci prima data doar una dintre lansete custom, astfel vei stii exact ce iti doresti de la a doua :)

De asemenea, daca a doua lanseta este de serie cred ca iti va fi usor sa o si vinzi mai repede in cazul in care hotarasti ca nu este potrivita pentru tine. Sunt destule variante premium foarte bune si la rubrica vanzari de pe forum, astfel nu vei pierde nici foarte mult la revanzare. Am vazut in rubrica de anunturi de curand si un Daiko la un pret mai mult decat decent pentru o lanseta cu blank peste SCV. Daca nu te grabesti, sigur vei gasi lanseta potrivita la pretul potrivit.

Sper ca ti-au fost de ajutor informatiile pe care ti le-am oferit, sunt sigur ca vor fi si alti colegi de forum care iti vor impartasi opinii.

Fir intins si alegeri intelepte! :respekt:

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de cristian.ene » 26 Mar 2014, 15:37

Dalezian ,

St.Croix Avid 6`6``ft Medium este o lanseta prea puternica pentru lacuri nu foarte adanci dar ok pentru pescuit la Dunare cu jiguri 1/4 - 3/4 oz cu fire subtiri.Nu are cum sa se incarce placut cu jiguri de 3.5 si 5g.

Pentru pescuit pe lac recomand un blank Fast 6`6``ft - 7ft cu putere maxim 1/2 oz care poate sa fie de la St.Croix(Batson RX8+), Phenix, NFC sau alt brand grafit IM este suficient.

Pentru pescuit cu jiguri mai grele pe Dunare un blank 1 piece cu lungime intre 7`3``ft si 7`6``ft . cu actiune fast are beneficiul unei actiuni mai rapide si unui varf mai fin in ce transmite comparabil cu Avidul de 8`6``ft Heavy. Blankuri bune pentru aplicatia asta au St.Croix, Phenix si NFC si tot blank din grafit IM iti recomand.

dalezian
senior
senior
Mesaje: 319
Membru din: 30 Iun 2011, 19:39
Localitate: Bucuresti/Constanta

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de dalezian » 26 Mar 2014, 15:43

Slow, multumesc pentru opinie.
M-am orientat catre extra fast si SCV avand in vedere mana mea de "lemn" si faptul ca intep scurt. Daca aceasta varianta este prea "ranga", m-as putea orienta catre un grafit mai moale, gen SCIV sau UMBX, dar tot extra fast. Sau e mai bine grafit HM si doar fast, nu extra fast?
In ceea ce priveste K2, am cochetat cu ideea, dar fragilitatea si pretul m-au determinat sa abandonez.
Evergreen, Megabass....depasesc bugetul.
In privinta revanzarii, nu ma mai gandesc de mult timp. Mereu am pierdut la revanzare, iar hobby-ul asta nu face decat sa manace bani, dar ma relaxeaza si imi place la nebunie :). Asa ca daca e mai bine custom, atunci custom sa fie. Important e sa-mi placa rezultatul. Asa nici nu mai vand sculele :)).
Despre Batson am auzit lucruri bune, dar nu am cautat detalii. La fel si despre G Loomis, in special modelele mai vechi.

Oricum, scopul upgrade-ului este sa obtin mai multa senzitivitate fara a-mi obosi mana si fara a pierde pestii intepati. Senzitivitatea este esentiala pentru a reusi sa intep :D .

:respekt:

Dan

dalezian
senior
senior
Mesaje: 319
Membru din: 30 Iun 2011, 19:39
Localitate: Bucuresti/Constanta

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de dalezian » 26 Mar 2014, 15:51

Salut, Cristi

Asa ma gandeam si eu cu Avidul, ca e prea mult pentru jiguri de 3,5g. Tocmai daia urmatoarea lanseta o sa fie 1/8-1/2.

Imi poti da exemple concrete de blancuri care sa acopere plaja 3,5-35 g?

Dan

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de cristian.ene » 26 Mar 2014, 16:27

Ca sa ai o senzitivitate mai buna decat la orice lanseta de serie montajul cu inele Fuji KR(Micro) aduce si avantajul unei lansete care se incarca mai bine, este mai usoara si mai echilibrata.

