Strike Pro Wolf Tail Jr. in test!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Strike Pro Wolf Tail Jr. in test!

Mesaj de bradypus » 23 Oct 2014, 23:19

atita timp cit ai totusi cirlige se poate intimpla...

nici io nu am negat cu desavirsire ca nu ar ramine din cind in cind cite unu agatat chit ca le pui invers

argumente gen " am pescuit mai mult ca tine cu "
sau
uite articol scris " tot de ... " cu poze frumoase in care vorbiti despre ceva...

ma lasa rece ! :D

si io zic ca am zis mai mult decit trebuia...

ce am zis eu e de la sine de inteles !

fiecare are discernamint !

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Strike Pro Wolf Tail Jr. in test!

Mesaj de semlecangheorghe » 24 Oct 2014, 06:37

Este foarte clar ca unii nu concep pescuitul fata triple...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Strike Pro Wolf Tail Jr. in test!

Mesaj de bradypus » 24 Oct 2014, 07:16

bishti potaie ! :arrow:

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Strike Pro Wolf Tail Jr. in test!

Mesaj de bradypus » 24 Oct 2014, 07:18

pina acum sa vorbit despre pescuit..., mnah pareri si argumente mai mult sau mai putin obiective

si apoi vi tu cautind sa faci scandal

asta e inca un exemplu ca te bagi in discutii doar cu scopul asta !

faza e ca nici scandal ca lumea nu esti in stare sa faci :D

cautind cearta si scandal... incercind sa te iei de mine sau sa ma insulti... n-ai gasit si tu alta formulare ? decit aia ca io nu concep sa pescuiesc fara triple ? :D :D :D

Gigi tu ai cam pierdut simtul realitati... cum naiba poti zice asa ceva cind cu un post mai sus scrie destul de clar ca nu-i asa ?
Uite pt linistea ta sufleteasca ... , ca si asa ai timp liber mai mult decit iti prieste... , cauta vechi posturi de ale mele in care pomenesc nu numai de duble dar si de simple pe boblere si late naluci ( de pescuit la musca nu mai zic ... ca n-are rost :D )

mnah... auzi la el... : nu concep pescuitul fara triple ... :D

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Strike Pro Wolf Tail Jr. in test!

Mesaj de semlecangheorghe » 24 Oct 2014, 09:09

Eu nu m-am adresat tie, am vorbit la modul general..
Unde am scris eu ca tu, Dumitre, nu concepi sa pescuiesti fara triple??Eu am scris ''unii'' , daca interpretezi la modul belicos e fix problema ta..

IMO, prefer sa fie...''in sus'' :D ..da' daca tu vrei sa fie'' in jos '':lol: e treaba ta..In plus nu cred ca din postura de clona data afara pe usa si furisata pe geam ca si tine, esti in masura sa apreciezi cine si unde alege sa participe la o discutie.Pina una alta , nu poti ridica pretentii cuiva cu o identitate reala din postura ta de clona..

Imi cer scuze celorlalti useri pentru of topic..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Strike Pro Wolf Tail Jr. in test!

Mesaj de bradypus » 24 Oct 2014, 09:27

tu te crezi mare smecher...

tu crezi ca tine vrajeala sa te exprimi la modul general imediat dupa mesajele precedente in care doar EU si Razvan am vorbit despre cirlige si acu sa faci pe nevinovatul ... precum nuuu... ca tu nu te-ai referit FIX la mine ?

chiar esti batut in cap !

despre montajul cirligelor ... cum e mai bine e una... alta e cum le prefera... :D

probabil la cit copy past dai tu la wsb ai fi putut sa vezi macar in poze ca ei merg pe unu alb si unu negru :D

ieniuei... mishto argumetu... , :D uite poze de la noi din articol ( aia e ca si cum iti dai singur dreptate :D )
numa ca in pozele alea daca te uiti atent vezi ca ala de pe burta e in sus si ala din coada e in jos
probabil se consoleaza ca nu agata cu alea de pe burta ci doar cu ala din coada :D

dar noh... asai si cu logica offset :D :D :D :D

nush de ce dar faza asta imi aduce aminte de o discutie mai veche unde´i recomandam lui Sava sa monteze ancore si pe lateralul boblerului :D :D :D :D

Goldelian
senior
senior
Mesaje: 377
Membru din: 21 Feb 2012, 18:01

Re: Strike Pro Wolf Tail Jr. in test!

Mesaj de Goldelian » 24 Oct 2014, 15:03

Normal, cand alegi sa montezi ancora dubla pe ''burta'' voblerului, nu o faci decat pt a scade sansele de a agata voblerul sau de a cara vegetatie. De aceea , ancora se monteaza cu varfurile in sus.....asa cum am si vazut la un producator, care a ales sa monteze pe un model de vobler ancora dubla pe ''burta''.

Acum, ca altii monteaza ancora dubla cu varfurile in jos, nu este decat alegerea lor....desi eu mai repede as folosi triplele in acest caz.
:bere:

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Strike Pro Wolf Tail Jr. in test!

Mesaj de anem » 24 Oct 2014, 15:27

Carligele duble nu se folosesc doar pentru a evita agatarea nalucii prin vegetatie. Eu de exemplu le folosesc pe destul de multe voblere in coada … folosindu-le acolo, cu varfurile in sus, nu ranesc aiurea pestele. Aici vorbesc in mod special de pescuitul la avat, peste care in proportie de 90% (cel putin la mine) se agata de tripla de pe burta cealalata infigandu-se aiurea prin cap. cu un carlig dublu treaba e rezolvata si nu ranesc pestele aiurea.

De asemenea, carligele duble sau chiar carlige simple le mai folosesc si pe anumite voblere cu care dau la somn. Voblere de mici dimensiuni pe care sunt nevoit sa pun ceva suficient de teapan pentru a nu se indrepta. In cazul in care bag o tripla sanatoasa omor toata miscarea nalucii, asa ca bag un carlig dublu de dimensiuni mai generoase si am rezolvat problema.

De altfel, mai sunt cazuri in care avatii mananca bine de tot si eu sunt nevoit sa recuperez naluca incet (nu de putine ori nu e doar cazul avatului) … motiv pentru care inghit naluca complet. In cazul asta nu de putine dati foloseam doar un carlig dublu in burta reusind sa eliberez avatul fara nici o problema. Daca aveam doua triple riscam sa il rup tot in gura.
Ultima oară modificat 24 Oct 2014, 15:27 de către anem, modificat 1 dată în total.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Strike Pro Wolf Tail Jr. in test!

Mesaj de RYOBI » 24 Oct 2014, 15:27

Mda nici eu nu vad rostu sa schimbi triplele cu ancore duble si sa le pescuiesti cu vf in jos.
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Strike Pro Wolf Tail Jr. in test!

Mesaj de semlecangheorghe » 24 Oct 2014, 15:52

Am folosit pe lipless-uri scumpe carlige simple cu ochetul in acelasi plan cu tija, tocmai pe considerentul de a nu pierde naluca.Mi-am asumat riscul sa am rateuri .Spre surprinderea mea nu doar ca nu am avut rateuri dar si naluca a fost inhalata mai bine, chiar daca era vorba de lipless-uri grele..Chiar si pescuind la somn se intimpla de multe ori ca doua dintre bratele ancorei se proptesc in placa osoasa si nu strapunge niciunul dintre varfuri.La cea mai mica detensionare a firului pestele poate scapa.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns