Stella FJ sau Certate LT?

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
MihaiAF
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 222
Membru din: 02 Oct 2017, 09:00

Stella FJ sau Certate LT?

Mesaj de MihaiAF » 06 Apr 2020, 19:32

Și de ce..

Mulțumesc anticipat.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2685
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Stella FJ sau Certate LT?

Mesaj de johnnybravo » 06 Apr 2020, 23:15

Lumea fuge de magseal din cauza servisarii, pe langa aspectul asta, eu nu ma impac deloc cu rotorul de la Certate de dupa 2010 ca si design. Am Stella '14 (echivalent FI), am prins ceva discutie din care reiesea ca FJ nu e asa reusita, n-am argumentele, FI este ok. Deci, daca vrei o mulineta ce o poti servisa, mergi pe Stella.

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Stella FJ sau Certate LT?

Mesaj de Qnyx » 06 Apr 2020, 23:35

"lumea fuge de magseal din cauza servisarii" ........ de ce ai vrea sa "servisezi" asa ceva, cand asa ceva este construit sa functioneze ireprosabil ani de zile in conditii extreme ? Observ o oarecare obsesie cu desfacutul mulinetelor; oamenii nu inteleg ca in ziua de azi tehnologia a avansat atat de mult incat nu mai este nevoie de chestiile pe care le faceam o data. Am avut o perioada mare de timp diversi cunoscuti care imi aduceau mulinetele direct din magazin (fara sa fi pescuit macar o singura data cu ele) ca sa le desfac si sa le "ung corespunzator" - ca si cum aia din fabrica fusesera niste idioti - aici ma refer la mulinete Made in Japan.

Revenind ontopic - Certate LT este mult mai "smooth" decat Stella FJ dupa o anumita perioada de folosire. La precedentele modele era tocmai invers: Stelele functionau perfect si Daiwele rontzaiau - chestia asta s-a inoculat in mintea pescarului de azi care a ramas cu acele perspective depasite astazi.
Un alt considerent (in caz ca conteaza): pinioanele de la Stella Fi si Stella FJ sunt foarte usoare; daca le pui pe masa si sufli mai tare, suflul le misca. Stelele de dinainte aveau pinioanele din bronz, respectiv otel. Astea noi nu am idee din ce sunt (probabil aliaj de aluminiu, magneziu ???). Legat de Daiwa nu uita ca rulmentii magsealed functioneaza la fel de bine cu orice tip de unsoare (vaselina).

Si cum a sugerat si colegul de mai sus: este o chestiune de gust aici. Iti place sau nu ... e simplu.

P.S. Daca tot ai ales varful de gama de la Shimano, de ce nu ai ales de asemenea varful de la Daiwa, respectiv Exist LT ?

MihaiAF
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 222
Membru din: 02 Oct 2017, 09:00

Re: Stella FJ sau Certate LT?

Mesaj de MihaiAF » 07 Apr 2020, 12:36

Am in plan o achizitie intre cele doua, sunt relativ apropiate ca pret. Existul mi se pare putin cam scump ..

Cred ca pana la urma este vorba de gusturi vis a vis de aspect..

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2685
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Stella FJ sau Certate LT?

Mesaj de johnnybravo » 07 Apr 2020, 22:22

Qnyx scrie:
06 Apr 2020, 23:35
"lumea fuge de magseal din cauza servisarii" ........ de ce ai vrea sa "servisezi" asa ceva, cand asa ceva este construit sa functioneze ireprosabil ani de zile in conditii extreme ? Observ o oarecare obsesie cu desfacutul mulinetelor; oamenii nu inteleg ca in ziua de azi tehnologia a avansat atat de mult incat nu mai este nevoie de chestiile pe care le faceam o data. Am avut o perioada mare de timp diversi cunoscuti care imi aduceau mulinetele direct din magazin (fara sa fi pescuit macar o singura data cu ele) ca sa le desfac si sa le "ung corespunzator" - ca si cum aia din fabrica fusesera niste idioti - aici ma refer la mulinete Made in Japan.
Sunt destui care nu cumpara scule ca sa le ruleze dupa cativa ani ci sa le tina pe viata daca se poate, asta presupune o mententanta la un moment dat...
Am '04 Certate de noua din 2008 pe care n-am servisat-o niciodata in interior, doar galetul i l-am spalat de cateva ori, mulineta merge perfect. Am vrut si model mai nou de Certate (moft) dar nu ma impac cu ideea acelui magseal si pe langa asta, rotorul imi displace maxim asa ca am luat un Hyper Custom 2500R si am inchis capitolul Daiwa....Recunosc, mi-ar surade o Saltiga Z daca ar fi mai usoara pt voblerit la somn dar inca n-am simtit nevoia unei mulinete mai puternice fata de ce am (alt Hyper Custom de 3000).
Stella FI mi se pare ok la capitolul fiabilitate, design, performanta, mai da iarna in gol dar nu e capat de tara :lol1:

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Stella FJ sau Certate LT?

Mesaj de razvan cristescu » 08 Apr 2020, 22:13

Am certate lt 2500 si am folosit o anul trecut aproape exclusiv...e fina si inchegata...dupa mine exist ul e acelasi lucru doar mai usor din cauza magneziului. ..de fapt bara de culisare a axului e mai ok la certate (la Exist se sprijina inferior in capacul de plastic care inchide corpul mulinetei,la certate se sprijina in ambele puncte pe corpul de aluminiu)...rotorul e intr adevar plasticaraie (zaion) si ma enerveaza ca flexeaza bratele daca le strang puternic intre doua degete dar nu am observat sa deranjeze in pescuit.De altfel am folosit o cu naluci usoare,la modelele noi de la Daiwa marimile au devenit o idee mai mici(ca la shimano) deci un 2500 nou ar fi echivalent cu un 2500 de la shimano (la modelele vechi daiwa 2000 corespundea la shimano 2500).Pentru stiuca/salau recomand marimea LT 3000.

Scrie răspuns