Pentru pescuit pe lac o lanseta care acopera toate greutatile de la 3.5 la 9g ,actiunea Fast progresiva si suficient de rapida pentru adancimi mari si pentru pescuit pe lacuri cu adancime mica unde ai nevoie de permisivitate pe varf. Este produs de St.Croix pentru Batson este un blank similar SCIV cu conicitati diferite de blankurile St.Croix

RX8+S822.5 SB 6’10″ 1 6-12lbs 1/8-1/2oz 0.450 4.5 X-Fast M 1.76oz Plastics $152.15

Varianta de buget si buna Recon2 7`2``ft 6-12 lb. 1/8 -1/2 oz.
PHX-S723M-B 7'2" 6 - 12 1 Fast 1/18-1/2 0.496 12.6 4.0 1.6 2.00 57 $79

Daca este suficient 3.5 -7g cele mai senzitive si orintate catre jigging variante de blank de la St.Croix SCIV sau SCV de putere ML cu lungimi intre 6`6``ft si 7`ft. sunt bune si modelele din 2 bucati in special SCIV 7`ft ML -2pc. este foarte versatil.




Pentru Dunare cu jiguri intre 14 si 45g

cel mai rapid si puternic din cele 3 blankuri recomandate

SCV 7`ft Heavy / 5C70HF-G 3/8 -1 1/2 oz tip 6.0/ 2.4mm but 0.555 blank wt 2.5 oz price 215$



actiunea reala este fast foarte bun pentru pret, puterea de lansare ete mai mare 40-45g

UMBX-700H-B 7' 10-20 1 Extra Fast 3/8 - 1 1/4 0.535 13.6 5.5 2.2 2.40 68 $139



NFC este ceva mai progresiv decat SCV si UMBX ,este bun si pentru pescuit cu cicade si pilkere

Mag Bass MB 739-1 (IM) 7' 3" 1 14-30 Mag Heavy Fast 3/8-2 $175.00

dalezian
senior
senior
Mesaje: 319
Membru din: 30 Iun 2011, 19:39
Localitate: Bucuresti/Constanta

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de dalezian » 26 Mar 2014, 16:37

Multumesc, Cristi!

:respekt:

Dan

slow
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 04 Aug 2007, 01:47
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de slow » 26 Mar 2014, 17:19

Ai MP, Dan.
Spor la decizii! :mrgreen:

cata_asp
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 25 Feb 2009, 15:11

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de cata_asp » 26 Mar 2014, 20:00

Eu consider ca pescuitul de pe mal cu lansete scurte, pana la 6'6" inclusiv nu e tocmai placut, nu lansezi cat ti-ai dori iar controlul asupra nalucii este destul de redus. Pana in plaja de 12-14 grame poti folosi cu incredere un 7' ML sau M de la StCroix, SCV-urile eu le gasesc f. reusite, cu varf fin, blank-uri usoare si rezistente, ce-ti permit sa le abuzezi fara prea mari griji.
Si eu am folosit un 8'6" pana la 2 oz, Avid, si am fost dezamagit. De altfel nu e un bat de jig, cel putin asa cred eu, iar de vibratia suparatoare din lanseu si faptul ca era destul de ciudat in drill cu pesti mai imbracati, credeam ca doar mie mi se parea, dar iata ca nu e asa.
Asa ca mi-am facut un bat de jiguri grele pe un blank 7' de cast, pana la 1 oz, tot un SCV de la StCroix, de care sunt de-a dreptul incantat. Il pescuiesc cu jiguri de la 14 la 56 de grame fara probleme, are un varf fin si sensibil, si ce e f. important, are suficient backbone sa stapanesti fara griji somotei si chiar chinezi nabadaiosi. De salau nu mai vb. Gasesc in schimb varianta pana la 1 1/2 oz cam nepotrivit, din cauza varfului cam gros si a faptului ca oricum sunt mai puternice decat ceea ce e inscris in specificatii.
Spor la alegeri!

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Upgrade Avid to Phenix UMBX or to Legend Elite?

Mesaj de cristian.ene » 26 Mar 2014, 20:48

Varainta noua de blank SCV gloss green / blue flip 5C70MHF-B are o greutate de doar 2 oz. varianta de aceeasi putere Forest Green are 2.4 oz si eu zi ca un varf de 5.5 / 2.2mm este suficient de puternic pentru jiguri de maxim 40g.

O alta varianta de blank buna pentru Dunare este Phenix M1 7`8``ft. Heavy ,are tot ce trebuie ca actiune rapida si putere, este un blank usor si suficeient de senzitiv .pentru jigging Ca actiune imi place mai mult decat NFC ,UMBX .

MX78H-B 7'8" 10-25 1 Extra Fast 1/2-2 0.530 13.5 5 2.0 2.6 73 $109

Varful este de 5.0/ 2.0mm dar duce jiguri de 35-40g se poate customiza prin taiere 1.5-2.0cm pentru a creste un pic puterea in pescuit

si lungimea blankului se poate customiza prin taiere din butt la lungimi intre 7`4`` - 7`6``ft dupa nevoi.

blankul SCV 7`ft. H 1 1/2 oz. pare gros pe varf dar este sufient de elastic si permisiv pentru puterea lui.

Scrie răspuns