Trilene SensiThin

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Trilene SensiThin

Mesaj de Stefan Tudose » 09 Iun 2004, 13:01

Salut,
mi-am luat o rtola de Trilene sensiThin de la Berkley.
Pe situl lor nu scrie nimic de asa ceva.
Stie cineva ceva? A folosit cineva?
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Avatar utilizator
gabor
senior
senior
Mesaje: 311
Membru din: 03 Mai 2004, 08:49

Mesaj de gabor » 09 Iun 2004, 13:30

uite aici un link:
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... ire/nav/2/

e un articol scris de andrei zabet in 2002. in mare este despre berkley sensation, dar e vorba, in comparatie, si de sensithin.

in timisoara am gasit sensation in balcescu si in lipovei, dar doar cate o rola de 0.18.

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 10 Iun 2004, 07:46

salut,
dupa ce am citit articolul si am mai dat vreo doua telefoane am fugit tare la magazin si l-am schimbat.
Mi-am luat mustad Ayaka Spincast, adica exact ce am avut inainte pe tambur. Macar il cunosc
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Avatar utilizator
Dani
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 06 Iun 2004, 07:41

Mesaj de Dani » 10 Iun 2004, 09:48

Firele made in the U.S.nu sint bune de nimic, raportat la grosime/greutate. Eu prefer CrapExpert din Romania iar a II-a optiune Platinum Royal sau Tectanul din Germany.Nu sint un expert la nylon deoarece 80% pescuiesc cu fir textil.( si acela este din Europa)
Cu bine Dani

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 10 Iun 2004, 10:51

dar la lansete ce preferinte ai?
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 12 Iun 2004, 09:09

:!: :?: :!: :?:
Firele made in the U.S.nu sint bune de nimic, raportat la grosime/greutate.
:!: :?: :!: :?:

Interesanta afirmatie Dani!
Adica pe o piata de 4 miliarde de dolari anual nu exista nici macar un producator american de fire de calitate?!
Sau vrei sa spui ca toti "nebunii" aia care folosesc Stren, Berkley, Excalibur, P-Line sau Ande sint hipnotizati in masa de reclamele foarte colorate din revistele de pescuit?
Noroc ca nu citeste vreun reprezentat al firmelor producatoare forumul asta, ca altfel te alegeai cu un proces de daune-interese! :lol:

Avatar utilizator
Dani
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 06 Iun 2004, 07:41

Mesaj de Dani » 15 Iun 2004, 09:36

* Stefane, lansetele de tip-ul G-loomis or St-Croix si nu doar acestea sint foarte bune dar si cam scumpe 84$ - 425$.Eu cind pescuiesc pentru crap folosesc DAM Black Panther telescopic iar pentru salau,stiuca.bass cele enumerate mai sus.depinde la ceea ce pescuiesc.
* Wavedancer probabil parerea mea ti se pare interesanta"Interesanta afirmatie Dani! dar asta este opinia mea.Am incercat (in magazin)toate tipurile de fir facu-te in US si inca odata trebuie sa ma repet nu sint bune de nimic,plus de asta pe piata Americana de ??? miliarde de $$ nu gasesti produse Europene.Cind am putin timp liber sint numai pe la magazine ce vind si articole de pescuit Cabelas,BassPro,Galyans,Gandermountain eu nu am vazut nimic facut in Europa exceptind niste spinnere(rotative) Panther facu-te in Italy.Asadar aici nu gasesti sa cumperi un DAM,Tortue.Deci majoritatea pescarilor folosesc firele Americane.De aprox. 15luni un rus venit in US a deschis un magazin +on-line www.psfishing.com cu produse Balzer (Germany) acolo este singurul loc unde pot gasi ceea ce-mi place in general vorbind.Inca odata spun ca asta este parerea mea ,dar asta NU inseamna ca este si una buna.
Lansete ---- U.S & Japan
Mulinete-------Japan
Fire------ Germany,Japan
Cirlige -----Japan

Cu bine tuturor Dani

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

interesanta discutie...

Mesaj de eugen » 15 Iun 2004, 12:02

Dani,

Intre betele de spin din US si cele Euro nu cred ca incape comparatie. Pur si simplu astea europene nu-mi par a fi ce trebuie, chiar deloc. Parerea mea e ca betele europene sunt si mai scumpe si mai proaste decat cele facute in State. E vorba strict de cele de spin. Din cate stiu la scule de crap englezii ar trebui sa fie cei mai tari, dar n-as vrea sa ma bag pentru ca nu dau deloc la pasnici.

Ce-am remarcat eu la betele europene este ca specificatiile tehnice nu sunt cinstite, am vazut bete Balzer de pilda de la 3 la 30 de g, nu cred ca e posibil asa ceva, respectivul bat nu se incarca bine nici cu 7g. Alte marci europene merg si mai departe cu barbarismul. Vezi bete pe care scrie ca-s UL dar sunt atat de grele, de moi si de lungi, incat chiar nu le vad pe un rau de munte.

Chestia asta nu se intampla niciodata la un produs american gen Loomis, Lami sau St croix, alea sunt pe bune. Simti realmente la pescuit ca ai dificultati sa lansezi cu 20g cand batul e pana in 17. Daca te uiti in toata panoplia de la Loomis nu prea cred ca vei gasi un bat de la 3 la 30g pentru ca fizic este imposibil sa faci asa ceva. Daca ar fi posibil, ma gandesc ca s-ar fi prins si americanii de tehnologie, pentru ca realmente e bine sa ai o plaja mai larga...

