Sonare Side Imaging

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Sonare Side Imaging

Mesaj de Florin M » 07 Ian 2011, 23:27

Are cineva asa ceva? Ma intereseaza modele, pareri, preturi etc.

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Mesaj de vipificator III » 08 Ian 2011, 07:00

Si pe mine ma intereseaza acest lucru. Am vazut ca liniile de top de la Lowr si Humi sar bine de 2000 usd. Asa din prezentarile celor doua firme pt modelele de la HDS7 in sus si 9xx sau 11xx precum si din filmele de prezentare se zic ca sunt absolute mai ales pe baltile si raurile noastre cu adancimi relativ mici. Pe Super Pescar ian 2011 a aparut primul editorial pe acesta tema sper ca in numerele care vor apare informatiile privind aceasta tehnologie sa ma convinga ca pe Mar Apr 2011 sa iau o decizie optima. :wink:

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 08 Ian 2011, 08:50

Am eu Humminbird 798ci cu Side Image, care dupa un upgrade de soft are si Down Image. Ce va intereseaza anume ?
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 08 Ian 2011, 09:38

Incepand cu ce adancime poate fi folosit? As vrea sa il folosesc pe Dunare si pe lacuri cu adancimi de 1-10m, ar fi OK?

Avatar utilizator
danielcocea
veteran
veteran
Mesaje: 1311
Membru din: 16 Noi 2009, 19:14
Localitate: la peste----<*))))><-Buc.

Mesaj de danielcocea » 08 Ian 2011, 11:57

razvan m. scrie:Am eu Humminbird 798ci cu Side Image, care dupa un upgrade de soft are si Down Image. Ce va intereseaza anume ?
in primul rand , cat de repede te ai obisnuit cu el ...si daca chiar face treaba ?.... :roll:

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 08 Ian 2011, 12:29

Cand l-am cumparat s-a intamplat sa fie intr-o perioada cand nu am putut iesi cu barca, asa ca am avut timp sa studiez pe indelete cartea tehnica, pentru a intelege mai bine cu ce se mananca tehnologia SI. In plus anterior am mai vazut sonarul respectiv la un prieten, cu care am pescuit de mai multe ori in aceeasi barca, asadar nu am luat-o chiar de la 0, astfel incat nu am avut nevoie de prea mult timp pentru a ma acomoda cu trecerea de la Humminbird 565 la 798ci.

Sonarul functioneaza bine si in apele cu adancime mica, unde sonarul normal fara SI nu acopera decat un con mic din volumul de apa. Tehnologia SI permite reglarea distantei pe care sonarul scaneaza si in lateral volumul de apa de sub barca. Deci merge pe orice apa de la noi.
Este foarte util mai ales pe ape necunoscute, unde poti scana relativ repede apa in cautarea structurilor. Mult mai repede decat cu un sonar obisnuit care "vede" doar sub barca.
In plus, acuratetea cu care sunt redate imaginile pe ecran iti permit sa intuiesti mai usor in ce consta structura respectiva. Bineinteles, cu cat modelul e mai scump, cu atat ecranul este mai mare si acuratetea imaginii asisderea. Eu mi-am permis doar unul ceva mai ieftin din modelele cu SI, care a costat 1.000 USD. Le-am vazut live si pe cele mai sucmpe, cel de 1500 USD are ecranul dublu iar ala de 2000 si ceva USD zici ca e laptop. :lol:

Timpul nu imi permite acum sa caut, ca ies putin la Mures, dar o sa revin cu niste linkuri interesante.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

vlad21

Mesaj de vlad21 » 08 Ian 2011, 12:49

@florinm da isi face treaba foarte bine @ dunare

@daniel te prinzi cam 1-2 partide (eu duoa 1 pe vale si1 pe dunare)

asta doar pescuind.. sigur poti ace 1-2 ore de invatare dedicata.. sa iti dai seama care e piatra care e lemn.. etc

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 08 Ian 2011, 13:40

care-i mai bun, modelul cu GPS intern sau extern? legat de ecran, din ce-am vazut se pot inregistra scanarile pe SD card si le poti viziona acasa pe laptop intr-o rezolutie f buna :)

vlad21

Mesaj de vlad21 » 08 Ian 2011, 14:09

eu am cu gps intern.. si il folosesc si ca pot marca locurile de pescuit.
am inteles ca navionics nou.. este decent (mai mult decat decent) in delta!

am pus ceva poze cu structuri interesante de pe Dunare...la noi pe blog

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 08 Ian 2011, 22:28

Linkurile promise.
Aveti aici un forum unde se discuta doar despre sonare Humminbird:

http://www.xumba.scholleco.com/index.php

Cu o sectiune intreaga despre Side Image:

http://www.xumba.scholleco.com/viewforum.php?f=9

Si un topic foarte interesant cu imagini graitoare despre Down Image, upgrade-ul despre care va vorbeam:

http://www.xumba.scholleco.com/viewtopi ... 59&start=0
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Scrie răspuns