TN prinde pesti sau pescari ?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
grecu
veteran
veteran
Mesaje: 1665
Membru din: 21 Iul 2005, 22:21
Localitate: tg mures

TN prinde pesti sau pescari ?

Mesaj de grecu » 06 Mar 2012, 16:00

care este parerea voastra ??? :respekt:
Nu termin o relatie cu o femeie pana nu o vizitez in trei locuri !

Avatar utilizator
bogdan82
veteran
veteran
Mesaje: 1445
Membru din: 14 Oct 2009, 15:17

Re: TN prinde pesti sau pescari ?

Mesaj de bogdan82 » 06 Mar 2012, 16:25

Prinde ... la salau e dardaitorul nr 1 pt mine(pe locul 4 overall in materie de voblere :P ) ... prinde si avat, nu de speriat insa, dar in anumite momente prinde mai bine decat altele...

Este echilibrat perfect - cred ca asta este secretul lui - bate f bine si la viteze extrem de mici , sta bine pe curent si cade f repede, ca e lestat pe bot - deci coboara si mult si coboara si repede ...

La avat, simt eu ca ar merge mult mai bine versiunea silent - nu am avut-o pana acum, o voi incerca anul asta

Pe ape involburate, crescute si tulburi merge mai bine versiunea Full Tungsten - am prins f bine avat pe modelul asta, pe ape de genul ... am luat si cateva moace cu el

Versiunea Single Knoker Iyoken Sound prinde avat binisor, dar eu nu am avut timp sa o testez prea mult ca l-am facut cadou :)

Salaul merge bine rau primavara/vara, noaptea, spre dimineata, jucat destul de violent din mulineta, un soi de „jiguit” dar cu mulinat continuu ... pe cadere il mulinez f incet vreo 2-3 ture, dupa aia bag 1-2 ture f rapide ... prinde cel mai bine pe langa structuri cu mal cazut, cotete cu cioate :) ... dar salaii nu-s prea mari - prinde multi strapi, si bucati de 1-2kg ... eu salau mare n-am prins pe TN ... dar cand merge marfa pe TN, prinzi mult ...

Am mai prins si la alta tehnica(cam riscanta) - bati pragul pe lung, taraind voblerul fix pe prag, ingropandu-l aproape in substrat - iti trebuie o lanseta mai lunga si o tii cu varful in sus pe la 70-80grade :) asa am prins si moace si salau(dar tot mic) ... cred ca imita vreun porcusor sau un rac care scormoneste substratul ... pe tehnica asta am prins cel mai bine mulinandu-l liniar incet spre repede :)

Eu ii exploatez la maxim principala lui calitate - bate f bine la viteze mici ...

Informatiile de mai sus sunt valabile la versiunea 60 si pe curgatoare ... am si 50, dar nu am apucat sa il testez prea mult ... anul asta vreau sa experimentez mai mult cu 70

Umbla vorba ca prinde si pe balta ciuca, in special la trolling ... si salau ... eu le-am pescuit numai pe curgatoare, baltile de pe-aici nu-s adanci si prea colmatate pt voblere de genul ...


bogdan_h
junior
junior
Mesaje: 39
Membru din: 21 Dec 2011, 11:50
Localitate: Iasi

Re: TN prinde pesti sau pescari ?

Mesaj de bogdan_h » 07 Mar 2012, 20:28

pe mine m-a prins :)

dragosioan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 10 Ian 2011, 22:43

Re: TN prinde pesti sau pescari ?

Mesaj de dragosioan » 11 Mar 2012, 05:02

eu am prins cu Tn-ul avati, chiar si cleni, e un vobler bun

S.G. DRILL
veteran
veteran
Mesaje: 685
Membru din: 07 Mar 2012, 20:14
Localitate: Tulcea

Re: TN prinde pesti sau pescari ?

Mesaj de S.G. DRILL » 11 Mar 2012, 16:17

pe mine nu m-a prins dar nici eu nu l-am prins :(
cel mai mult imi este frica sa nu creeze dependenta :headbash:

Avatar utilizator
MANU_82
veteran
veteran
Mesaje: 653
Membru din: 25 Iun 2008, 13:31

Re: TN prinde pesti sau pescari ?

Mesaj de MANU_82 » 13 Mar 2012, 16:37

S.G. DRILL scrie:cel mai mult imi este frica sa nu creeze dependenta :headbash:
mie cel mai mult mie frica sa nu-l pierd...
amdoua bucati,dar,sincer,nu dau cu ele numai in locuri pe care le unde cunosc bine

terrybill
veteran
veteran
Mesaje: 1558
Membru din: 03 Sep 2005, 15:56
Localitate: Bucuresti

Re: TN prinde pesti sau pescari ?

Mesaj de terrybill » 25 Oct 2013, 10:03

Cu TN-ul am prins asa:

TN 50- biban, salau, avat.-jiguit jos sau tras rapid
TN 60- Salau, stiuca, somn (accidental), avat (bine)- idem
TN 65- stiuca (f bine, pana l-am pierdut)- in curent mediu, jiguit la supratafat sau tras printre plante
TN 70- inca n-am.

C m bune culori sunt cele pe argintiu, alb sidef sau firetiger.

Ca sa elimin frica ca le pierd, le-am schimbat ancorele cu d-alea moi. Le dezdoi cu 10lb.

Nu-s rele deloc, si anul asta am si modelul custom de 4cm de la Vlad S., cu care am luat cate 2 bibani odata :D
Trebuie comparat originalul cu customurile!
Traieste-ti visele, nu-ti visa trairile! ;)

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Re: TN prinde pesti sau pescari ?

Mesaj de Nemernic » 29 Oct 2013, 13:14

Deci prinde sau nu prinde TN-ul jalai ?

[editat de jb]
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: TN prinde pesti sau pescari ?

Mesaj de Ghenadie » 29 Oct 2013, 13:52

Prinde bre, da nu atunci cand dai de sus, de pe mal :P

Scrie răspuns