Un alt aspect care ma pune pe ganduri la betele europene este pretul.
Am fost saptamana trecuta intr-o tara din UE si aveau la un magazin doar doua brand-uri, Balzer si House of Hardy. Tree sa fii cel putin milionar in dolari ca sa-ti permiti sa te dotezi cu ce vand baietii acolo. Si totusi nu se compara un bat de fly Hardy cu un Sage, desi e mult mai scump primul. Finisajele sunt ok, dar calitatea inelelor si a blancului ma lasa rece.

Am vazut si un Balzer IM8 la aproape 200 Euro, poate sa-ti placa, dar la banii aia iti iei un Gl3 sau chiar un IMX care este cu mult mai bun ca si calitate a componentelor si finisaje deopotriva.

La fire cred ca japonezii sunt cei mai avansati, urmati indeaproape de americani. Nici aici nu prea inteleg de ce preferi tu marcile europene (mai mult, chiar romanesti precum crapexpert). Pai daca te uiti si doar dintr-o perspectiva istorica, in ultimii 50 de ani progresele s-au intamplat intotdeauna altundeva decat in Europa.

Mi se pare absolut firesc sa progreseze industria acolo unde sunt bani multi de investit. In Europa produsele de pescuit sunt considerate produse de lux, dar asta e doar imagine, cumva tarile au de castigat o gramada din taxe si alte suplimente de cost. Producatorii se chinuie sa impace capra si varza si e logic ca vor face rabat la calitate ca sa pastreze pretul accesibil. Cabelas are o multime de clienti din tarile UE, daca ar fi atat de bune sculele din magazinele europene, nu cred ca oamenii ar mai avea chef sa se complice cu comenzi pe internet.

Evident, daca tu esti convins de contrariul, e ok. Poate ai alte gusturi in materie de scule de pescuit. Iti respect opinia si mi se pare foarte interesanta, mai ales ca esti primul om care cunoaste ambele tabere si totusi inclina balanta catre produsele Europene.

De curiozitate, ce fir textil de provenienta europeana preferi, in detrimentul celor din US?

respect!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 15 Iun 2004, 12:14

1. Dani, parerea ta despre firele americane trebuie respectata. Asa cum spunea Eugen e o chestiune de "gust". Dar, daca tie firele nu ti se par buna, asta nu inseamna neaparat ca sint proaste. Cit despre fire europene pe piata americana? Pai pina si Cabela's vinde Tectan, daca stai sa cauti atent pe site-ul lor. N-as crede ca in magazine nu se gasesc fire europene.

2. Eugen, 100% de acord apropo de lansetele de spinning sau casting. Cele mai bune lansete de crap din lume la ora actuala sint cele facute "pe comanda". Marea majoritate au, paradoxal, blank-urile fabricate in USA si Japonia. Intradevar, englezii fabrica cele mai bune lansete de crap "de serie", dar producatorii care lucreaza pe comanda fabrica lansete de crap la preturi echivalente sau doar putin mai mari (cu 20-30 USD) si la o calitate superioara. Cel mai cunoscut dintre ei, iarasi paradox, este Kurt Grabmayer care este austriac.

Toate bune!

Avatar utilizator
Dani
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 06 Iun 2004, 07:41

Mesaj de Dani » 15 Iun 2004, 21:46

*Eugen, fir textil prefer siglotex Balzer cu acesta pescuiesc 90%.Balzer IM8 mi se pare foarte scump aici at www.psfishing.com gasesti Edition Royal IM 10 pentru 75$-100$.Probabil ai dreptate eu am pescuit vreo 10 ani in Romania numai cu scule EU,dar si atunci tin minte ca primeam din SUA fir si nu-l foloseam.Anul trecut in May am fost in Romania si mi-am adus 1/2 de valiza numai cu role de naylon unele foarte bune dar unele au fost mai putin bune ca de exemplu "Trambuco".Crap Expert ramine pentru mine favorit la pescuitul pentru crap.Probabil este o chestiune de mentalitate dar si hainele le prefer pe cele Eu cu toate ca sint mai scumpe sa nu vorbim de mincare care este NET superioara in EU.Eu am plecat din Ro cind aveam 20 ani si tin minte ca plecam cu prietenii pe Dunare cite o saptamina si eram norocosi daca prindeam 2-3 crapi sau somn aici in 10 ore de pescuit la crap poti prinde fara sa exagerez aprx 150-200kg.Dar crede-ma ca tare mult mi-as dori sa mai pot merge pe Dunare la fel ca atunci si sa nu prind nimic.Totul pare sa fie sentimental legat de Europa.
*Wavedancer momentan nu mai gasesti la Cabelas Tectan.Cu vvreo 4-5 ani in urma aveau si multe tipuri de mulinete DAM dar sau vindut foarte greu si de aceia nu au mai importat.In Ianuarie anul acesta am fost la un mare depozit cu desfacere a lui Cabelas in Praire Du Chain in Wisconsin si am cumparat lutimele role da fir Tectam ce le aveau ei acolo 1000 m la 16$.Crede-ma ca in magazine nu gasesti produse de pescuit EU.Ai perfecta dreptate daca mie mu-mi pace ceva asta NU inseamna ca nu sint bune ci este doar parerea mea.
Numai bine Dani

Scrie răspuns