twistere

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

danidan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 15
Membru din: 04 Feb 2008, 14:13
Localitate: Slatina

twistere

Mesaj de danidan » 20 Feb 2008, 12:46

Salut ! Am citit pe aici pe undeva despre fierberea twisterelor MT, va rog dati mai multe detalii, cat timp se fierb in ce...etc.multumesc!

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 20 Feb 2008, 13:32

mai bine lasa'le asa. salaul le prefera crude :lol:

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 20 Feb 2008, 14:33

am fiert eu... cateva zeci de secunde...1 minut, am tras si de ele sa se intinda un pic...
parca se misca mai cu talent dupa fierbere.
oricum in ultima vreme caut shaduri mai moi si mishcatoare...fara fierbere...iar ce nu misca bine...asta e..le las asa..pt ca sunt si dracii de silicon care nu misca cine stie ce si totusi prind.
cine a prins salau la shad fara coada stie ce spun; eu unul am prins mai multi salai la shad fara coada...deci fara vibratii, oricum salaul cu scanerul lui stie daca ai aruncat ceva in apa.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 20 Feb 2008, 16:20

Mai ovidiu :oops: :oops: :oops: prea le zici pe nume, mai opreste-te!!! :oops:
:lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 20 Feb 2008, 16:53

Adelin scrie:Mai ovidiu prea le zici pe nume, mai opreste-te!!!
m-a luat gura pe dinainte...scuze!
nu mai fac

trebuie fierte in cianura pe-o parte...si in otrava pe cealalta.

(Adelin e bine?) :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Pose
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 19 Noi 2006, 14:14

Mesaj de Pose » 21 Feb 2008, 00:00

nenea ovidiu nu cred ca ar trebui sa vierbi in cianura, nu fi rau cu pestii:)) , fierbele in tzuica, sau tinele vreo 3-4 luni in vin:D si apropo, leaga in jurul gatului la shad un butoias de rom, cine stie...prinde bine lucru asta:P
daca ma gasesti singur pe o insula pustie.....inseamna ca am plecat la pescuit

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 21 Feb 2008, 07:33

salut ovidiu .
m-ai spart ba cu alea fara coada .am prins stiuca ,am prins biban dar fierbea apa de peste .salau la shad amputat nu am luat . tu pescuiesti in viviere? o sa ne apucam de pescuit cu garnituri de robinet .
walleye

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 21 Feb 2008, 10:29

adrian frunza scrie:salut ovidiu .
m-ai spart ba cu alea fara coada .am prins stiuca ,am prins biban dar fierbea apa de peste .salau la shad amputat nu am luat . tu pescuiesti in viviere? o sa ne apucam de pescuit cu garnituri de robinet .
Este important sa dai cu ce trebuie, dar cu mult mai important este sa pescuiesti UNDE trebuie.

caz concret: pescuiam de pe mal pe o balta unde nu era voie cu barca, stiam de la copca , un loc cu vreo 5-6m adancime si ceva buturugi care erau dispuse pe un drum scufundat paralel cu malul cam la 55-60m de mal.
problema era distanta mare pana acolo, chiar si un jig de 12-14g nu ajungea acolo armat cu shad, asa ca ori puneam un grub mic de tot... adica dupa curbura carligului mai aveam cam 2cm de silicon pt o frecare cat mai mica in aer...

pe locul respectiv am prins numai daca ajungeam cu jigul acolo..pentru asta dadeam cu shad retezat, grub f mic... iar la un pariu cu prietenii si la jig gol.
parerea mea...este ca poote fi o naluca buna, fie un shad articulat...fie un slider, sau grub tibetan...dar daca mormolocul aterizeaza la 2m de "wright spot"...nu faci nicio branza (ca sa zic asa) ideal este ca mormolocul tau sa traverseze zona de conflict, idiferent de cum ar arata el.

buna ideea cu garnitura, o sa incerc! :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

toni f
veteran
veteran
Mesaje: 1272
Membru din: 08 Mar 2007, 14:13
Localitate: bucuresti

Mesaj de toni f » 21 Feb 2008, 16:30

ai si prins la jig gol ovidiu ?

sa stiu daca mai cumpar shaduri ....

no offence :D

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 21 Feb 2008, 16:34

toni f scrie:ai si prins la jig gol ovidiu ?

sa stiu daca mai cumpar shaduri ....

no offence :D
du-ma intr-un loc unde iti trage o data la 5 lansari si-ti arat salau la jig gol.

nu ma supar.

totusi nu te lasa de shoping! :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Scrie răspuns