up.grade lanseta clean

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

trabic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 06 Aug 2010, 22:26
Localitate: neamt
Contact:

up.grade lanseta clean

Mesaj de trabic » 27 Noi 2011, 18:46

Ma bate gandul la un up.grade al batului de clean pentru la anul si, neavand unde sa testez mai multe lansete, incerc sa va provoc... :
Batul as dori sa aiba urmatoarele caracteristici
- sa fie actiune de varf, dar nu fast
- sa aiba lungimea 2.1 - 2.7
- sa arunce naluci de la 3 la 10g
- sa nu fie greu
- sa tina un hornet de 4 in suvoi si sa scoata un peste la 2 litri, fara a se indoi din mandrina, dar sa pot da si pe lac cu un cd de 7
- sa simt cum vibreaza tiny
- si daca pot lansa si dupa un pastrav, pe o apa relativ mica, cu aglia de 1, atunci e chiar batul perfect
- iar daca nu ar depasi, sa zicem, vreo 300 lei, atunci as cinsti din toata inima cu o pastrama de oaie si o cana de vin descoperitorul :D

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 27 Noi 2011, 18:59

jaxon perseus,are virf blectorat,eu am fost foarte multumit de el,pina i-am rupt virful intr-un accident rutier,adica in portiera

trabic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 06 Aug 2010, 22:26
Localitate: neamt
Contact:

Mesaj de trabic » 27 Noi 2011, 19:02

P.S.
- sa arunce naluci 3-10g bine, indiferent de ce putere de aruncare e inscriptionata
- pescuiesc de pe mal

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 27 Noi 2011, 19:17

Cred ca la ce vrei tu ar merge asta:
http://www.totalfishing.ro/lanseta-corm ... -9385.html
sau asta:
http://www.totalfishing.ro/lanseta-atta ... 11106.html
despre care se spune ca ar fi aceeasi cu asta:
http://www.totalfishing.ro/lanseta-corm ... -9072.html

Attack-ul de 2.1m l-am avut si pescuit la clean, este un bat conic, destul de moale pe varf dar puternic pe cotor, progresiv, arunca destul de bine cam in intervalul 3-12 grame (6-28 e exagerat), face fata si daca intra un clean sau avat mai imbracat si merge si la o bibaneala la jig, e un bat de clean ok pentru rauri mai mari.

Asemanator dar ceva mai finut ar fi ULF-ul - cu asta nu am dat decat o data dar pare suficient de puternic pentru ce vrei tu. Un bat asemanator ulf-ului dar cu look mai clasic este asta (nu e un 10-20 real):
http://www.totalfishing.ro/lanseta-daiw ... 10488.html

Radu_T
veteran
veteran
Mesaje: 755
Membru din: 30 Oct 2008, 10:26
Localitate: Alba-Iulia

Mesaj de Radu_T » 27 Noi 2011, 19:50

Eu zic sa nu te grabesti...iarna e la usa...oameni in lipsa de ocupatie isi schimba arsenalu ...o sa apara daca nu sunt deja oferte foarte bune de lansete "second"...eu personal am vandut de ceva vreme un avid de 2.13 , act. 3.5-10.5 parca ...cu 350ron ...Sa traiesti.

trabic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 06 Aug 2010, 22:26
Localitate: neamt
Contact:

Mesaj de trabic » 27 Noi 2011, 20:58

Asa e, Radule, doar ca nu stiu ce lanseta are caracteristicile cautate.
Cu ajutorul vostru sper ca la primavara voi prinde clean cu un bat pe masura... asteptarilor! :lol:

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Mesaj de kleniacul » 27 Noi 2011, 21:40

trabic scrie:P.S.
- sa arunce naluci 3-10g bine, indiferent de ce putere de aruncare e inscriptionata
- pescuiesc de pe mal
Arunca bine nalucile,are 2,40 m,e usor si ieftinut,cauta-l prin vreun magazin sa vezi cum te impaci cu el,eu il foloseam cu capete de 3g si silicoane,pt salau la finete,si acum imi pare rau dupa el,desi acum dau cu un Legend Elite ml.

Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Re: up.grade lanseta clean

Mesaj de adrignat » 27 Noi 2011, 21:57

trabic scrie:Ma bate gandul la un up.grade al batului de clean pentru la anul si, neavand unde sa testez mai multe lansete, incerc sa va provoc... :
Batul as dori sa aiba urmatoarele caracteristici
- sa fie actiune de varf, dar nu fast
- sa aiba lungimea 2.1 - 2.7
- sa arunce naluci de la 3 la 10g
- sa nu fie greu
- sa tina un hornet de 4 in suvoi si sa scoata un peste la 2 litri, fara a se indoi din mandrina, dar sa pot da si pe lac cu un cd de 7
- sa simt cum vibreaza tiny
- si daca pot lansa si dupa un pastrav, pe o apa relativ mica, cu aglia de 1, atunci e chiar batul perfect
- iar daca nu ar depasi, sa zicem, vreo 300 lei, atunci as cinsti din toata inima cu o pastrama de oaie si o cana de vin descoperitorul :D
mergi cu incredere pe un cormoran ULF :wink:

trabic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 06 Aug 2010, 22:26
Localitate: neamt
Contact:

Mesaj de trabic » 27 Noi 2011, 21:58

O lanseta rigida pe varf nu tine voblerele in suvoi, le arunca afara
Lanseta pe care o caut as vrea sa aiba primul sfert din varf mai moale, un timp de reactie o idee intarziat

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 27 Noi 2011, 22:09

Acus depinde ce inseamna la tine moale...pt mine moale inseamna de ex. tr4 sau capture black spin, bete pe care le am de clean/bibi/strap/avat bete care-s moi pt mine tari pt altii. Daca preferi un L, ia-ti ceva pana in 12-15g, ca sa duca si hornetul in curent puternic da sa fie si suficient de moale sa arunce ceva de 3g la 20m.
Urasc atarnatorii!

Scrie răspuns