up.grade lanseta clean

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

trabic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 06 Aug 2010, 22:26
Localitate: neamt
Contact:

Mesaj de trabic » 08 Dec 2011, 18:32

pe lac... din aceasta cauza incerc sa gasesc o lanseta cat mai versatila

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

lanseta

Mesaj de leowb » 08 Dec 2011, 18:44

Salut ,incearca lanseta care ti am zis eu daca ai cum sa o vezi .Sau vezi la Ilie cu ce da ca na sunteti acolo la Bicaz si nu e baiat rau .Inteleg ca vrei sa pescuiesti pe lac deci XML are 2,40 inca un atu si chiar e o lanseta versatila,fir intins.Am uitat sa ti spun e lanseta cu cele mai lungi lanseuri sa spuna baietii care o stiu.

trabic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 06 Aug 2010, 22:26
Localitate: neamt
Contact:

Mesaj de trabic » 08 Dec 2011, 18:47

leo, multam pentru sfaturile din primavara.
la prima aruncare la tunel, cu TR, aproape un kil de pastrav... o frumusete :D

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

lanseta

Mesaj de leowb » 08 Dec 2011, 19:42

Atunci ce sa mai zic ,cauta lanseta si ai sa te convingi.Fir intins

trabic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 06 Aug 2010, 22:26
Localitate: neamt
Contact:

Mesaj de trabic » 08 Dec 2011, 22:05

caut o lanseta pentru mai mult decat lac
Batul as dori sa aiba urmatoarele caracteristici
- sa fie actiune de varf, dar nu fast
- sa aiba lungimea 2.1 - 2.7
- sa arunce naluci de la 3 la 10g
- sa tina un hornet de 4 in suvoi si sa scoata un peste la 2 litri, fara a se indoi din mandrina, dar sa pot da si pe lac cu un cd de 7
- sa simt cum vibreaza tiny
- si daca pot lansa si dupa un pastrav, pe o apa relativ mica, cu aglia de 1, atunci e chiar batul perfect

ilie dadea cu ulx, iar acum cu shimano diaflash, nu cred ca stau prea bine amandoua pe curentul de la Poiana

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

lanseta

Mesaj de leowb » 08 Dec 2011, 22:13

Daca vin la Tarcau ti o arat si ai sa vezi ca este peste tot ce ai vazut si auzit.Diaflasul nu ti tine hornetul in curent,xml nu e o lanseta scumpa o avea cineva aici pe forum la 270 de lei.Si la scos pesti ,tragi da ea fara probleme.

trabic
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 177
Membru din: 06 Aug 2010, 22:26
Localitate: neamt
Contact:

Mesaj de trabic » 08 Dec 2011, 22:16

ai dreptate din nou.
cand vii poate avem ocazia sa ne si vedem, nu doar auzi :D

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16173
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

up grade lanseta clean

Mesaj de adrian99 » 09 Dec 2011, 08:58

andrei riga eu ma refeream pa pescuitul cleanului pe rau(in speta raul Buzau)portiunea Valea-Neagra urcand spre Sita Buzaului.aici curentul este puternic si fara o scula fast(dar destul de permisiva-n prima treime nu poti pescui).atacul cleanului pe aceasta zona este mult mai violent decat pe un rau fara curent,sau moderat,fara repezisuri cum este Neajlovul.

pe lacul Siriu este altceva.acolo poti pescui cu UL,L pana la 7gr fara probleme atat de pe mal cat si din barca.

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Re: up grade lanseta clean

Mesaj de ANDREI RIGA » 13 Dec 2011, 09:11

adrian99 scrie:andrei riga eu ma refeream pa pescuitul cleanului pe rau(in speta raul Buzau)portiunea Valea-Neagra urcand spre Sita Buzaului.aici curentul este puternic si fara o scula fast(dar destul de permisiva-n prima treime nu poti pescui).atacul cleanului pe aceasta zona este mult mai violent decat pe un rau fara curent,sau moderat,fara repezisuri cum este Neajlovul.

.
Pai tu descri exact lanseta pe care v-am aratat-o eu, crede-ma! Extrem de fast, dar blanda (chiar) in primul sfert (as spune eu). E construita ca un Hot Shot.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16173
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

upgrade lanseta clean

Mesaj de adrian99 » 13 Dec 2011, 09:42

repet:ce ai prezentat este o lanseta conceputa pentru drop-shot(hai sa zicem recomandata) :)
nu zic,poate fi pescuita cu voblere(datorita varfului blectorizat)dar n-o putem incadra in clasa hot-shot(fast,chiar fast-progresiv cu rezerva-n talon).

Carrotul pe care-l folosesc la clean pe raurile in care am curent rapid si bulboane este dat L+(2-8gr),un fast real pentru puterea de aruncare data de producator,dar care(repet)datorita curentului puternic devine moderata :wink:

in fine,o lanseta ca cea pe care o doreste initiatorul topicului este cam greu de gasit.

Scrie răspuns