Struna perfecta!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Struna perfecta!

Mesaj de shimano » 25 Mar 2011, 21:46

Probabil ne-am izbit cu totii, atunci cand ne jucam de-a spinning-ul la stiuca, cu problema dintilor ei, iar in acest caz esti nevoit sa folosesti strune de diferite modele/marimi, sau orice altceva ce rezista la maselele cumetrei. Volfram-ul nu-i bun ca stiuca mare ti-o taie, struna obisnuita, verde si groasa, nu-i buna ca e prea grea, si-ti transforma voblerul suspending in sinking, si in plus de asta se strica si actiunea lui (mai ales la voblere mai mici). Ar mai fi PIKE MONO...nu stiu ce poate, caci n-am ajuns inca sa testez, dar poate e o solutie, daca nu aveti voi ceva mai bun. Am crezut intr-o vreme ca poti scoate stiuca doar cu fir textil, si chiar mi-a mers faza vreo juma de an, pana am avut doua esecuri capitale, si m-am intors la strune.
Care-i solutia ideala in pike-spinning,in acest caz? Nu-mi plac compromisurile, dar e posibil sa nu avem alta alternativa in acest caz...trebe impacata si capra, si ....stiuca...si mai ales stiucarul!

Avatar utilizator
kuin tauti
veteran
veteran
Mesaje: 1851
Membru din: 22 Noi 2007, 21:12
Localitate: Renolandia

Mesaj de kuin tauti » 25 Mar 2011, 21:51

:lol:

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 25 Mar 2011, 21:52

Eu de 2 ani ma inteleg perfect cu niste strune de la jaxon!!! Am incercat c-am tot ce e pe piata, care sunt mai bunicele sunt o galagie de bani si nu cred ca merita, astea de la jaxon sunt ieftine si bune in jur de 3-4 lei plicul cu 3 bucati, eu le-am luat de la Totalfishing!!!

Avatar utilizator
sorin_sorin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 294
Membru din: 17 Noi 2010, 18:38
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de sorin_sorin » 25 Mar 2011, 21:55

strune de titanium . chiar daca sunt mai scumpe,sunt muuuuult mai bune decat orice strune .

Avatar utilizator
Chief
veteran
veteran
Mesaje: 2067
Membru din: 17 Apr 2007, 20:08
Localitate: Tg.Mures
Contact:

Mesaj de Chief » 25 Mar 2011, 22:07

Vez de treaba. Exemplarele capitale au sanse 95% sa scape si poate si sa moara cu naluca-n gat. Nu scapa marlele sub 1 kil daca au ghinion. Titan mono sau multifilar http://abrevis.ro/produse.php?Categorie ... rie=Strune
i am haunted by waters ...

www.chiefsfishing.ro
www.abrevis.ro

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8225
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 25 Mar 2011, 22:30

Titanul the best. Mai e si varianta "batraneasca", adica strune hand made din fir de inox. Asta daca vorbim de stiuca.

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Struna perfecta!

Mesaj de kleniacul » 25 Mar 2011, 22:46

shimano scrie:Probabil ne-am izbit cu totii, atunci cand ne jucam de-a spinning-ul la stiuca, cu problema dintilor ei, iar in acest caz esti nevoit sa folosesti strune de diferite modele/marimi, sau orice altceva ce rezista la maselele cumetrei. Volfram-ul nu-i bun ca stiuca mare ti-o taie, struna obisnuita, verde si groasa, nu-i buna ca e prea grea, si-ti transforma voblerul suspending in sinking, si in plus de asta se strica si actiunea lui (mai ales la voblere mai mici). Ar mai fi PIKE MONO...nu stiu ce poate, caci n-am ajuns inca sa testez, dar poate e o solutie, daca nu aveti voi ceva mai bun. Am crezut intr-o vreme ca poti scoate stiuca doar cu fir textil, si chiar mi-a mers faza vreo juma de an, pana am avut doua esecuri capitale, si m-am intors la strune.
Care-i solutia ideala in pike-spinning,in acest caz? Nu-mi plac compromisurile, dar e posibil sa nu avem alta alternativa in acest caz...trebe impacata si capra, si ....stiuca...si mai ales stiucarul!
Eu am folosit mult Pike Mono,dar nu cred ca este prea stralucita.Incearca sa o tai in dinti si vei vedea ca se taie destul de repede.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Struna perfecta!

Mesaj de rine » 25 Mar 2011, 22:49

kleniacul scrie:
Eu am folosit mult Pike Mono,dar nu cred ca este prea stralucita.Incearca sa o tai in dinti si vei vedea ca se taie destul de repede.
:lol: :lol: mai baietzi ! lasati-o dracu' de bautura :lol: :lol:

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Struna perfecta!

Mesaj de kleniacul » 25 Mar 2011, 23:03

rine scrie:
kleniacul scrie:
Eu am folosit mult Pike Mono,dar nu cred ca este prea stralucita.Incearca sa o tai in dinti si vei vedea ca se taie destul de repede.
:lol: :lol: mai baietzi ! lasati-o dracu' de bautura :lol: :lol:
Nu e vorba de bautura,demonstratia asta mi-a facut-o un amic din Slatina,si a retezat repede monofilamentul.Eu am avut o struna aproape retezata de o mirla de 3-400 g,dupa ce scosesem una de 1,5 kg fara probleme

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 25 Mar 2011, 23:15

http://xxx.ro/index.php?ch=deta ... =&idPesti=

pentru mine asta este struna perfecta.

Scrie răspuns