sonarul si pescuitul

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 23 Iun 2004, 16:23

acum cateva luni eram total impotriva sonarului, mi se parea ca fura toata poezia din pescuit. dupa ce-am iesit o data cu dan cu sonarului lui, mi-am schimbat total opinia. este o scula foarte buna. nu atat pentru a-ti arata unde e pestele, cat pentru a vedea relieful baltii, structurile samd.
cu toate astea nu o sa-mi cumpar, consider ca sunt scule mai importante decat sonarul. chestia asta nu e utila decat daca te specializezi pe o specie cum e salaul, sau poate la somn si alte lighioane de fund. altfel...nu prea ai ce face cu el.

respect!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 23 Iun 2004, 16:26

moshule, locul face norocul, inca nu te-ai prins ?

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 23 Iun 2004, 16:30

lol. ba da, m-am prins. dar am alte lucruri de care am nevoie mai mare. :)

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 23 Iun 2004, 16:34

da, ce fel de lucruri ? termos, ciorapi de neopren ?
daca peshte nu e, ce mai conteaza restul ?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 23 Iun 2004, 16:39

De acord cu Dan. Si eu utilizez sonarul pentru adincime, relief, si structura fundului. Cind vad peste e bine, dar asta nu m-a facut sa prind mai mult. De cele mai multe ori am prins cind nu vedeam peste, dar alaturi de obstacole. Asta, e adevarat, la salau si somn. La stiuca il utilizez doar pentru cultura generala, adica sa cunosc topografia lacului mai mult pentru a sti pe unde se poate trece cu barca fara sa ma lovesc de pietroaie, sau sa utilizez de la inceput naluci adaptate adincimii.

Tudor

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

sonar

Mesaj de pupu » 23 Iun 2004, 19:51

Domnilor eu folosesc sonarul de aproximativ trei ani ,am avut mai multe modele si pot sa va spun ca este foarte util ,iti creaza multeavantaje ,si poti descoperi in lacuri slabe ca potential unu sau doua locuri in care sa poti arunca si sa ai macar speranta [mie mi sa intimplat-si am si prins ] ca poate cu rabdare si talent pica ceva .Pentru ca am vazut avantajele unui sonar si pentru ca de cele mai multe ori ma duc fara barca ori pentru ca uni nu dau voie cu barca pe apele lor ori pentru ca in riuri mai repezi e greu de folosit din barca eu mi-am comandat unul portabil care se ataseaza direct pe lanseta iar senzorul se prinde in locul nalucii ,sper sa imi foloseasca . In concluzie eu cred ca eutil si sper sa va convingeti si voi

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 24 Iun 2004, 14:25

Utilitatea sonarului a fost, este si va fi dovedita. Forma si structura fundului, obstacolele subacvatice, pilcul de vegetatie care "tine" stiuca gigantica care ti-a bintuit somnul ani de zile, locurile de "adunare" si traseele de circulatie ale pestilor, etc nu pot fi observate direct. Toate astea sint un mare "DA" in favoarea sonarului.

Ca exemplu "simpatic: acum citiva ani pescuiam din aceeasi barca cu un amic, folosind aceeasi momeala (gingirica) si relativ acelasi tip de monturi. Intr-o zi intreaga amicul a prins numai somotei de 3-4 kg si eu numai salai si un biban de 900g. El nu a avut o muscatura de salau, eu nici una de somn. Mister total! Dupa ce am cumparat primul sonar, intr-una din iesirile pe respectiva zona, din curiozitate am "scanat" locul cu pricina. Si misterul a fost dezlegat. Din pura intimplare ancorasem barca deasupra unei margini abrupte de gropan. Monturile mele se asezau pe un prag lat pe care circulau salai, monturile amicului se ducea la fundul gropanului unde misunau somotei.

Primul model cumparat a fost un Eagle xxx Easy. Acum folosesc un Lowrance LC X-15 (combo sonar-GPS)

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 24 Iun 2004, 15:18

eu am un Humminbird 565, fara gps insa

apropos de Razelm, dai pe langa maluri sau pe canale, sau iesi si in larg de tot ? de aia iti trebuie gps ?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 24 Iun 2004, 15:53

Pescuiesc in complexul Razelm-Sinoe cam "peste tot". Adica sint locuri bune sub maluri (vezi zona Iancina-Dolosman), sint locuri bune in zonele cu insule si "canale" (vezi topicul in care explicam localizarea locurilor bune pt salau), sint gropane care tin somn mare oarecum "in larg".

GPS-ul il folosesc din doua motive: imi permite sa salvez in memoria ROM locatiile locurilor bune de pescuit si, cel mai important, zona este oarecum capricioasa din punct de vedere meteorologic si de multe ori am fost pus in situatia de a ma intoarce la mal pe ceata deasa sau pe intuneric. GPS-ul rezolva problema navigatiei "in orb" mai bine decit o simpla busola. Adica, avind in memorie punctul de plecare, GPS-ul imi ofera traseul "optim" spre acel punct. Marea problema insa este lipsa totala a hartilor digitale pentru zona asta de lume asa ca folosesc GPS-ul la 50% din potential.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 24 Iun 2004, 16:11

tot acolo ai luat si avatul ala de 5 kile pe care ai zis ca ni-l arati? :))

Scrie răspuns