Sonar potrivit pentru spinning

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Sonar potrivit pentru spinning

Mesaj de dudugatea » 26 Dec 2016, 19:34

Salut, ma gandesc sa imi cumpar un sonar, mai exact un Lowrance Hook 4x CHIRP.
Vreau sa va intreb daca ma va ajuta cu ceva deoarece vreau sa pescuiesc din barca pe lacul de acumulare Tarnita si Belis, iar speciile de acolo sun clean, biban si putin pastrav.
Este un avantaj folosirea sonarului pentru pescuit la spinning la specile enumerate mai sus ?
Aveti ceva cunostinte despre acest sonar, este bune ?
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Sonar potrivit pentru spinning

Mesaj de stefanflorin » 27 Dec 2016, 10:04

Sonarul mentionat este foarte ok pt. pescuitul la rapitor din barca, pe langa functiile standard are si Downscan Imaging, asa cum probabil ai vazut si in descriere, functie care te va ajuta sa identifici mai repede natura structurii pe care ai gasit-o sub barca, redand o imagine destul de clara a ei. Pt. cat costa, eu zic ca e un sonar foarte ok si sigur este suficient de mare pt. o barca de dimensiuni mai mici.
Urasc atarnatorii!

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Sonar potrivit pentru spinning

Mesaj de dudugatea » 27 Dec 2016, 10:46

Multumesc pentru raspuns. Dar se preteaza folosirea sonarului pentru pescuitul cleanului si pastravului. Am vazut ca foarte multa lume foloseste sonarul pentru somn si salau ca sa identifice structurile. La ce vreau eu sa il folosesc este eficient sau doar un gadget in plus :) ?

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Sonar potrivit pentru spinning

Mesaj de stefanflorin » 27 Dec 2016, 11:55

Poate fi eficient, poti sesiza la ce adancime se afla pestii si iti faci o idee cu ce naluca sa ii abordezi, sau poti gasi copaci scufundati care pot tine peste. Ce fel de peste, numai pescuind poti afla. Personal gasesc util un astfel de gadget, dar nu ma bazez numai pe el, ma ghidez si dupa instinct, care cateodata e bun.
Urasc atarnatorii!

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Sonar potrivit pentru spinning

Mesaj de goodmans » 27 Dec 2016, 13:22

Daca pretul e bun,merita mai ales pt a afla adancimea apei,ceva structuri,temperatura apei,ca mai toate au acum senzor de temperatura.
Nu ma pricep la clean sau pastrav,nu stiu daca sint pesti de substrat sau structura dar bibanul sau salaul sigur da.
Eu am testat un humminbird 565 si in partidele in care m-am folosit de el am avut rezultate mai bune fata de restul.M-am pozitionat cu barca mult mai bine pe structura,locurile le stiam in mare dar asezandu-ma mai bine am abordat altfel structura.Nu am mai agatat asa des si am reusit sa prind mai multi pesti (biban/salau)
Eu cred ce este un accesoriu util pt pescuitul din barca iar modelul acesta e unul relativ ok.

vali stratonov
veteran
veteran
Mesaje: 4610
Membru din: 19 Sep 2006, 13:26
Localitate: cluj-napoca

Re: Sonar potrivit pentru spinning

Mesaj de vali stratonov » 27 Dec 2016, 14:00

De regula pt clean pastrav nu se foloseste sonarul..
Acesti pesti se prind in principiu in zona malului intre crengi ,pietre...etc.
Sunt intradevar momente cind cleanul sta mai jos ...dar atunci nu il cauti cu naluci gen vobler ,rotariva...ci cu pilkere ,linguri sau chiar jig si atunci te poti folosi de sonar....
Sfatul meu este sa nu iti investesti banii in sonar daca pescuiesti exclusiv in lacurile de munte mentionate ...
Mai bine investesti in lanseta UL de calitate si o mulineta clasa 1000 de top...o sa ai mai mari satisfactii decit cu sonarul.
Daca e sa cauti salau ,bibani deja e altceva...fara sonar esti "mort".
Spor.
pescuitul nu e tir cu arcul...asa ca insistati!

dudugatea
junior
junior
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2014, 22:15

Re: Sonar potrivit pentru spinning

Mesaj de dudugatea » 27 Dec 2016, 20:33

Multumesc mult pentru raspunsurile oferite.Pentru biban sonarul ma ajuta sa gasesc bancuri sau structuri? Chiar nu stiu cum as pescui la spinning cu ajutorul unui sonar si daca rezultatele ar creste considerabil? Tot caut pe youtube clipuri cu acest model si sunt destul de putine...

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Sonar potrivit pentru spinning

Mesaj de goodmans » 27 Dec 2016, 21:37

Trebuie sa "citesti" foarte bine sonarul ca sa identifici pesti,bancuri da dar important este sa gasesti cu el structura/pragul.
Daca balta tine ceva peste rapitor cu siguranta acolo va sta.
Si mai e o vorba,cand nu mananca....nu te ajuta nici sonarul de 2000 euro.

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sonar potrivit pentru spinning

Mesaj de dumi_id » 27 Dec 2016, 21:38

Si eu sunt de parere ca poti sari peste sonar. Sonarele fara side imaging te ajuta mai mult la pescuitul pe verticala si la localizarea structurilor in sens orientativ. Sunt folositoare numai la pescuitul speciior care stau in structuri (biban/salau/somn). In lacurile de munte unde limpezimea apei iti permite sa vezi la peste 10m o pereche de ochelari polarizati te ajuta mai mult decat sonarul.

https://www.youtube.com/watch?v=BgToXcU0BzA

Mai bine cauti motor electric cu comanda la picior. Ala chiar te va ajuta.

marius35
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 08 Dec 2013, 19:25
Localitate: Focsani

Re: Sonar potrivit pentru spinning

Mesaj de marius35 » 28 Dec 2016, 17:22

Daca tot faci o investitie de ce nu cumperi si cu GPS nu este atat de mare diferenta si te ajuta

Scrie răspuns